tinkastr
02.02.11,08:49
dobry den
chcela by som Vas poprosit o nasledovne
moja dcera sa narodila 4.6.2008. Koncom decembra 2008, kedze mi pomaly koncila materska(6.1.2009) som sa informovala na UPSVaR o rodicovskom prispevku a moznom nastupe do prace v roku 2009 (kedze uz pri nastupe na matersku som sa zaviazala ze po roku a pol sa vratim). Bolo mi povedane, ze mozem poberat aj rodicovsky aj pracovat, kedze sa posudzujem podla zakona z roku 2008, dieta sa narodilo v 2008 kde to bolo povolene a ze mam poslat ziadost o rodicovsku. To som zaciatkom januara hned urobila ... Teraz 1.1.2011 som poziadala o zrusenie poberania rodicovskeho a prechod na prispevok na starostlivost, kedze moje dieta nastupilo do sukromnych jasli( nema este 3roky). Vsetko bolo v poriadku, aj odhlasenie aj prispevok, mali vsetky doklady, aj doklad od zamestnavatela, ze som nastupila do prace v 2009 a vsetko bolo potvrdene, ze je v poriadku.
Vcera mi ale zavolali z uradu, ze som neopravnene poberala rodicovsky prispevok v roku 2009 a musim ho vratit, lebo zo zakona z roku 2009 to nebolo mozne aj pracovat aj poberat rodicovsky... o tomto som vedela, ale kedze mne povedali, ze sa ma tyka zakon z roku 2008, tak som to neriesila (zo zakona z roku 2008 ani nebolo potrebne hlasit nastup do prace, aj to mi v decembri 2008 povedali na upsvar). Samozrejme vsetko telefonicky, este aj v priebehu januara 2009 mi povedali taketo informacie, nevedeli este co vlastne plati a co nie, dokonca aj teraz v januari 2011 mi osobne povedali, ze som bola posudzovana zo zakona z roku 2008, co hned na druhy den nebola pravda u ineho zamestnanca UPSVaR.
Teraz mi hrozi, ze budu chciet vratit po mne RP za vyse 15 mesiacov a pritom som splnila vsetko co mi povedali, nebrala som nic umyselne ... Viete mi v tom poradit? Co mam robit? To ze sa akurat menili zakony, ked som prechadzala z materskej na rodicovsku a podali mi nespravnu informaciu?
dakujem za pomoc
tinkastr
18.02.11,07:59
viete mi s tym pomoct?
Kebyze mi neposkytnu zle informacie, mohol poberat rodicovsku od mojho nastupu do prace otec dietata, ktory v case od 1.9.2009 az do konca roka 2010 nepracoval ( bol dobrovolne nezamestnany a staral sa o nase dieta) a tym padom mohol poberat rodicovsky prispevok na nase dieta on...Bohuzial na zaklade informacii, ktore som dostala som to nechcela menit a postupit dalsim vybavovackam a papierovackam, ked som si myslela, ze vsetko je na poriadku..
Dalsia vec je, ze az na moj podnet -chcela som oficialne ukoncit poberanie RP z dovodu nastupu dietata do skolky, zacali vec riesit ,neexistuje kontrolny mechanizmus, ktory by mna alebo upsvar upozornil,ze je nejaky problem ? pretoze ak nie som posudzovana zo zakona 2008 a neoznamila som nastup do prace nie naschval, ale nevedome a zle ziskanymi informaciami -nevztahuje sa na mna klauzula, ze ak bez zavinenia opravnenej osoby( cize mna) mi bol vyplacany RP nepravom , tak sa mi odnime od kalendarneho mesiaca , ktory nasleduje po kalendarnom mesiaci, za ktory sa este vyplatil v nepravom A v takomto pripade urad neziada vratenie sum rodicovskeho prispevku?

dakujem za pomoc