Patrik252
02.02.11,07:58
Dobrý deň.

Po dohode zo zamestnávateľom som si od 1.Augusta založil živnosť.
Lenže kôli čerpaniu dovolenky som pracoval do 15.Augusta na TPP.

Takže teraz mám dilemu ako vypísať daňové priznanie.

Mám nárok na vrátenie všetkých preddavkov čo mi strhol zamestnávateľ kým som bol na TPP?(môj príjem nepresiahol 4025,70€)

Mám nárok aj na zamestnaneckú prémiu,keďže som mal nízky príjem?

Vďaka za fundovanú odpoveď.
veronikasad
02.02.11,08:00
Podávaš jedno DP typu B, kde zahrnieš príjmy zo živnosti aj zo zamestnania. Nárok na zamestnaneckú prémiu nemáš.
Ak ti vznikne preplatok dane zo záv.činnosti, DU ti ho vráti.
Timka1
02.02.11,08:00
Dobrý deň.

Po dohode zo zamestnávateľom som si od 1.Augusta založil živnosť.
Lenže kôli čerpaniu dovolenky som pracoval do 15.Augusta na TPP.

Takže teraz mám dilemu ako vypísať daňové priznanie.

Mám nárok na vrátenie všetkých preddavkov čo mi strhol zamestnávateľ kým som bol na TPP?(môj príjem nepresiahol 4025,70€)

Mám nárok aj na zamestnaneckú prémiu,keďže som mal nízky príjem?

Vďaka za fundovanú odpoveď.

podávaš iba jedno DP typ B, kde uvedieš príjmy zo závislej činnosti podľa §5 aj príjmy zo živnosti podľa §6

nárok na ZP nemáš
mondes
02.02.11,08:03
Nepíšeš, či si mal nejaký príjem aj zo živnosti. Predpokladám, že áno. V tom prípade musíš požiadať bývalého zamestnávateľa o potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a na základe toho a na základe príjmu zo živnosti urobíš daňové priznanie typu B.
Na zamestnaneckú prémiu nemáš nárok, pretože máš aj živnosť.
Patrik252
02.02.11,08:16
Nepíšeš, či si mal nejaký príjem aj zo živnosti. Predpokladám, že áno. V tom prípade musíš požiadať bývalého zamestnávateľa o potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a na základe toho a na základe príjmu zo živnosti urobíš daňové priznanie typu B.
Na zamestnaneckú prémiu nemáš nárok, pretože máš aj živnosť.


Čiže ak to správne chápem,pôjdem za sekretárkou aby mi vydala potvrdenie o príjme zo závislej činnosti.
To bude od 1.Januára do 15.Augusta kým som bol na TPP.
A od 15.Augusta mám príjem doložit faktúrami ktoré som firme vystavil do konca roka?
Počíta sa aj faktúra za December ktorá mi bola vyplatená v Januári?

Hmm. A keďže som ako začínajúci živnostník oslobodený prvý rok od daní,tak preddavky čo mi strhávali,mi budú vrátene?
veronikasad
02.02.11,08:21
Čiže ak to správne chápem,pôjdem za sekretárkou aby mi vydala potvrdenie o príjme zo závislej činnosti.
To bude od 1.Januára do 15.Augusta kým som bol na TPP.
A od 15.Augusta mám príjem doložit faktúrami ktoré som firme vystavil do konca roka?
Počíta sa aj faktúra za December ktorá mi bola vyplatená v Januári?

Hmm. A keďže som ako začínajúci živnostník oslobodený prvý rok od daní,tak preddavky čo mi strhávali,mi budú vrátene?
Od 15. augusta si urobíš účtovníctvo, ak si chceš uplatniť skutočné výdavky, alebo pôjdeš na paušálne výdavky - bez preukazovania.

Do príjmov zahrnieš všetky uhradené faktúry do 31.12. kal. roka.
Žiadny živnostník nie je oslobodený od daní. Výška dane závisí od jeho základu dane - po zohladnení nezd.časti základu dane, ktorú si odpočítava v plnej výške bez ohladu na počet mesiacov podnikania.

V tvojom prípade - spočítavaš základ dane z podnikania aj zo zamestnania a od súčtu odpočítavaš NČZD na daňovníka. Nemôžeš si ju uplatniť 2-krát.
Katy a R
02.02.11,10:28
.....
Hmm. A keďže som ako začínajúci živnostník oslobodený prvý rok od daní,tak preddavky čo mi strhávali,mi budú vrátene?

.. a túto informáciu máš odkiaľ :confused::confused::confused::D
janaGT
02.02.11,10:30
on asi myslel od platby do SP
Katy a R
02.02.11,10:32
... dúfam, že tak ...;):)
Patrik252
13.02.11,07:43
Ano,myslel som ze prvy rok som oslobodeny od preddavkov do SP:---