rase
02.02.11,08:09
Som SZČO a uplatňujem si paušálne výdavky 40%. Minulý rok som dostal z DP za r.2009 daňový preplatok 90 EUR. Je tento preplatok považovaný za príjem v r.2010, ak áno, kam v DP ho mám zahrnúť. Ď
Zita5
02.02.11,07:11
Som SZČO a uplatňujem si paušálne výdavky 40%. Minulý rok som dostal z DP za r.2009 daňový preplatok 90 EUR. Je tento preplatok považovaný za príjem v r.2010, ak áno, kam v DP ho mám zahrnúť. Ď

Daň z príjmu - preplatok je nezdaniteľným príjmom , daň z príjmu - platba je výdavkom, ktorý nám neovplyvňuje základ dane .

Takže neuvádzate ho ani do príjmov , ale ani do daňového priznania .
tina.mm
02.02.11,09:24
A čo v prípade, ak SZČO bola počas roku 2010 na PN, prišli jej nemocenské dávky zo soc.poisťovne v hotovosti. Je potrebné to uviesť do peňažného denníka, keď to nie je zdaniteľný príjem?
Ďakujem.
Zita5
02.02.11,10:30
A čo v prípade, ak SZČO bola počas roku 2010 na PN, prišli jej nemocenské dávky zo soc.poisťovne v hotovosti. Je potrebné to uviesť do peňažného denníka, keď to nie je zdaniteľný príjem?
Ďakujem.

O prijatých nemocenských dávkach neúčtujete v peňažnom denníku ani v účtovníctve.Na druhej strane by sa nemalo účtovať o odvodoch do SP, nakoľko ak je PN , tak neplatí SP počas PN.
tina.mm
02.02.11,11:35
Ďakujem pekne.
Pravda je, že odvody boli zaplatené v plnej výške. Mám vypočítať alikvotnú časť počas ktorej bol živnostník na PN a znížiť o tú sumu daňové výdavky?
Čo potom, ak požiadam soc.poisťovňu o vrátenie preplatku, bude to nedaňový príjem? Len to už bude príjem už roku 2011.