ursulahl
02.02.11,10:19
Chcela by som sa poradiť, zamestnankyňa pracuje u nás od roku 2005 t.j. doba neurčitá. Odchádza na materskú dovolenku a doniesla mi žiadosť o materské s dátumom 02.02.2011, ale s nárokom na materské od 07.02.2011. Neviem od akého dátumu mám nahlásiť do soc. poist a zdravotnej odchod na materskú. Posledný deň pracovala 01.02.2011. Ak od 07.02.2011 tak jej mám dať čerpanie dovolenky, alebo ju nahlásiť od 02.02.2011? Do soc. poist. stačí nahlásiť len zmenu, alebo poslať aj ročný vymeriavací základ?
Tweety
02.02.11,09:33
Chcela by som sa poradiť, zamestnankyňa pracuje u nás od roku 2005 t.j. doba neurčitá. Odchádza na materskú dovolenku a doniesla mi žiadosť o materské s dátumom 02.02.2011, ale s nárokom na materské od 07.02.2011. Neviem od akého dátumu mám nahlásiť do soc. poist a zdravotnej odchod na materskú. Posledný deň pracovala 01.02.2011. Ak od 07.02.2011 tak jej mám dať čerpanie dovolenky, alebo ju nahlásiť od 02.02.2011? Do soc. poist. stačí nahlásiť len zmenu, alebo poslať aj ročný vymeriavací základ?
OD 7.2. má nástup na MD. A prečo už nenastúpila do práce? Ak nie je PN, tak kde je?
ursulahl
02.02.11,09:39
Lekár jej už neodporučil chodiť do práce, ale nie je PN.
Tweety
02.02.11,10:51
Lekár jej už neodporučil chodiť do práce, ale nie je PN.
Takže ste jej schválili dovolenku? Len tak neprísť do práce, hoci na odporúčanie lekára, to sa síce dá, ale len za odmenu:o vo forme absencie.
lucluc
06.05.11,09:46
Zamestnankyna priniesla ziadost o materske s nastupom 24.5.
Co to znamena pre zamestnavatela ?
Ma odoslat do socialky vyplneny registracny list FO a tak nahlasit zmenu a prilozit k tomu ziadost o materske potvrdenu gynekologom ? v mesacnych vykazoch teda uz nebude figurovat vobec kedze nebude mat mzdu ?

Zamestnankyna ma tiez dobrovolne nemocenske poistenie, v tom pripade bude postupovat rovnako ?

Potom co sa tyka zdravotnej poistovne tam ju treba odhlasit tlacivom? Ked bola jedinym poistencom v danej ZP tak sa ma aj zamestnavatel odhlasit alebo bude posielat nulove vykazy ?

Dakujem za kazdu odpoved.
Ingrid G.
07.05.11,11:28
Zamestnankyna priniesla ziadost o materske s nastupom 24.5.
Co to znamena pre zamestnavatela ?
Ma odoslat do socialky vyplneny registracny list FO - áno, odošleš SP registračný list FO - ZMENU a uvedieš začiatok MD. Po skončení MD (34 týždňov) pošles SP registračné listy dva 1. koniec MD (ZMENA) a 2. začiatok rodičovskej dovolenky (PRERUŠENIE). a tak nahlasit zmenu a prilozit k tomu ziadost o materske potvrdenu gynekologom? K registr.listom nič neprikladaš. v mesacnych vykazoch teda uz nebude figurovat vobec kedze nebude mat mzdu ?
Nezabudni Sociálnej poisťovni poslať žiadosť o materské, ktoré Ti priniesla zam-kyňa. V žiadosti vypíš údaje, ktoré vypisuje zamestnávateľ + podpis a pečiatka. K žiadosti nezabudni priložiť potvrdenie zamestnávateľa o vymeriavacích základoch (ako keď posielaš PN-ku).

Zamestnankyna ma tiez dobrovolne nemocenske poistenie, v tom pripade bude postupovat rovnako ?

Potom co sa tyka zdravotnej poistovne tam ju treba odhlasit tlacivom? Zdravotnej poisťovni oznám na Hromadnom oznámení začiatok MD (poistenie platí štát) - kód 1O začiatok. Po skončení MD (34 týždňov) pošleš zdravot.poisťovni hromadné oznámenie s dvomi údajmi 1. Koniec MD - kód 1O a začiatok RD - kód 1C. Zároveň od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po skončení vyplácania materského treba na HO oznámiť ukončenie 2K. V prípade ak bude mať v tomto období niečo vyplatené, musíš ju znova prihlásiť ako zamestnanca t.j. od 1. dňa oznámiť ZP začiatok 2 a na konci mesiaca koniec 2.Ked bola jedinym poistencom v danej ZP tak sa ma aj zamestnavatel odhlasit alebo bude posielat nulove vykazy ? Podľa môjho názoru budeš posielať nulové výkazy.

Dakujem za kazdu odpoved.


Odpoveď v texte.
MarcelkaT
07.05.11,12:35
Materská dovolenka je 34 týždňov, nie 28? Tú zmenu som nejako nezaregistrovala. Je to pravda?
Ingrid G.
07.05.11,13:55
Materská dovolenka je 34 týždňov, nie 28? Tú zmenu som nejako nezaregistrovala. Je to pravda?
Ver, je to pravda - pozri si platný Zákon o sociálnom poistení 543/2010 konkrétne § 48. Tento zákon je prístupný aj tu na Porade - za čo ďakujem!
Zmena v dĺžke trvania materskej je účinná od 1.1.2011 + sú ďalšie dôležité zmeny v Zákone o sociálnom poistení, Zákone o zdravotnom poistení a aj v Zákone o dani z príjmov.
MarcelkaT
09.05.11,11:14
Ingrid G. ďakujem pekne. Pekný deň.
lucluc
13.05.11,06:25
Dakujem krasne za tvoj cas, velmi si mi pomohla. Volala som do Dovery kvoli tym 0-ovym vykazom a ze ich posielat nemusim, ale radsej tam zajdem este aj osobne lebo callcentram moc neverim :-)
janaGT
08.07.11,11:58
len pre istotu sa spýtam: materské vypláca od prvého dňa SP?
Tweety
08.07.11,11:59
len pre istotu sa spýtam: materské vypláca od prvého dňa SP?
Istota jak guľomet, že áno.
janaGT
08.07.11,12:23
materské som ešte neriešila, niečo som si už naštudovala, ale pre istotu som sa spýtala ...
osh
06.11.12,10:02
Prosím o radu, či sa počas materskej dovolenky do mesačného výkazu a do prílohy pre soc. poisťovňu vykazuje zamestnankyňa, alebo sa tam neuvádza vôbec.
Ďakujem
Tweety
06.11.12,10:03
Prosím o radu, či sa počas materskej dovolenky do mesačného výkazu a do prílohy pre soc. poisťovňu vykazuje zamestnankyňa, alebo sa tam neuvádza vôbec.
Ďakujem
Uvádza sa.
osh
06.11.12,12:03
Ďakujem, teraz mi už sociálna poisťovňa výkaz akceptovala. Do Všzp som neuviedla túto MD, tam je to správne?