johnymartin
02.02.11,12:42
Zdravim,

vedeli by ste mi, prosim, poradit ako mam vyriesit nasledujucu situaciu?

Som denny student VS. Momentalne robim na dohodu ako programator web stranok. Mesacne zarobim tak 200+ € ( podla toho kolko je prace v dany mesiac :) )

Dostal som ponuku od ceskeho vydavatelstva na napisanie knihy o tvorbe webiek. Honorar by mal byt niekde v rozmedzi 1500-2500 €, dajme tomu, ze 2000€.

Co som zatial zistoval, tak kvoli honoraru za knihu sa musim prihlasit na danovom urade, kde mi daju DIC. Potom treba ist do zdravotnej poitovne.

Potom si podam danove priznanie, kde sa bude pocitat prijem z prace na dohodu aj honorar ( povinne ak je celkovy prijem tesne nad 2000€ ). A z tejto sumy potom odvediem odpovedajucu dan, ze? Cize celkovo by som zaplatil len tu dan ( pretoze vraj zdravotnej plati za mna stat, kedze som student vs, ci nie? ).

Ako by to bolo keby som sa rozhodol zalozit si zivnost?
Bez ohladu na vysku prijimu by som musel platit nejake odvody ( asi 60€/mes. ?? ). A potom dalej podla vysky prijimu nejake dalsie dane o odvody. Ci?
----------------------
Kolko musim rocne zaplatit na odvodoch, ak by som si teraz zalozil zivnost a z nejakeho dovodu by som mal nulovy prijem cely rok? ( Ide mi o to, ci dokazem aj takto extremne zlu moznost prezit so sumou co mam aktualne k dispozicii ( nasetrene )).
----------------------
Myslite, ze by sa mi oplatilo zalozit si za tychto podmienok zivnost? Cize pravidelny prijem cca 200+€/mes ( viac menej isty ) + honorar za knihu + mozny dalsi prijem z prace "pod svojim menom" alebo pre dalsiu firmu?

A s tym este suvisi... ak by som sa rozhodol pre zivnost, mozem si uviest adresu u rodicov v byte, alebo musim mat vlastny kancel ( je mi jasne ze kancel je lepsi, len mi ide o to, ci je mozny aj byt :) ).

Ospravedlnujem sa ked sa pytam divne, ale v tychto financnych/danovych veciach fakt nie som doma.... ved som ITckar :)

Dakujem za vsetky odpovede, rady a nazory