k3892a
01.02.11,20:57
Potrebovala by som poradit. Ma dieta, ktore nema ziadneho otca, v rodnom liste "Neuvedeny", narok na nejaku statnu financnu podporu?

Stat, diskuteri a tisicky ludi su proti potratom a diskutuju, ako sa to vsetko da zvladnut.

Co ked sa matka rozhodne dieta si nechat? Nechcem riesit to, preco dieta nema otca, je to fakt. Matka nie je v hmotnej nudzi, zije len s dietatom, dieta ma uz vyse 3 rokov, takze nejde o prispevok na starostlivost v skolke.

Nema narok na sirotsky dochodok, ani nahradne vyzivne. Ma toto dieta na nieco narok? Spolocnost odsudzuje potraty, ako sa tato matka s dietatom prepotacaju zivotom pri normalnej praci, hypoteke, aby vobec mali kde byvat, opatrovatelkach?

Dakujem
pepsikova
01.02.11,20:21
..pokiaľ dieťa "nemá" otca,resp. nie je uvedený v rodnom liste, nie je od koho vymáhať výživné..i keď je to škoda, ale stáva sa...matka dostáva RP, iné dávky -to by vedeli povedať na UPSVar..tam je potrebné sa informovať, zistí sa príjem matky a ak bude treba, matka dostane výpomoc...
..sirotský dôchodok sa dostáva pri smrti jedného z rodičov- ale tu otec nie je, preto nie je možné žiadať sirotské...
..náhradné výživné, to je vtedy, ak jeden z rodičov má prispievať na dieťa a nemôže, lebo nemá prácu,príjem, vtedy štát platí a potom,ak sa rodič zamestná, musí tieto peniaze vrátiť..je to len pôžička""...
..neviem, z akého dôvodu dieťa nemá uvedeného otca v rodnom liste, ale ak matka vie, kto je otec, nemala by ukrátiť dieťa o otca, prípadne peniaze od neho...dieťa za nič nemôže..
..myslím si ja...ale môžu byť aj iné názory,matka asi vie, prečo to tak chce...
..osamelá matka s dieťaťom, pokiaľ nemá prácu, má nárok na dotácie pre dieťa v škôlke a v škole...
k3892a
01.02.11,20:42
Dakujem za Vasu reakciu.

Ako som uviedla, je jasne, ze nahradne vyzivne a sirotske neprichadza do uvahy. Tiez som hned uviedla, ze matka nie je v hmotnej nudzy, aby som hned vylucila navrhy ist na UPSVaR kvoli tomuto. Dieta ma nad 3 roky, neprichadza do uvahy ani rodicovsky prispevok.

Dieta nema otca, tuto otazku riesit nemusime, niet za kym ist ( zoberte to napr ako diskoteka v Zurichu pocas sluzobky, alebo umele oplodnenie,.. cokolvek, uvadzam to preto, aby sa neriesila tato vetva, je slepa)

Takze by ma zaujimalo, ci na Slovensku, kde sa tolko hovori, ci zakazat potraty, vsetko ma svoje riesenie... ci existuje nejaka statna pomoc pre taketo dieta.

Snazim sa sledovat tuto problematiku, ale riesenie takehoto problemu mi zatial stale unika. Matka sa postavila zoci voci problemu, nezlahcila si situaciu, zije sama s dietatom (ziadni stari rodicia), drie, aby boli zabezpeceni.
pepsikova
02.02.11,02:53
..neviem, čo ťa viac rieši- či situácia matky v tomto prípade, alebo situácia dieťaťa, alebo potraty v našom štáte,pretože vyzerá mi to tak, že nevieš ani ty a celá diskusia pôjde do ničoho!...tu nevydolujeme žiadnu inú pomoc pre dieťa, len to, čo dajú na úrade- tam je najlepšie ísť...a potraty sa tu riešiť nebudú,nepotrebujeme sa hádať pre názory...
mona091
02.02.11,03:15
situacii, kedy nie je mozne zapisat otca do RL je viac,

napriklad extrem, znasilnenie, kedy nie je mozne identifikovat otca,

a fakt by ma zaujimalo, ako odporcovia potratov pomozu takej matke,
a tiez by ma zaujimalo, ci existuje pre takuto matku nejaky prispevok, bez ohladu na jej prijmy,



ak neexistuje nic,
arizona
02.02.11,04:51
Preco sa pytas na sirotske? Matka zije,nie?
ivka70
02.02.11,05:15
Neexistuje prispevok pre dieta, ktore nema otca zapisaneho v rodnom liste a ktoreho matka je financne zabezpecena (teda nemaju spolu narok na davky v hmotnej nudzi), rovnako ako neexistuje prispevok pre dieta, ktore ma oboch rodicov v rodnom liste a ti su financne zabezpeceni (tiez dru, aby dietatu a sebe zabezpecili zivobytie).
Aky rozdiel by mal byt medzi takymito detmi, preco by dieta bez otca v rodnom liste malo mat naroky vyssie ako to s otcom v rodnom liste????
Neratam teda pridavky na dieta, na ktore maju narok vsetky deti.
Chobot
02.02.11,08:35
situacii, kedy nie je mozne zapisat otca do RL je viac,

napriklad extrem, znasilnenie, kedy nie je mozne identifikovat otca,

a fakt by ma zaujimalo, ako odporcovia potratov pomozu takej matke,

nie, nepomôžu. má nárok len na štandardné dávky, ako každý iný občan


a tiez by ma zaujimalo, ci existuje pre takuto matku nejaky prispevok, bez ohladu na jej prijmy,

ak neexistuje nic,

ako som písal, len štandardné dávky - rodičovský príspevok a ak je v hmotnej núdzi, tak soc. pomoc. Ak nie je v hm. núdzi, tak si musí pomôcť sama.

Vieš, keby zaviedli takéto dávky matkám bez otca, myslím, že by to viedlo k zneužívaniu dávok. Dieťa by možno aj malo otca, ale oficiálne by ho nepriznali a rodina (alebo matka) by mala dodatočný príjem z nejakej dávky a ešte aj príspevok od otca. Je tu len tá sieť - hmotná núdza.

Aj keď sú odporcovia potratov, stále nie sú u nás zakázané a je len na slobodnom zvážení matky, ako sa rozhodne. Ak dieťa nemá otca, to už musí vedieť dopredu, že bude odkázaná sama na seba. Ak chce to dieťa, musí bojovať. Ak ho nechce, stále je možnosť nedať ho preč, ale dať ho na adopciu. Takže potrat nie je jediné riešenie.
viktorviktor
02.02.11,09:50
k3892a - úlohou štátu je zabezbečiť život, zdravie, a tiež starať sa o rodinu, v tvojom prípade o čom hovoríš (potrat a nie celá rodina)? Si presvedčená, že niektorí muži by si nedoniesli dieťa aby sa nemuseli ženiť a tiež ženy vydávať ?
vieramat
24.03.11,22:48
ziadne taketo davky ci prispevky neexistuju.