elis33
02.02.11,08:14
Sestra sa zamestanala na trvaly pracovny pomer avsak nema 40hod. prac. tyzden ale ma skrateny na 27 hod. Ma len minimalnu mzdu - z 380 EUR (druhy stupen narocnosti) ma pri 27 hodinach cca 257 EUR. Podla mojich informacii aj co som pozrela na nete (UPSVaR) by mohla mat este 6 mesiacov vyplacanu aj hmotnu nudzu kedze bola dlhodobo nezamestnana.
Tu su tie podmienky:
obcan bol
· bol dlhodobo nezamestnaný,
· pred nástupom do zamestnania mal zabezpečované základné životné podmienky,
· príjem zo závislej činnosti je na úrovni minimálnej mzdy, najviac na úrovni trojnásobku minimálnej mzdy.
doba poskytovania – najviac 6 mesiacov

Ide mi o ten posledny bod prijem zo zavislej cinnosti je na urovni min.mzdy. Kedze ma skrateny uväzok tak jej na urade povedali ze ten bod nesplna.Ja si vsak myslim ze ho ma na urovni min.mzdy len je prepocitani k poctu hodin t.j. 27 hod.
Vedel by mi niekot s tym pomoct?
Lebo mne sa zda nelogicke ze ten co v podstate viac zarobi ma narok na hmotnu nudzu a ten co menej nie.Kde je logika?
veronikasad
02.02.11,07:24
Ide o aktivačný príspevok, ktorý je naozaj viazaný na príjem zo zamestnania aspoň vo výške min. Mzdy. Pri skrátenom úväzku ti nepatrí

Zo stránky UPSVaR :

Aktivačný príspevok patrí občanovi a každej fyzickej osobe, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje na podporu získania, udržania alebo zvýšenia vedomostí, odborných zručností alebo pracovných návykov na účely pracovného uplatnenia, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Nárok na príspevok má:

Občan v hmotnej núdzi, ktorý je zamestnaný alebo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a:
· zvyšuje si kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou
externého štúdia, ak ešte nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom,
· zúčastňuje sa na vzdelávaní alebo príprave pre trh práce uskutočňovaných v rámci projektov schválených Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR,
doba poskytovania - počas jedného vzdelávania a prípravy pre trh práce v roku, po celý čas trvania,
· zúčastňuje sa na vykonávaní menších obecných služieb uskutočňovaných na základe dohody s úradom alebo s obcou,
doba poskytovania – počas vykonávania menších obecných služieb

Občan v hmotnej núdzi, ktorému sa vypláca rodičovský príspevok, ak študuje na strednej alebo vysokej škole.
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom

Občan, ktorý sa zamestnal a:
· bol dlhodobo nezamestnaný,
· pred nástupom do zamestnania mal zabezpečované základné životné podmienky,
· príjem zo závislej činnosti je na úrovni minimálnej mzdy, najviac na úrovni trojnásobku minimálnej mzdy.
doba poskytovania – najviac 6 mesiacov

Občan, ktorý začal vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť a:
· bol dlhodobo nezamestnaný,
· pred začatím vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti mal zabezpečované základné životné podmienky.
doba poskytovania – najviac 6 mesiacov

Nárok na aktivačný príspevok zaniká, ak:
· občan je vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie pre nespoluprácu,
· úrad zistí, že občan nevykonáva aktivity, ktoré sú podmienkou na vznik nároku na aktivačný príspevok.
Nárok na aktivačný príspevok vznikne znovu po uplynutí 12 mesiacov od zániku jeho nároku na základe vyššie uvedených dôvodov.

Aktivačný príspevok nepatrí občanovi v hmotnej núdzi, ak mu patrí príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, dávka počas vzdelávania a prípravy pre trh práce a počas prípravy na pracovné uplatnenie občana so zdravotným postihnutím, príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie a príspevok na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby podľa zákona o službách zamestnanosti.

Výška príspevku 63,07 € mesačne.