Daniela.Š
02.02.11,13:59
Dobrý deň, prosím Vás volali mi z DU, že mám zajtra priniesť DPH - doklady za 3Q/2010 na kontrolu. Čo všetko mám priniesť okrem samotných dokladov (pokladňa + faktúry za dané obdobie) - aké výstupy? Ďakujem!
jeso
02.02.11,15:47
Ja by som odovzdala tieto doklady a napísala by som k tomu zoznam :
1/Došlé faktúry č. faktúry od- do ....
2/Odoslané faktúry interné č. faktúry od - do ...
3/Výdavkové pokladničné doklady od- do ...
4/ Príjmové pokladničné doklady od – do ...
5/Záznamovú evidenciu § 70 zákona o DPH
6/Všetky zmluvy - napr. Zmluva o finančnom prenájme ,zmluva o nájme .....
7/ Výpisy z bežného účtu č.... ak ste mali nejaké zálohové platby, z ktorých ste museli odviesť DPH
8/ Ostatné doplníte na požiadanie daňovej kontroly
Daniela.Š
02.02.11,16:27
Ja by som odovzdala tieto doklady a napísala by som k tomu zoznam :
1/Došlé faktúry č. faktúry od- do .... mám nachystané
2/Odoslané faktúry interné č. faktúry od - do ... mám nachystané
3/Výdavkové pokladničné doklady od- do ... mám
4/ Príjmové pokladničné doklady od – do ... mám
5/Záznamovú evidenciu § 70 zákona o DPH - vytlačila som hlavnú knihu pre účet 343 - analytiku + evidenciu DPH na vstupe a výstupe
6/Všetky zmluvy - napr. Zmluva o finančnom prenájme ,zmluva o nájme ..... - nemám nič takéto
7/ Výpisy z bežného účtu č.... ak ste mali nejaké zálohové platby, z ktorých ste museli odviesť DPH... nič sme nemali
8/ Ostatné doplníte na požiadanie daňovej kontroly

- nakoľko s.r.o. vyváža do AT tak máme každý štvrťrok nadmerný odpočet ale v tomto za ktorý chcú doklady sme kúpili auto tak je väčší ako obvykle - myslíte, že to môže byť tým, že chcú kontrolovať? ( lebo pracovn. z DU mi len telefonovala, že zatiaľ to budeme riešiť len takýmto zisťovaním...?
Daniela.Š
02.02.11,16:29
- neviem čo sa mi to tam "udialo" len som chcela farebne zvýrazniť moju odpoveď ......:)
jeso
02.02.11,16:52
- nakoľko s.r.o. vyváža do AT tak máme každý štvrťrok nadmerný odpočet ale v tomto za ktorý chcú doklady sme kúpili auto tak je väčší ako obvykle - myslíte, že to môže byť tým, že chcú kontrolovať? ( lebo pracovn. z DU mi len telefonovala, že zatiaľ to budeme riešiť len takýmto zisťovaním...?


je ťažko posúdiť prečo kontrolujú práve uvedený štvrťrok ... kontroly na DPH sú aj vtedy ak daňový subjekt nemá nadmerný odpočet...
ak máš všetky doklady v poriadku - nemáš sa čoho báť
skontroluj si hlavne náležitosti dodavateľských faktúr , z ktorých si si uplatňovala odpočet - IČ DPH...
jeso
02.02.11,16:58
ešte si odkontroluj či aj fa do AT , na ktorých ste mali oslobodenie splňajú všetky náležitosti...
§ 72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne nadobúdateľa tovaru a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar objednal,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar dodaný, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru,
g ) cenu tovaru, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) odkaz na § 42 alebo 43, odkaz na článok 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že dodanie tovaru je oslobodené od dane.i) pri dodaní investičného zlata oslobodeného od dane podľa § 67 ods. 3 odkaz na § 67 ods. 3, na článok 346 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty alebo informáciu, že investičné zlato je oslobodené od dane,
j) pri dodaní plynu cez rozvodný systém zemného plynu a pri dodaní elektriny, pri ktorých tovaru podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f), pri ktorom je osobou povinnou platiť daň kupujúci v inom členskom štáte, odkaz na článok 195 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je tovar dodaný.
Daniela.Š
02.02.11,17:06
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Všetky pokladničné doklady aj faktúry mám skontrolované - základ dane, dph, zdaniteľné plnenie aj odkaz na §43.... doklady mi sedia s hlavnou knihou aj so všetkými výstupmi tak len dúfam, že tam naozaj nič nenájdu...
ekopo
02.02.11,17:34
Dobrý deň, prosím Vás volali mi z DU, že mám zajtra priniesť DPH - doklady za 3Q/2010 na kontrolu. Čo všetko mám priniesť okrem samotných dokladov (pokladňa + faktúry za dané obdobie) - aké výstupy? Ďakujem!


Ja by som odovzdala tieto doklady a napísala by som k tomu zoznam :
1/Došlé faktúry č. faktúry od- do ....
2/Odoslané faktúry interné č. faktúry od - do ...
3/Výdavkové pokladničné doklady od- do ...
4/ Príjmové pokladničné doklady od – do ...
5/Záznamovú evidenciu § 70 zákona o DPH
6/Všetky zmluvy - napr. Zmluva o finančnom prenájme ,zmluva o nájme .....
7/ Výpisy z bežného účtu č.... ak ste mali nejaké zálohové platby, z ktorých ste museli odviesť DPH
8/ Ostatné doplníte na požiadanie daňovej kontroly

k celému toľko (opäť trocha osvety):
zo zákona o správe daní a poplatkov (nie je uvedené celé znenie§)

§ 15
Daňová kontrola

(2) Správca dane doručí daňovému subjektu písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly. Toto oznámenie musí obsahovať miesto a deň začatia daňovej kontroly, druh kontrolovanej dane a kontrolované zdaňovacie obdobie........
(3) Správca dane je oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia podľa odseku 2, ak tak ustanovuje osobitný zákon1b) alebo ak o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní, alebo ak hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené, zničené alebo pozmenené.

(6) Kontrolovaný daňový subjekt má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane tieto povinnosti:

b) zabezpečiť vhodné miesto a podmienky na vykonanie daňovej kontroly,

(9) Prevzatie dokladov a iných vecí podľa odseku 6 písm. g) potvrdí zamestnanec správcu dane osobitne pri prevzatí. (to ale neznamená, že dańový subjekt spíše zoznam poskytnutých dokladov...)


čiže, stačí telefonát z DU ? nie nestačí.....
doklady priniesť na DU? ak zabezpečím miesto, tak pedsa nie.....

ak sa doklady prinesú na DU, kontrola môže trvať dlho....inak vo vlastných priestoroch môže byť hotová za deň....
Zita5
02.02.11,17:49
- nakoľko s.r.o. vyváža do AT tak máme každý štvrťrok nadmerný odpočet ale v tomto za ktorý chcú doklady sme kúpili auto tak je väčší ako obvykle - myslíte, že to môže byť tým, že chcú kontrolovať? ( lebo pracovn. z DU mi len telefonovala, že zatiaľ to budeme riešiť len takýmto zisťovaním...?
alebo ....................
§ 14
Miestne zisťovanie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-06-2010-a.html#hore)
(1) Správca dane je oprávnený na účely správy daní a pri poskytnutí súčinnosti orgánom podľa osobitného predpisu6ab) vykonávať miestne zisťovanie podľa § 3 ods. 13. Pri výkone miestneho zisťovania je zamestnanec správcu dane povinný preukázať sa služobným preukazom.
(6) Daňový subjekt, u ktorého sa miestne zisťovanie vykonáva, je povinný zapožičať správcovi dane ním vyžiadané doklady a iné veci mimo svojho priestoru. Na tento postup sa vzťahuje § 15 ods.9.



§3 odst.
(13) Každý správca dane je v obvode svojej územnej pôsobnosti príslušný vykonať miestne zisťovanie podľa § 14. Miestne zisťovanie mimo obvodu územnej pôsobnosti, a to aj bez delegovania (§ 4), môže správca dane vykonať na základe písomného poverenia daňového riaditeľstva na účely dodržiavania osobitného predpisu, 4aa) ako aj v mieste, v ktorom daňový subjekt, u ktorého nedošlo k zmene miestnej príslušnosti, podniká mimo svojho sídla alebo trvalého pobytu. Rovnako bez delegovania môže správca dane vykonať úkony súvisiace so zabezpečením a prepadnutím tovaru a veci (§ 14a) a v súvislosti s výkonom správy daní podľa § 14c.
betka
03.02.11,08:18
(14) Ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola oprávnenosti vrátenia dane, kontrola je začatá v deň spísania zápisnice o začatí daňovej kontroly. Na vykonanie tejto kontroly sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2, 7 a 13 štvrtej vety. Rovnako sa postupuje, ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola uplatnenia daňového bonusu podľa osobitného zákona.6ee) O výsledku daňovej kontroly podľa prvej vety a tretej vety vydá správca dane rozhodnutie do desiatich dní odo dňa ukončenia daňovej kontroly. Ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 6eb) daňová kontrola je začatá v deň uvedený v upovedomení o vykonaní daňovej kontroly alebo v deň spísania zápisnice o začatí daňovej kontroly. Správca dane v upovedomení o vykonaní daňovej kontroly uvedie aj miesto výkonu daňovej kontroly a kontrolované zdaňovacie obdobie a určí aj lehotu na predloženie všetkých dokladov potrebných na vykonanie daňovej kontroly s poučením o následkoch ich nepredloženia. Na vykonanie tejto daňovej kontroly sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2 a 7. O výsledku tejto daňovej kontroly vydá správca dane platobný výmer alebo dodatočný platobný výmer podľa § 44 ods. 6 v lehote do desiatich dní odo dňa ukončenia daňovej kontroly; lehota ustanovená v § 44 ods. 6 sa nepoužije.
ajacik
07.02.11,18:19
Dobrý večer. Spoločnosť má kontrolu na DPH. Všimla som si, že účtovníčka v roku 2009 podala neúplne DP k DPH. V r.13 neuviedla dodané služby. Nemá to žiaden vplyv na daňovú povinnosť. Prosím aká za to môže byť pokuta? dakujem krásne
jeso
07.02.11,21:40
a o aké služby išlo ?
ajacik
08.02.11,20:18
Poradenstvo, nevstupovali do SV.
jeso
11.02.11,17:17
poradenstvo-ako služby do EU sa do DP DPH v 2009 neuvádzali a neuvádzali sa ani do SV

od 1.1.2010 sa služby do EU podla § 15 uvádzajú v SV , ale neuvádzajú sa do DP DPH ...
anka1
29.07.11,13:07
Prosím Vás, má niekto skúsenosť s tým, ako ma preukázať, že daná služba z ktorej si platiteľ odpočítal daň na vstupe (vyšiel nadmerný odpočet) bola naozaj vykonaná? Predložili sme im, faktúru, zmluvy, celú dokumentáciu + doklady o úhrade danej faktúry. Neviem,ako ešte preukázať danú službu. Zjavne si to dodávateľ neodviedol na výstupe.
ďakujem za odpovede.
evina
29.07.11,14:11
Prosím Vás, má niekto skúsenosť s tým, ako ma preukázať, že daná služba z ktorej si platiteľ odpočítal daň na vstupe (vyšiel nadmerný odpočet) bola naozaj vykonaná? Predložili sme im, faktúru, zmluvy, celú dokumentáciu + doklady o úhrade danej faktúry. Neviem,ako ešte preukázať danú službu. Zjavne si to dodávateľ neodviedol na výstupe.
ďakujem za odpovede.

Možno i podľa toho o akú službu ide - výsledkom
Haira
24.04.12,05:26
Ahojte,
účtujem jednu s.r.o. len zhruba tri mesiace, máme nový dosť obťiažny program, tak všetko robím s napätím, či mi to vypočíta správne, či som niečo nezabudla atď. Je to mesačný platca. Obvykle mu vždy vyjde daňová povinnosť, no pre tento krát vychádza odpočet, nakoľko my sme vyfakturovali len minimum. Mám sa už teraz pripravovať na daňovú kontrolu alebo sa kontroluje NO, až keď sa oň žiada? Teda ak by aj ďalší mesiac vyšiel NO?
ďakujem pekne
srska
24.04.12,06:58
Ahojte,
účtujem jednu s.r.o. len zhruba tri mesiace, máme nový dosť obťiažny program, tak všetko robím s napätím, či mi to vypočíta správne, či som niečo nezabudla atď. Je to mesačný platca. Obvykle mu vždy vyjde daňová povinnosť, no pre tento krát vychádza odpočet, nakoľko my sme vyfakturovali len minimum. Mám sa už teraz pripravovať na daňovú kontrolu - nie alebo sa kontroluje NO, až keď sa oň žiada?- niekedy, podľa výšky no Teda ak by aj ďalší mesiac vyšiel NO?
ďakujem peknev texte
truch
24.04.12,07:27
Ahojte,
Mám sa už teraz pripravovať na daňovú kontrolu alebo sa kontroluje NO, až keď sa oň žiada? Teda ak by aj ďalší mesiac vyšiel NO?
ďakujem pekne
My máme bežne odpočet aj 3x za sebou, sme mesačný plátca a vlani sme mali odpočet celý rok- stavali sme a kontrolu som nemala, aj keď som ju čakala:D Takže kľud, teraz DÚ nefungujú dobre, takže žiadne kontroly momentálne nerobia. Ak to máš v poriadku, nie je sa čoho báť ani v budúcnosti:)
Haira
24.04.12,08:37
dakujem, tak snad nie, lebo to by bolo to posledne, co mi teraz chyba :-)
Haira
24.04.12,08:38
viem, ze dalsi mesiac nebude NO, tak to bude snad bez tej kontroly :-)
tweedle
16.05.12,10:53
Ahojte, dnes sme mali kontrolu k DPH za 2/2012, mám pocit že všetko bolo ok, nemali žiadne výhrady k ničomu. Chcem sa spýtať koľko im reále trvá kým sa nám vyjadria, dajú rozhodnutie? Pani kontrolórka nám totiž s úsmevom oznámila, že zákonná lehota je 1 rok.
KEJKA
16.05.12,11:07
podstatné je, že vám nič nevytkli, či? Záznam žiadny neurobili? Nič ste nepodpisovali? Čudné.
my máme kontrolu na DPH teraz v piatok za 12/2011 a 01/2012.
tweedle
16.05.12,11:20
vznikol nám nadmerný odpočet na základe dovozu z Azie, nám nenechali žiadnu zápisnicu, prezreli si všetky doklady, odkontrolovali so zaúčtovnými skutočnosťami. Brali si akurát kópie faktúry za tovar, faktúru za prepravu tovaru, faktúru od prepravcu, ktorý platil colný dlh, výmer colného dlhu a kópie bankových výpisov kde sme platili za tovar. Pripomienky nemali žiadne, tak myslí, že by to malo byť ok. Nepodpisovala som nič. Toto bola moja prvá kontrola v živote, tak neviem ako to funguje :) Tie peniaze by sme teraz veľmi potrebovali, tak preto sa pýtam koľko im to asi môže trvať.
srska
16.05.12,11:37
vznikol nám nadmerný odpočet na základe dovozu z Azie, nám nenechali žiadnu zápisnicu, prezreli si všetky doklady, odkontrolovali so zaúčtovnými skutočnosťami. Brali si akurát kópie faktúry za tovar, faktúru za prepravu tovaru, faktúru od prepravcu, ktorý platil colný dlh, výmer colného dlhu a kópie bankových výpisov kde sme platili za tovar. Pripomienky nemali žiadne, tak myslí, že by to malo byť ok. Nepodpisovala som nič. Toto bola moja prvá kontrola v živote, tak neviem ako to funguje :) Tie peniaze by sme teraz veľmi potrebovali, tak preto sa pýtam koľko im to asi môže trvať.ani o prevzatí dokladov?
tweedle
16.05.12,11:44
nie nič nám nenechali, kedže brali len kópie tak mi to ani neprišlo,, ako som už povedala bola to moja prvá kontrola a bola som z nich v strese :(
KEJKA
16.05.12,11:51
pri začatí kontroly musia dať podpísať zápisnicu o zahájení kontroly.
aj ked berú kopie dokladov, vy by ste si mali nechať podpísať prevzatie - načo stresy, sú to ľudia ako my.
Pokiaľ oficiálne neuzavrú kontrolu, NO nedostanete, takže skúste sa na to popýtať.
srska
16.05.12,11:54
podľa zákona môže byť daňová kontrola 1 rok odo dňa jej začatia + 30 dní ak by prerušili konanie na 30 dní. inak končí dňom doručenia protokolu kontrolovanému subjektu
tweedle
16.05.12,11:57
pri začatí kontroly musia dať podpísať zápisnicu o zahájení kontroly.
aj ked berú kopie dokladov, vy by ste si mali nechať podpísať prevzatie - načo stresy, sú to ľudia ako my. nabudúce budem kludnejšie :)
Pokiaľ oficiálne neuzavrú kontrolu, NO nedostanete, takže skúste sa na to popýtať. Odpoveď znela : podľa zákona môže aj rok. preto chcem vedieť koľko to skutočne trvá na základe vašich skúseností
srska
16.05.12,12:05
preto chcem vedieť koľko to skutočne trvá na základe vašich skúsenostíak nerozšíria kontrolu na iné obdobia alebo iné druhy daní môj odhad do 30 dní
tweedle
16.05.12,12:16
ďakujem za odpoveď, ostáva nám len čakať a dúfať, že všetko bude v poriadku
Ivuchak
22.05.12,13:03
ak nerozšíria kontrolu na iné obdobia alebo iné druhy daní môj odhad do 30 dní

A ak rozšíria, môžu tak urobiť hneď alebo " odídu " :) na daňový úrad, písomne ohlásia rozšírenie a zas prídu? Zaujíma ma to, či ak nahlásia kontrolu napr. za 01/2012, mám chystať aj staršie obdobia, resp. obdobia po 01/2012 ...Alebo hneď budem tasiť staré šanony v rámci pôvodnej kontroly :eek: ? Máte niekto skúsenosť, ako vyzerá rozšírenie kontroly v praxi? Ďakujem.