Mia3683
02.02.11,13:44
Ahoj, chcela by som vedieť, či sa do príjmu manželky zarátava doktorandské štipendium. Jej manžel si chce uplatniť v RZD na manželku nezdaniteľnú časť a v škole na štipendiovom mu hovoria, že doktorandské štipendium sa do príjmu manželky neráta. Podľa mňa sa ráta. Prosím radu, či to príjem je, alebo nie je. ĎAKUJEM
janaGT
02.02.11,12:48
Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava len príjem:
daňový bonus,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štipendium pri sústavnej príprave na povolanie.
štátne sociálne dávky a to..:
rodičovský príspevok (zákon č.280/2002 Z.z.),
príspevok na starostlivosť o dieťa (zákon č. 561/2008 Z.z.)
príspevok pri narodení dieťaťa (zákon č.235/1998 Z.z.),
príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (zákon č.235/1998 Z.z.),
príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne (zákon č.235/1998 Z.z.),
príspevok na pohreb (zákon č.238/1998 Z.z.),
prídavok na dieťa (zákon č.600/2003 Z.z.),
príplatok k prídavku na dieťa (zákon č.600/2003 Z.z.),
príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa (zákon č.627/2005 Z.z.),
vianočný príspevok (zákon č.592/2006 Z.z.)
Mia3683
02.02.11,12:51
ale v poradcovi podnikateľa je jasne napísané:
štipendium pri sústavnej príprave na povolanie (doktorandske štipendium sa do príjmu počíta).
tak som z toho mimo.
katka50
02.02.11,13:04
ale v poradcovi podnikateľa je jasne napísané:
štipendium pri sústavnej príprave na povolanie (doktorandske štipendium sa do príjmu počíta).
tak som z toho mimo.
Doktorantské štúdium je tretím stupňom vysokoškolského štúdia. Doktorantské štipendium sa do príjmu manželky zaratáva.
Mia3683
03.02.11,08:29
Takže sa to do príjmu zarátava? Tým pádom pani ing. na študijnom dáva mylné informácie a ľudia budú dávať prehlásenia, že nemajú príjem, a budú si uplatňovať niečo, na čo ani nemajú nárok?
janaGT
03.02.11,08:31
ja som v pr. č. 2 čerpala z informácií od p. MIhála - platilo to za rok 2009
uct2007
03.02.11,08:37
Posielam prekopírovanú odpoveď na dotaz, ktorý som dávala na Daňový úrad:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 52g od. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov vzniká daňovníkovi nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku žijúcu s ním v domácnosti podľa toho, akú výšku základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie daňovník dosiahol, ako aj podľa toho, aký vlastný príjem manželka v príslušnom roku dosiahla.
Podľa § 11 ods. 5 cit. zákona sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku za vlastný príjem považuje vlastný príjem manželky znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v príslušnom zdaňovacom období bola povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa zamestnanecká prémia, daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.
Nakoľko študent doktorandského štúdia sa už nepovažuje za študujúceho sústavne sa pripravujúceho na budúce povolanie, štipendium doktorandského štúdia sa zahrňuje do vlastného príjmu manželky.
Iba na vysvetlenie uvádzame, že štipendium doktorandského štúdia je predmetom dane z príjmov, ale podľa § 9 ods. 2 písm.j) cit. zákona je príjmom oslobodený od dane, a preto tento príjem nepodlieha dani. To znamená, že doktorandské štipendium je príjmom, ktorý sa započitáva do vlastného príjmu manželky, aj keď je od dane z príjmov oslobodený.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
Mia3683
03.02.11,09:30
Ďakujem.
Trevin
15.02.11,18:43
ja som v pr. č. 2 čerpala z informácií od p. MIhála - platilo to za rok 2009

Platilo to urcite aj v roku 2009? Zakon 600/2003 bol novelizovany v 2009, ale ziadne zmeny tykajuce sa sustavnej pripravy na zamestnanie alebo stupnov studia.
Oprava za rok 2009 je este stale mozna do konca marca, tak by som si potom rad spravil dodatocne DP :)
Len zatial to vyzera tak, ze len pan Mihal je (alebo bol) presvedceny o tom, ze doktorandske stipendium sa nezapocitava do prijmov manzela(manzelky). :confused:
janaGT
16.02.11,05:46
pán Mihál to takto uverejnil v Drakovi, čerpala som info odtiaľ