petacuckova
02.02.11,09:30
Dobrý deň. Len sa chcem utvrdiť, či som si to pochopila správne. Dôchodca, požiadal o predčasný dôchodok k 18.12.2010 a tiež k tomuto dátumu ukončil PP, dnes mi doniesol potvrdenie o priznaní dôchodku a idem vyplácať odchodné...

Do SP ju prihlasovať nemusím a nebude z odchodného platiť ani odvody, plnenie po skončení PP, ale ten sa skončil ešte minulý rok.
Do ZP ju prihlásim na obdobie januára, keďže jej to vyplatím vo výplate za január a odvedie sa ZP....

A samozrejme daň...

Je to tak správne ? ďakujem za odpoveď...
petacuckova
07.02.11,04:54
Vie mi niekto poradiť, ďakujem :-)
Andyke
07.02.11,21:54
Vymeriavací základ na sociálne poistenie v roku 2011
Vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie pre zamestnancov a zamestnávateľov sa rozšíril podľa novely zákona o sociálnom poistení o príjmy zdaňované podľa zákona o dani z príjmov, napr.:
- odstupné a odchodné, plnenia poskytnuté po skončení pracovného pomeru, odmeny pri jubilejnom výročí;

Pozri zákon o soc.poist. od 1.1.2011 príp. túto stránku:
http://www.porada.sk/t157624-zmeny-od-1-1-2011-v-skratke.html
petacuckova
08.02.11,05:22
Ja viem, ale na školení nám spomínali, že ak bol pracovný pomer skončený pred 1.1.2011, tak sa z odchodného poistné na SP platiť nemá, ale zdravotné áno.
petacuckova
09.02.11,07:40
Riešim iného zamestnanca, tiež PSD, koniec PP... Celý mesiac PN, k 31.1. koniec PP, vyplácam mu odchodné -v páske má len VZ na ZP, do SP nie ? A nemá sa z odchodného platiť aj sociálne poistenie ? Či z dôvodu PN celý mesiac sa platí tak ako to platilo pred 1.1.2011 len zdravotné poistenie a daň ?
jales
09.02.11,12:55
V akom robíš programe. Ja v Olympe (Kros) a tiež mi to tak urobilo, preto tu tiež práve hľadám pomoc, či je to správne.
drobeceva
24.02.11,11:21
Prosím o kontrolu:
Zamestnanec bol na PN-ke od decembra, je PSD, takže k 28.2.2011 končí PP.

Preplatila som mu dovolenku a 1 mesačné odchodné. Vzalo mi to len do VZ pre ZP a na SP pre ÚP. Je to v poriadku?
Jana Motyčková
24.02.11,16:25
Prosím o kontrolu:
Zamestnanec bol na PN-ke od decembra, je PSD, takže k 28.2.2011 končí PP.

Preplatila som mu dovolenku a 1 mesačné odchodné. Vzalo mi to len do VZ pre ZP a na SP pre ÚP. Je to v poriadku?
Vyplácaš mu odchodné v mesaici, kedy trvá PP, ale celý mesiac je na PN, tj. - ide z toho ÚP a zdravotné poistenie. Takže OK.
Jana Motyčková
24.02.11,16:26
Dobrý deň. Len sa chcem utvrdiť, či som si to pochopila správne. Dôchodca, požiadal o predčasný dôchodok k 18.12.2010 a tiež k tomuto dátumu ukončil PP, dnes mi doniesol potvrdenie o priznaní dôchodku a idem vyplácať odchodné...

Do SP ju prihlasovať nemusím a nebude z odchodného platiť ani odvody, plnenie po skončení PP, ale ten sa skončil ešte minulý rok.
Do ZP ju prihlásim na obdobie januára, keďže jej to vyplatím vo výplate za január a odvedie sa ZP....

A samozrejme daň...

Je to tak správne ? ďakujem za odpoveď...
Správne .
petacuckova
29.04.11,05:54
Dobrý deň. Zamestnanca,ktorého som riešila v úvode... Konatelia mu odsúhlasili vyplatenie 100 eur zo sociálneho fondu... je to ten istý prípad ako s odchodným ? Čiže do SP ho neprihlasujem, koniec PP v roku 2010, kedy platilo, že sa z príspevkov zo SF odvody neplatia a nezrazím mu ich ani teraz, len zrazím ZP za neho aj zamestnávateľa a ešte mu zrazím samozrejme daň. Je to správne, platí ten istý postup ako pri odchodnom v úvodnom príspevku ? ďakujem za odpoveď.


Ešte ma napadla jedna vec... ak by pracovný pomer skončil v roku 2011, trebárs vo februári a v apríli by sme chceli niekomu vyplatiť trebárs zo sociálneho fondu, v takomto prípade by už platil odvody do ZP a už aj do SP ?
katka50
29.04.11,06:18
Dobrý deň. Zamestnanca,ktorého som riešila v úvode... Konatelia mu odsúhlasili vyplatenie 100 eur zo sociálneho fondu... je to ten istý prípad ako s odchodným ? Čiže do SP ho neprihlasujem, koniec PP v roku 2010, kedy platilo, že sa z príspevkov zo SF odvody neplatia a nezrazím mu ich ani teraz, len zrazím ZP za neho aj zamestnávateľa a ešte mu zrazím samozrejme daň. Je to správne, platí ten istý postup ako pri odchodnom v úvodnom príspevku ? ďakujem za odpoveď. Áno


Ešte ma napadla jedna vec... ak by pracovný pomer skončil v roku 2011, trebárs vo februári a v apríli by sme chceli niekomu vyplatiť trebárs zo sociálneho fondu, v takomto prípade by už platil odvody do ZP a už aj do SP ?Áno

Odpovede v texte.
petacuckova
29.04.11,06:24
Odpovede v texte.

Preto sa na to pýtam,lebo som skúsila v programe u zamestnanca, ktorému skončil PP v marci 2011 vyplatiť odmenu a opäť mi ju započítalo len do VZ do ZP, do sociálny odvody žiadne. Tak neviem...
Adiks
20.05.11,08:23
Zamestnanec ukončil PP k 28.2.2011. 16.5.2011 sme dostali oznámenie od Soc.poisťovne o výške predčas.starob.dôchodku, ktorú mu priznali. Odchodné mu bude vyplatené vo výplatnom termíne miezd za máj 2011, t.j. 8.júna 2011. S akým dátumom je potrebné vypísať prihlášku a odhlášku do ZP a SP?
Adiks
20.05.11,11:22
Posúvam ...
VERONIKA6
20.05.11,11:58
Zamestnanec ukončil PP k 28.2.2011. 16.5.2011 sme dostali oznámenie od Soc.poisťovne o výške predčas.starob.dôchodku, ktorú mu priznali. Odchodné mu bude vyplatené vo výplatnom termíne miezd za máj 2011, t.j. 8.júna 2011. S akým dátumom je potrebné vypísať prihlášku a odhlášku do ZP a SP?
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t162922-prijem-vyplateny-po-skonceni-zamestnania.html
Adiks
20.05.11,19:49
Nemôžeš mi to stručne napísať, pretože na drak.porada.sk nemám prístup. Bol by som ti za to veľmi povďačný.
Andyke
22.05.11,16:37
Adiks
22.05.11,20:04
naty2
01.07.11,08:02
Chcela ba som sa spýtať ohľadom odchodného - zamestnanec išiel do dôchodku v r.2009, odchodné mu ešte nebolo vyplatené. Teraz pracuje na DoPČ a idem mu vyplatiť odchodné ako to bude s odvodmi? Treba ho zahlásiť do ZP na mesiac 7/2011? Kedy sa mu bude vyplácať?
Santal11
01.07.11,09:50
dobry den,
chcem sa opytat ohladom odchodneho. zamestnanec ukoncil pracovny pomer v aprili 2010. od 29.4.2011 je mu priznany invalidny dochodok nad 70 %.
teraz v junovej mzde mu chceme vyplatit odchodne, chcem sa opytat ako ho mam posudzovat co sa tyka odvodov na ZP, ako invalida, alebo tak ako bol predtym?
Odvody do SP sa budu platit aj napriek tomu, ze pracovny pomer skoncil v roku 2010?
vopred dakujem za informaciu
katka50
01.07.11,10:32
dobry den,
chcem sa opytat ohladom odchodneho. zamestnanec ukoncil pracovny pomer v aprili 2010. od 29.4.2011 je mu priznany invalidny dochodok nad 70 %.
teraz v junovej mzde mu chceme vyplatit odchodne, chcem sa opytat ako ho mam posudzovat co sa tyka odvodov na ZP, ako invalida, alebo tak ako bol predtym?
Odvody do SP sa budu platit aj napriek tomu, ze pracovny pomer skoncil v roku 2010?
vopred dakujem za informaciu

A kedy požiadal o invalidný dôchodok ? Bezprostredne po ukončení PP ?

Zákonník práce §76 ods.6

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.


Ak má nárok na odchodné, nakoľko PP skončil v r.2010 poistné do SP neplatíš, do ZP áno-zrazíš poistné, aj prihlásiš v mesiaci, v ktorom odchodné vyplatíš.Poistné zrazíš so zníženou sadzbou-viď priložený výňatok zo zákona.

zákon 580/2004 § 12 ods. 3

(3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
Santal11
01.07.11,11:15
A kedy požiadal o invalidný dôchodok ? Bezprostredne po ukončení PP ?

Zákonník práce §76 ods.6

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.


Ak má nárok na odchodné, nakoľko PP skončil v r.2010 poistné do SP neplatíš, do ZP áno-zrazíš poistné, aj prihlásiš v mesiaci, v ktorom odchodné vyplatíš.Poistné zrazíš so zníženou sadzbou-viď priložený výňatok zo zákona.

zákon 580/2004 § 12 ods. 3

(3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.

ked koncil PP bol asi rok na dlhodobej PN, a potom po skonceni PN mu priznali invalidny dochodok. My sme jeho posledny zamestnavatel.
a dakujem za odpoved
katka50
01.07.11,11:22
ked koncil PP bol asi rok na dlhodobej PN, a potom po skonceni PN mu priznali invalidny dochodok. My sme jeho posledny zamestnavatel.
a dakujem za odpoved
Áno, ale ako som Ti písala. Odchodné mu patrí, ak o invalidný dôchodok požiadal bezprostredne po ukončení PP.
Lila
06.07.11,15:44
Máme zamestnanca, ktorý končí PP dohodou k 30.6.11 a ide o starobného dôchodcu /od r.2009/.
Teraz v poslednej mzde za 6/2011 mu ideme vyplatiť aj odchodné. Predpokladám, že sa to radí ako pravidelný príjem a odvody sa mu nebudú rozrátavať spätne od januára až jún 2011. Alebo sa mýlim?
drobeceva
06.07.11,15:45
Máme zamestnanca, ktorý končí PP dohodou k 30.6.11 a ide o starobného dôchodcu /od r.2009/.
Teraz v poslednej mzde za 6/2011 mu ideme vyplatiť aj odchodné. Predpokladám, že sa to radí ako pravidelný príjem a odvody sa mu nebudú rozrátavať spätne od januára až jún 2011. Alebo sa mýlim?
je to tak, ako píšeš
Lila
06.07.11,15:48
Ď.:)
irena249
20.07.11,05:57
Prosím o radu v tomto prípade: zamestnanec ukončil PP dohodou k 30.6.2011 a požiadal o priznanie predčasného starobného dôchodku. Zostal u nás pracovať na dohodu o pracovnej činnosti na dobu určitú do 30.9.2011. Požiadal o odchodné podľa §76 ods.6. Odchodné mu bude vyplatené v mzde za 9/2011. Teraz je v SP prihlásený ako dohodár. Mám ho v 9/2011 prihlásiť do SP ako pravidelný príjem? A tiež na tento jeden mesiac prihlásiť do ZP? Odvody odviesť obvyklým spôsobom?
Druhý prípad, zamestnanec požiadal a bol mu priznaný starobný dôchodok, naďalej zostal v pracovnom pomere. Ako je to s odchodným, ak pracovný pomer neskončí do 3 rokov od kedy mu bol priznaný dôchodok (a teda nepožiada o odchodné) nárok na odchodné zanikne? Ďakujem za všetky rady
Jana Motyčková
20.07.11,07:46
1 - do SP sa neprihlasuje, odchodné sa vykazuje vo Výkaze poistného (pre nepravidelné príjmy) - rozpočíta sa namesiace 1-6/2011. Do ZP ho na ten mesiac treba prihlásiť a odvody normálne odviesť.
2 - pre odchodné nie je limit 3 rokov od priznania dôchodku. Čiže keď skončí PP, vyplatíte mu odchodné.
irena249
20.07.11,08:07
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Odchodné bude vyplatené v mzde za 9/2011 to znamená, že ho uvediem vo výkaze SP za tento mesiac?
Jana Motyčková
20.07.11,12:08
Tento výkaz má označenie 10/2011.
drobeceva
20.07.11,16:22
Prosím o radu v tomto prípade: zamestnanec ukončil PP dohodou k 30.6.2011 a požiadal o priznanie predčasného starobného dôchodku. Zostal u nás pracovať na dohodu o pracovnej činnosti na dobu určitú do 30.9.2011. Požiadal o odchodné podľa §76 ods.6. Odchodné mu bude vyplatené v mzde za 9/2011. Teraz je v SP prihlásený ako dohodár. Mám ho v 9/2011 prihlásiť do SP ako pravidelný príjem? A tiež na tento jeden mesiac prihlásiť do ZP? Odvody odviesť obvyklým spôsobom?
Druhý prípad, zamestnanec požiadal a bol mu priznaný starobný dôchodok, naďalej zostal v pracovnom pomere. Ako je to s odchodným, ak pracovný pomer neskončí do 3 rokov od kedy mu bol priznaný dôchodok (a teda nepožiada o odchodné) nárok na odchodné zanikne? Ďakujem za všetky rady

iba chcem podotknúť - zamestnanec nie je povinný žiadať o odchodné - vyplýva to zo ZP
suklova
03.01.12,09:47
Zamestnanec mi doručil oznámenie od sociálnej poisťovne o tom, že začal poberať dôchodok. Lenže ten dôchodok bol priznaný spätne od 1.augusta. čo s tým?
1/ Musím mu opraviť mzdy a zaslať opravné výkazy do poisťovní alebo ako sa to rieši.
2/ Nahlasujem to do ZP a SP?
3/ nezdan.časť na rok 2011 mu platí od 1.1.2012 nie, je to prosím tak?
Vopred ďakujem.
suklova
12.01.12,14:06
Poradí mi niekto, prosím?
Mila123
12.01.12,14:14
Zamestnanec mi doručil oznámenie od sociálnej poisťovne o tom, že začal poberať dôchodok. Lenže ten dôchodok bol priznaný spätne od 1.augusta. čo s tým?
1/ Musím mu opraviť mzdy a zaslať opravné výkazy do poisťovní alebo ako sa to rieši.
2/ Nahlasujem to do ZP a SP?
3/ nezdan.časť na rok 2011 mu platí od 1.1.2012 nie, je to prosím tak?
Vopred ďakujem.

predpokladám, že už nie je u Vás zamestnaný....
napíšem ti iba môj názor....
1/ ak doručil teraz, v januári , výplatu odchodného by som riešila iba teraz, v 1/2012
2/ do ZP a ani SP nehlásiš ako ako zamestnanca.....do SP tým, že mu vystavíš mzdu po ukončené PPV ti sw urobí tzv. Výkaz poistného, kde ti odchodné rozpočíta za mesiace poistenia, budeš musieť urobiť opravný ELDP a do ZP ho nahlásiš v zmenách s kódom Y k poslednému dňu v jauári 2012 so začiatkom i koncom k 31 01 2012 .....
3/ NČZD už nemá nárok za rok 2012......ak bude mať príjem do 50% NČZD za rok 2012 uplatní si zrazené preddavky podaním DP FO typ A a DU mu vráti preplatok.....
suklova
12.01.12,14:26
predpokladám, že už nie je u Vás zamestnaný....
napíšem ti iba môj názor....
1/ ak doručil teraz, v januári , výplatu odchodného by som riešila iba teraz, v 1/2012
2/ do ZP a ani SP nehlásiš ako ako zamestnanca.....do SP tým, že mu vystavíš mzdu po ukončené PPV ti sw urobí tzv. Výkaz poistného, kde ti odchodné rozpočíta za mesiace poistenia, budeš musieť urobiť opravný ELDP a do ZP ho nahlásiš v zmenách s kódom Y k poslednému dňu v jauári 2012 so začiatkom i koncom k 31 01 2012 .....
3/ NČZD už nemá nárok za rok 2012......ak bude mať príjem do 50% NČZD za rok 2012 uplatní si zrazené preddavky podaním DP FO typ A a DU mu vráti preplatok.....

Zamestnanec je aj nadalej naším zamestnancom. Ide mi o to,
1/ či nahlasujem zmenu na sociálnu poisťovnu a na zdravotnú poisťovnu.
2/ ako mu mám opraviť spätne odvody
Mila123
12.01.12,14:40
Zamestnanec je aj nadalej naším zamestnancom. Ide mi o to,
1/ či nahlasujem zmenu na sociálnu poisťovnu a na zdravotnú poisťovnu.
2/ ako mu mám opraviť spätne odvody

ak je Vašim zamestnancom , odchodné by som mu vyplatila popri jeho mzde, bez nahlášok do SP či ZP....

ale do SP oznám , že je poberateľom SD........

prečo mu vybavovanie SD tak dlho trvalo? ELDP ste mu predsa museli vystavovať, nie?


a fondy ? ZP nemá vplyv poberanie SD, do SP má nárok ako ZC či ZĽ neplatí IP a PvN tu bude preplatok- daj do SP opravné výkazy.....

a na dani budeš mať nedoplatok , porieš to v RZD....
suklova
12.01.12,14:45
ak je Vašim zamestnancom , odchodné by som mu vyplatila popri jeho mzde, bez nahlášok do SP či ZP....

ak by si sa rozhodla spätne, budeš mať nedoplatky do SP i ZP a preddavky na dani, kto zaplatí prípadné penalizácie????? nie je to tvoja chyba, že teraz predložil doklady o SD, je to jeho záležitosť....

Mne nejde o odchodné. Odchodné sa mu nevypláca, on u nás pokračuje aj naďalej. Ide mi o odvody. Teraz, ked je už dôchodcom neplatí IP a PvNezamestnanosti. Nahlasujem zmenu do SP, že zamestnanec začal poberať dôchodok?
Andyke
12.01.12,15:58
Prečo má dávať opravné výkazy? Tlačivo : Žiadosť o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu

Prečítaj tu : Máš tam aj vyplnený vzor
http://www.socpoist.sk/aktuality-zamestnavatelia--neprehliadnite--informacia-o-zmene-postupu-pri-vykazovani-vymeriavacieho-zakladu-a-poistneho-na-socialne-poistenie-vo-vykaze-poistneho-na-socialne-poistenie-a-prispevkov-/48411s24827c?
suklova
12.01.12,16:05
Prečo má dávať opravné výkazy? Tlačivo : Žiadosť o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu

Prečítaj tu : Máš tam aj vyplnený vzor
http://www.socpoist.sk/aktuality-zamestnavatelia--neprehliadnite--informacia-o-zmene-postupu-pri-vykazovani-vymeriavacieho-zakladu-a-poistneho-na-socialne-poistenie-vo-vykaze-poistneho-na-socialne-poistenie-a-prispevkov-/48411s24827c?

1/ nahlasujem na RLFO to, že sa zamestnanec stal poberateľom dôchodku /ak ano, tak kde v akom oddiely je to zmena?/
2/ a čo s daňou. Tým že opravím /v mzdách sa to už nedá, tie sú už uzavreté/ odvody do SP bude rozdiel v zaplatenej dani. Ako vysporiadať tu dan, v ročnom zúčtovaní?

Ďakujem.
Andyke
12.01.12,19:13
Cez RLFO sa nedá nahlásiť , že je poberateľom star.dôchodku , od r. 2011 sú nové tlačivá.
V r. 2010 sa to oznamovalo, bola kolonka. Neviem, či je povinnosť oznamovať aj teraz , že je poberateľom SD. Predpokladám, že za to vypustili túto kolonku, že už to nepotrebujú ,však SP priznáva dôchodky, takže asi to prepojili softvérovo. Ale pre istotu zavolaj na pobočku a poinformuj sa , či treba oznámiť .
Požiadaš o vrátenie poistného, každý mesiac samostatne, až Vám SP vráti, tak zamestnancovi do aktuálnej výplaty v r. 2012 zahrnieš tú čiastku (jeho preplatok)
Výplaty za rok 2011 nemeníš, takže nebude mať vplyv ani na ročné zúčtovanie.

Prečítaj aj túto tému : http://www.porada.sk/t117655-vratenie-poistneho-zo-sp.html
suklova
13.01.12,05:45
Super, ďakujem :)
Eulaly
13.06.12,11:00
Ahojte poraďáci!

Prosím o pomoc, v tomto mesiaci vyplácam mimo pracovného pomeru zamestnancovi odchodné, ktorý končil 10.4.2012 - od 11.4.2012 je predčasný starobný dôchodca. Všetko mi je dúfam jasné, stiahnem z odchodného ZP, SP, daň. Na SP pošlem výkaz poistného a príspevkov ako pravidelný príjem. Na ZP prihlášku a odhlášku k poslednému dňu v máji. Neviem však, ako vyrátalo odvody vo výkaze poistného, nejako mi to nesedí. Hrubú mzdu mi rozrátalo na 4 odpracované mesiace od zač. roka. V 1 mesiaci bol celý mesiac PN, takže mi tam ťahá iba tú 1/4 z hrubej mzdy 478,28 €. V druhom bol od 1.2. - 25.2., t.j. 25 dní PN a pracoval 27.-29.2., t.j. 3 dni, čo sú 4 kalendárne dni. Tu mi vyrátalo NP a GP z vymeriavacieho základu 93,08 a ja sa k tejto sume nijako neviem dostať??? Ja by som rátala 1153,50/29*4??? Tretí mesiac by mal byť v poriadku, celý mesiac odrobený a všetky odvody rátané z VZ 119,57 €. A v apríli odrobil 10 dní, keďže robil do 10.4.2012. Tu mám vymeriavací základ pre NP a GP nulu??? Prosím je to v poriadku a ako sa k týmto sumám dostanem?
Rada by som priložila súbor (výkaz) ale neviem ako...
Jana Motyčková
14.06.12,06:47
V januári má byť z tej 1/4 iba úrazové poistenie, lebo bol celý mesiac na PN.
Vo februári 1153,05/29x4 = 159,08 je maximálny VZ, od toho sa odpočíta ten VZ, z ktorého bolo vo februári platené NP.
V apríli mal asi nejaký vyšśí príjem, napr.preplatenie nevyčerpanej dovolenky a dosiahol maximálny VZ na všetky poistné do SP. Potom z tej 1/4 už odvádzať nemôžete-bolo by to nad maximum. Malo by tam byť iba iba ÚP.
Eulaly
14.06.12,09:08
Ďakujem veľmi pekne...
a ešte ma napadlo, prosím ťa, môžem mu uplatniť aj nezdaniteľnú položku, keď to je vyplácané mimo pracovného pomeru a k 1.1.2012 ešte nebol predč. starobným dôchodcom?
Jana Motyčková
14.06.12,11:06
Áno, ak má ešte stále podpísané daňové vyhlásenie - neukončil v ňom uplatňovanie NČ.
Eulaly
14.06.12,11:33
Vďaka :)
petacuckova
17.01.13,11:03
Dobrý deň. ZC dostal v septembri výpoveď, pracovný pomer sa skončil uplynutím výp. doby dňa 31.12.2012... 2.1.2013 vraj požiadal o predčasný starobný dôchodok... V § 76 a sa píše :
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

Dokedy môže ZĽ-a požiadať o vyplatenie odchodného ?
AK som to správne pochopila, on má lehotu na požiadanie SP 10 dní po skončení PP a keby nám doniesol rozhodnutie trebárs aj v apríli, že je uznaný od 2.1.2013 za PSD, my by sme mu mali vyplatiť odchodné... Je to tak správne ?
Eulaly
23.01.13,08:14
Prosím Vás,

opýtam sa takto po lopate, lebo som už z toho blbá... :) Kedy má vlastne zamestnanec (po 1.1.2013) nárok na odchodné? Tá podmienka podania žiadosti najneskôr do 10 dní po ukončení PP sa týka podania žiadosti o vyplatenie odchodného zamestnávateľovi alebo podania žiadosti o dôchodok na Sociálnu poisťovňu?

Tiež by ma zaujímalo, ako sa uvádza odchodné v zápočtovom liste... keď mu vytlačím zápočtový list a napr. o mesiac, dva mu na základe priznania dôchodku vyplatím odchodné... To už pri ukončení PP mu vo vydanom zápočtovom liste uvediem, že mu bolo vyplatené odchodné, aj keď mu ešte vyplatené nebolo alebo mu potom pošlem opravený??? Som z toho jeleň...

Ďakujem veľmi pekne za odpovede...
Eulaly
28.01.13,09:34
Nikto neporadí?
petacuckova
31.01.13,11:53
Dobrý deň. ZC dostal v septembri výpoveď, pracovný pomer sa skončil uplynutím výp. doby dňa 31.12.2012... 2.1.2013 vraj požiadal o predčasný starobný dôchodok... V § 76 a sa píše :
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

Dokedy môže ZĽ-a požiadať o vyplatenie odchodného ?
AK som to správne pochopila, on má lehotu na požiadanie SP 10 dní po skončení PP a keby nám doniesol rozhodnutie trebárs aj v apríli, že je uznaný od 2.1.2013 za PSD, my by sme mu mali vyplatiť odchodné... Je to tak správne ?

Vie mi prosím niekto poradiť ?
Jana Motyčková
31.01.13,11:58
Dobrý deň. ZC dostal v septembri výpoveď, pracovný pomer sa skončil uplynutím výp. doby dňa 31.12.2012... 2.1.2013 vraj požiadal o predčasný starobný dôchodok... V § 76 a sa píše :
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

Dokedy môže ZĽ-a požiadať o vyplatenie odchodného ?
AK som to správne pochopila, on má lehotu na požiadanie SP 10 dní po skončení PP a keby nám doniesol rozhodnutie trebárs aj v apríli, že je uznaný od 2.1.2013 za PSD, my by sme mu mali vyplatiť odchodné... Je to tak správne ?
Správne .