Mickya
09.12.05,11:56
Zákazník uhradil dňa 5.12.2005 zálohovú faktúru (v 100% výške), ku ktorej sme mu vystavili dňa 6.12.2005 faktúru + v tento deň sme poskytli aj službu.
Dnes opäť uhradil tú istú zálohovú faktúru s vysvetlením, že faktúra je vystavená na manželku, ktorá podniká a on to toho 5.12.2005 uhradil omylom nie z manželkinho, ale svojho súkromného účtu, takže preto to uhradil dnes z manželkinho účtu.
Peniaze mu mám vrátiť na účet, z ktorého platil 5.12.2005.
Prosím, poraďte mi, ako teraz postupovať, mám faktúru nechať tak, len preúčtujem jej úhradu na dnešný dátum a dátum dodania nechám 5.12.2005 (hoci službu sme poskytli až 6.12.2005) alebo mám vystaviť dobropis a znova faktúru?
Bude to chyba, ak to nechám tak a peniaze len vrátim na správny účet?
My sme platcami DPH, zákazník nie je platcom.
ďakujem
Fany
09.12.05,11:15
Ja by som vrátila tú prvú zálohu ako omylom zaplatenú. Na ostatnom by som sa ak je to možné dohodla s klientom, že sa ostrá faktúra prerobí tak, aby splnila údaje, bez nejakej zálohy a tá následná platba by bola vlastne platba tej faktúry. Je to v jednom zdaň.období, nevidím problém, ak sa tak dohodnete so zákazníkom.
Mickya
09.12.05,12:18
Ak by som to nechala tak, hrozí z DÚ pri kontrole nejaká pokuta?
Totižto, už mám v programe nahodenú aj zálohovú faktúru a za ňou je spústa ďalších. Ostala by mi tam visieť.
Jana Acsová
09.12.05,12:35
Zákazník uhradil dňa 5.12.2005 zálohovú faktúru (v 100% výške), ku ktorej sme mu vystavili dňa 6.12.2005 faktúru + v tento deň sme poskytli aj službu.
Dnes opäť uhradil tú istú zálohovú faktúru s vysvetlením, že faktúra je vystavená na manželku, ktorá podniká a on to toho 5.12.2005 uhradil omylom nie z manželkinho, ale svojho súkromného účtu, takže preto to uhradil dnes z manželkinho účtu.
Peniaze mu mám vrátiť na účet, z ktorého platil 5.12.2005.

Čo môže urobiť vaša firma? Inkasovala 2x platbu za tú istú faktúru. Predpokladám, že identifikačné údaje platby sú v oboch prípadoch rovnaké. Navrhujem vám dokladovať vrátenie dvojitej úhrady korešpondenciou, alebo vyjadrením (mailom) obchodného partnera, ktorý nech uvedie, že platbu uhradil 2x a to z účtu č. ... a z účtu č. ... v dňoch ... Vrátenú platbu žiada poukázať na účet č. ....

Pre vás sa jedná o dvojitú úhradu a vrátite peniaze na účet určený klientom. Vy chybu nemáte a tak k tomuto problému aj pristúpte. Nech klient dokladuje, na ktorý účet chce vrátiť platbu. Vy ste ho predsa nijako neusmerňovali z ktorého účtu má za faktúru zaplatiť.
Mickya
09.12.05,12:46
Čo môže urobiť vaša firma? Inkasovala 2x platbu za tú istú faktúru. Predpokladám, že identifikačné údaje platby sú v oboch prípadoch rovnaké. Navrhujem vám dokladovať vrátenie dvojitej úhrady korešpondenciou, alebo vyjadrením (mailom) obchodného partnera, ktorý nech uvedie, že platbu uhradil 2x a to z účtu č. ... a z účtu č. ... v dňoch ... Vrátenú platbu žiada poukázať na účet č. ....

Pre vás sa jedná o dvojitú úhradu a vrátite peniaze na účet určený klientom. Vy chybu nemáte a tak k tomuto problému aj pristúpte. Nech klient dokladuje, na ktorý účet chce vrátiť platbu. Vy ste ho predsa nijako neusmerňovali z ktorého účtu má za faktúru zaplatiť.
Veľmi-veľmi ďakujem