moska
02.02.11,07:32
Kto mi vysvetlí tento pracovný pomer.
Mám uzatvorenú pracovnú zmluvu z 1.11.2010 kde mám stanovený pracovný čas v znení:
"Váš pracovný čas podľa zákona č. 311/2001Z.zl ZP je 4,5 hodiny týždenne, bez prestávok v práci, pričom podľa § 91 Zákonníka práce je Vám zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 min. ak je Vaša pracovná zmena dlhšia ako 6 hodín"
Ako sa riešia v tomto prípade sviatky, ktoré sú v niektorých mesiacoch.
Ja mám stále odpracovaných 18 hodín či je sviatok alebo nie. Mám nárok podľa pracovnej zmluvy aj na platený sviatok? Ďakujem za odpovede
ewita888
02.02.11,06:41
mzdu máš hodinovú, alebo mesačnú ?
moska
02.02.11,06:46
mzdu mám mesačnú podľa zákona 553/2003 a novely 474/2008...
ewita888
02.02.11,06:50
tak potom sa ti sviatok zvlášť neprepláca..
moska
02.02.11,06:58
ostatní majú mesačnú mzdu ako ja, len väčší počet hodín, vo sviatok nepracujú a sviatok sa im prepláca. Tak potom prečo je to rozdielne ?
ewita888
02.02.11,07:02
neviem, spýtaj sa mzdovej..
veronikasad
02.02.11,07:14
ostatní majú mesačnú mzdu ako ja, len väčší počet hodín, vo sviatok nepracujú a sviatok sa im prepláca. Tak potom prečo je to rozdielne ?
máš rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas ? (pracuješ každý pracovný deň v týždni). Mala si byť v deň, na ktorý pripadol sviatok, v práci ?

(aj pri mesačnej mzde môže byť v prac.zmluve dohodnuté, že sviatok bude platený priemerom. Ak to v prac.zmluve alebo internom mzdovom predpise uvedené nie je, platí, že sviatok je súčasťou mesačnej mzdy).
moska
02.02.11,07:16
Veď moja mzdová sama nevie, preto píšem na poradu. Ona povedala, že nemám nárok, že mám 18 hodín a že to je v tom. Čo podľa môjho názoru nie je správne
veronikasad
02.02.11,07:17
Veď moja mzdová sama nevie, preto píšem na poradu.
Prečo nenapíše sama ?
ewita888
02.02.11,07:18
Veď moja mzdová sama nevie, preto píšem na poradu.
mzdová nevie, prečo jedným sviatok prepláca a druhým nie?
moska
02.02.11,07:19
v pracovnej zmluve nič nie je o sviatku. Ja som si to nikdy neuvedomila, až keď sa mzdová pomýlila, tak som si to uvedomila. Ale ona je ticho a nerieši to. Preto si to sama zisťujem.
Nepracujem rovnomerne. Je to práca na projekte a tam robím podľa potreby - t.j. akýkoľvek deň je iný počet hodín. Keď prekročím 18 hodín, tak mi upravia plat.
moska
02.02.11,07:21
ona sem nechodí, ja tu chodím ohľadom účtovníctva, a viem že sa tu riešia aj tieto veci, tak si to zisťujem. Keď si to zistím a poviem jej, tak to bude riešiť - aspoň dúfam - lebo od 12/2009 do konca roka 2010 je to 12 sviatkov - preto ma to zaujíma
pavlinka
02.02.11,07:26
pokial si odmeňovaná podľa zákona 553/2003 tak sviatok sa považuje za odpracovaný deň, tebe aj ostatným na páske nenajdeš náhradu za odpracovaný sviatok.
ivka70
02.02.11,07:34
Zakonnik prace presne definuje, kedy prinalezi nahrada mzdy za sviatok:
je to v pripade, ked zamestnanec mal pracovat, ale KVOLI SVIATKU NEPRACOVAL.
Teoreticky tento pripad u teba nikdy nenastane, lebo tebe nikto nenaplanuje pracu na projekte na sviatok.

§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
...
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
....

Prakticky je tvoja zmluva nie uplne koser, kedze v nej nemas definovane v ktore dni v tyzdni pracujes a ako je rozlozeny tvoj prac. cas.
Otazne je, ako cerpas dovolenku, ako by ti platili paragraf a pod.
moska
02.02.11,07:38
na páske to nevidím, ale stále mám odpracovaných 18 hodín. Ostatní odpracujú o ten sviatok menej hodín.
To znamená ak má pracovník na 100% úväzok tak odpracuje mesačne počet pracovných dní x počet hodín /8/ V zmluve má že odpracuje 40 hod týždenne...
Ja mám to isté len 4,5 týždenne
moska
02.02.11,07:44
Zakonnik prace presne definuje, kedy prinalezi nahrada mzdy za sviatok:
je to v pripade, ked zamestnanec mal pracovat, ale KVOLI SVIATKU NEPRACOVAL.
Teoreticky tento pripad u teba nikdy nenastane, lebo tebe nikto nenaplanuje pracu na projekte na sviatok.

§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
...
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
....

Prakticky je tvoja zmluva nie uplne koser, kedze v nej nemas definovane v ktore dni v tyzdni pracujes a ako je rozlozeny tvoj prac. cas.
Otazne je, ako cerpas dovolenku, ako by ti platili paragraf a pod.
dovolenku som čerpala teraz v decembri a vtedy som zistila, že mzdárka mi započítala aj sviatok a preto som na to prišla.
nemas definovane v ktore dni v tyzdni pracujes a ako je rozlozeny tvoj prac. cas. - to nemá asi nikto. Veď v prac zmluve u ostatných tiež nie je definované že bude robiť v pondelok 4, v utorok 10...
Nedalo sa to urobiť na dohodu, musela byť zmluva a nemohla byť hodinová mzda - aspoň tak som to pochopila od mzdovej
ivka70
02.02.11,07:51
dovolenku som čerpala teraz v decembri a vtedy som zistila, že mzdárka mi započítala aj sviatok a preto som na to prišla.
nemas definovane v ktore dni v tyzdni pracujes a ako je rozlozeny tvoj prac. cas. - to nemá asi nikto. Veď v prac zmluve u ostatných tiež nie je definované že bude robiť v pondelok 4, v utorok 10...
Nedalo sa to urobiť na dohodu, musela byť zmluva a nemohla byť hodinová mzda - aspoň tak som to pochopila od mzdovej

To sa velmi mylis, ze nemas definovane ako pracujes, pri rovnomerne rozlozenom pracovnom case mas definovane, ze pracujes Po/Pia, kazdy den rovnako.
Ak mas pohyblivu pracovnu dobu, tak sa to moze lisit v jednotlivych dnoch, ale musi to sediet napr. za tyzden alebo za mesiac. Pripadne sa da dohodnut nahradne volno a v jeden den odpracovat viac, druhy den si za to vybrat nahr.volno.
Ale vtedy sa dovolenka plati ako cely den.


Fakt by ma zaujimala, ako ti tu dovolenku ta vasa mzdarka platila - kolko dni si cerpala a kolko hodin ti zaplatila za 1 den.
Z toho sa celkom da odvodit aj platenie sviatkov ....
ivka70
02.02.11,07:55
na páske to nevidím, ale stále mám odpracovaných 18 hodín. Ostatní odpracujú o ten sviatok menej hodín.
To znamená ak má pracovník na 100% úväzok tak odpracuje mesačne počet pracovných dní x počet hodín /8/ V zmluve má že odpracuje 40 hod týždenne...
Ja mám to isté len 4,5 týždenne

Cize vychadzajme z toho, ze mas rovnomerne rozlozeny pracovny cas, a teda tvojich 4,5 hodiny odpracujes kazdy den rovnomerne, teda 0,9 hodiny denne. Samozrejme je mozne si to nadrobit a cerpat potom v niektore dni nahradne volno, cize napr. v pondelok odpracujes 4,5 hodiny a potom uz do konca tyzdna nerobis.
v takom pripade mas dovolenku platenu 0,9 hodiny denne a mas narok aj na preplatenie vsetkych sviatkov pripadajucich na po-pia, v ktorych si teoreticky mala odpracovat 0,9 hodiny a neodpracovala si ich kvoli sviatku. Cize aj sviatok, rovnako ako dovoleku, by si mala mat plateny 0,9 hodiny za 1 den.

Ak nemas rovnomerne rozlozeny prac. cas, musis mat definovane ako pracujes, v ktore dni v tyzdni, kolko dni priemerne za tyzden a pod.
moska
02.02.11,08:06
v decembri som odpracovala 7,5 hod a povedala som jej že ostatné hodiny si beriem dovolenku. Tiež som sa jej opýtala, ako jej to mám vykázať. Potom mi povedala že 7,5 je odpracované 0,9 je sviatok a 9,6 je dovolenka.
Nakoniec som si vykázala že som odpracovala 8,4 hodín a 9,6 som mala dovolenku. V pracovnej zmluve - prílohe mám stanovený plat 86,21
za december bol výpočet: tarifný plat 39,36 za 8,4 hodín a dovolenka 46,85 za 9,6 hodín
Tarifný plat v priebehu roka nebol stále rovnaký, lebo ak som mala vykázaných viacej hodín, tak mi zvýšili plat. Uvádzam to preto, lebo dovolenka sa počíta asi z priemeru. Neviem či to vypočitala správne, ale takto mám výpočet na papieri.
Na výplatnej páske mám: Odpracované 11d 8,4 h
Neodpracované 12d 9,6 h
Priemer pre náhrady 4,6839; Denný výmer základ 2,8268
moska
02.02.11,08:14
no vidíš takto to funguje. Mzdová keď som sa pýtala oko prišla na 0,9 tak mi odpovedala, že už nevie ako to vypočítala. No čo čo si nezistíš sám, tak ťa ošklbajú
ivka70
02.02.11,08:47
no vidíš takto to funguje. Mzdová keď som sa pýtala oko prišla na 0,9 tak mi odpovedala, že už nevie ako to vypočítala. No čo čo si nezistíš sám, tak ťa ošklbajú

Takze uz vies, mas pracovat denne 0,9 hodiny, ked je sviatok v priebehu tyzdna, musi ti ho zaplatit (moze byt v mesacnej mzde, ktoru ti v tom pripade nekrati , ked mas menej odpracovanych hodin o sviatok ale vykazany v hodinach).
Tarifnu triedu by som ti asi pri odpracovani viac hodin nemenila, ale platila by som ti ich ako nadcas. snad nedostavas kazdy mesiac novy platovy vymer????
Mate cudnu mzdarku, ked nevie co so sviatkom, ale vie co s dovolenkou :).
moska
02.02.11,09:10
Takze uz vies, mas pracovat denne 0,9 hodiny, ked je sviatok v priebehu tyzdna, musi ti ho zaplatit (moze byt v mesacnej mzde, ktoru ti v tom pripade nekrati , ked mas menej odpracovanych hodin o sviatok ale vykazany v hodinach).
Tarifnu triedu by som ti asi pri odpracovani viac hodin nemenila, ale platila by som ti ich ako nadcas. snad nedostavas kazdy mesiac novy platovy vymer????
Mate cudnu mzdarku, ked nevie co so sviatkom, ale vie co s dovolenkou :).
Neviem kde je problém, že mi nadčasy nemôže preplatiť. Možno že je to projekt a tam sa odmeny a možno aj nadčasy nepočítajú. Neviem.
Je pravda, že keby som bola mzdárkou, tak si to pozisťujem a nečakám na niekoho kým mi povie ako sa to má. Ale u nás to tak funguje. Keby sa to týkalo mzdovej osobne, tak by to riešila.
Uvidím čo mi povie, keď si to zistí sama. Či mi potvrdí to čo ste mi tu poradili, alebo povie inak. Potom jej poviem nech mi to doplatí, keď urobila chybu.
Ale ona s tým problém mať nebude.
Ďakujem za všetky rady z porady
susann2
02.02.11,17:49
na páske to nevidím, ale stále mám odpracovaných 18 hodín. Ostatní odpracujú o ten sviatok menej hodín.
To znamená ak má pracovník na 100% úväzok tak odpracuje mesačne počet pracovných dní x počet hodín /8/ V zmluve má že odpracuje 40 hod týždenne...
Ja mám to isté len 4,5 týždenne
Vo VS sú sviatky platené ako odpracované dni /hodiny/ a takto sú vykazované aj na páske. Ak by si chodila každý deň do práce, tak by si vo sviatok neprišla tak ako ostatní zamestnanci. Predpokladám ale, že z dôvodu krátkeho úväzku chodíš do práce iba niektorý deň v týždni, aj ked to zo zmluvy nevyplýva. V takomto prípade si sviatok musíš sama ustrážiť a odpracovať o 0,9 hod. za 1 sviatok menej a na páske budeš mať stále 18 odpracovaných hodín pri 20 prac. dňoch. Pri takto krátkom úväzku je lepšie mať uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti, alebo v zmluve podrobnejšie špecifikované koľko dní v týždni by si mala pracovať a podľa toho aj mala prepočítanú dovolenku a nebol by problém.