dagjanik
02.02.11,07:10
Zdravím všetkých

mám takýto problém : som živnostník neplatca DPH a chcem doviezť tovar z krajiny ktorá nie členom EU Clo odvediem pomocou JCD ale ako je to s odvodom DPH musím sa stať kvôli tomuto dovozu platcom dane alebo sa odviesť aj bez toho čiže ako clo (čo sa týka toho dovozu suma je taká malá a moje obraty za rok k také nízke že stať sa platcom DPH by bolo pre mňa zbytočnou záťažou).

Ďakujem za rady

Dag
KEJKA
02.02.11,08:06
nejde o záťaž, alebo nezáťaž. DPH budeš odvádzať, ak ten tovar dovezieš v hodnote nad 13 tis.EUR.
Už sa to tu rozoberalo - pohľadaj v porade DPH
betka
03.02.11,08:40
Zdravím všetkých

mám takýto problém : som živnostník neplatca DPH a chcem doviezť tovar z krajiny ktorá nie členom EU Clo odvediem pomocou JCD ale ako je to s odvodom DPH musím sa stať kvôli tomuto dovozu platcom dane alebo sa odviesť aj bez toho čiže ako clo (čo sa týka toho dovozu suma je taká malá a moje obraty za rok k také nízke že stať sa platcom DPH by bolo pre mňa zbytočnou záťažou).

Ďakujem za rady

Dag

§ 21
Daňová povinnosť pri dovoze tovaru
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Daňová povinnosť pri dovoze tovaru vzniká

a) prepustením tovaru do colného režimu voľný obeh,
b) prepustením tovaru do colného režimu aktívny zušľachťovací styk v systéme vrátenia,
c) ukončením colného režimu dočasné použitie s čiastočným oslobodením od cla,
d) pri späť dovážanom tovare prepustením do colného režimu voľný obeh z colného režimu pasívny zušľachťovací styk,
e) nezákonným dovozom tovaru,
f) odňatím tovaru colnému dohľadu.
g) v ostatných prípadoch, keď vznikne colný dlh pri dovoze tovaru.

(2) Daňová povinnosť pri tovare podľa odseku 1 vzniká dňom prijatia colného vyhlásenia na prepustenie tovaru do príslušného colného režimu alebo dňom, v ktorom colný dlh vznikol iným spôsobom ako prijatím colného vyhlásenia. Daň je splatná v lehote pre splatnosť cla podľa colných predpisov.

(3) Pri tovare prepustenom do colného režimu dočasné použitie s čiastočným oslobodením od cla sa daň vypočíta vo výške, v akej by sa vypočítala pri tomto tovare, ak by tovar v okamihu prepustenia do colného režimu dočasné použitie s čiastočným oslobodením od cla bol prepustený do colného režimu voľný obeh.

Registračná povinnosť

§ 4

(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

Neregistrujete sa. Pre Vás je dôležitý obrat 49 790 €, ide o dovoz
betka
03.02.11,08:49
nejde o záťaž, alebo nezáťaž. DPH budeš odvádzať, ak ten tovar dovezieš v hodnote nad 13 tis.EUR.
Už sa to tu rozoberalo - pohľadaj v porade DPH

Určite??? To sú mi novinky.