JanaSys
09.12.05,14:22
Ahojte. Mám takúto otázku. Na vydokladovanie oslobodenia §43 sa použije prepravný doklad. Inak Medzinárodný nákladný list CMR. Má niekoľko listov. Prakticky príde prepravca, vrchný list (Exemplár pre odosielateľa) potvrdí svojou pečiatkou, nechá ododielateľovi a s ostatnými odíde (exemplár pre príjemcu, pre dopravcu a dve ďalšie kópie). Firma potom tŕpne, či sa jej vráti niektorý z listov potvrdených príjemcom tovaru. Podľa názoru daňového poradcu totiž vrchný list s pečiatkou prepravcu a uvedením miesta určenia nie je dostačujúcim dokladom, je nutná niektorá z ďalších kópii. Vyrieši tento problém, ak pri potvrdzovaní CMR prepravcom pri preberaní tovaru jednoducho prepravca nechá odosielateľovi aj poslednú stranu so svojou pečiatkou? Ktoré strany CMR používate Vy? Stačí Vám pečiatka prepravcu alebo tiež čakáte na stranu s potvrdením od príjemcu?
dana9
16.12.05,07:07
Podľa môjho názoru postup daňového úradu nie je celkom správny, keďže čl. 5 dohovoru cmr výslovne ustanovuje okruh osôb, ktoré majú na vystavenie nákladného dokladu nárok. Ostatní preto nemajú právne nástroje ako si tento doklad zabezpečiť, je to len na dobrých vzťahoch s "ostatnými článkami prepravy".
JanaSys
16.12.05,07:14
Díky, nie je tam niekde, že dodávateľ má nárok len na jeden list? A nie na prvú stranu a ešte jednu z kópii?
Katarína STR
16.12.05,07:16
Janka, môj otec robí medzinárodnú prepravu a robí to tak, že
keď faktúruje odosielateľovi dopravu, tak k faktúre musí priložiť potvrdenú CMRku od príjemcu a priloží aj všetky dodacie listy vystavené odosielateľom a potvrdené príjemcom.
Bez týchto príloh by mu odosielateľ nezaplatil faktúry a dokonca by mu ich vrátil.
Takže je to chyba dopravcu, že ti s faktúrou nedá aj potvrdenú CMR.
Odosielateľ nemá čo tŕpnuť či mu príde ale nepríde potvrdená CMR.
Jednoducho povedzte vášmu dopravcovi, že mu nezaplatíte faktúru, ak tam nebudú všetky prílohy, vrátane potvrdenej CMR.
JanaSys
16.12.05,07:19
Problém vzniká keď si prepravcu pošle odberateľ a tomu je preprava fakturovaná. Keď máme našeho prepravcu, tam je to v pohode. Takýto prepravca necháva dodávateľovi len prvý list. Potom sa čaká až to vyfakturuje aj s prílohami odberateľovi a od neho sa žiada jedna kópia s pečiatkou príjemcu. Vieš si predtsvaiť koľko to trvá a s akou úspešnosťou. A nehovorím o tom, že s tým má starosti aj odberateľ.
Katarína STR
16.12.05,07:24
Tak potom sa dohodnite s odberateľom, že on nezaplatí prepravcovi faktúru, ak nebude obsahovať všetky náležitosti /2kópie/ CMR. Jedna pre teba, druhá pre odberateľa.
Katarína STR
16.12.05,07:26
Alebo doporučte odberateľovi Vášho prepravcu, s ktorým viete, že nebudú problémy.
JanaSys
16.12.05,07:41
Nemec si pošle nemeckého prepravcu, s tým nič nenarobíme.
Katarína STR
16.12.05,07:45
Aha, no tak to je fakt.
Jana Acsová
19.12.05,15:41
Skúste pozrieť strana 4 príklad č. 1)
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn04naddph.pdf

Mám za to, že v rámci dostupných informácií možno považovať za dostatočné dokladovanie prepravy dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia. A to podľa môjho názoru spĺňa aj prvá strana CMR. Toto je možné aplikovať v prípade, ak je preprava zabezpečená externým prepravcom, t.j. v zmysle § 43 ods. 5 písm. a). Okrem dokladu o odoslaní máte ešte faktúru, úhradu, objednávku, zmluvu ...

V prípade, že si prepravu objednávate sami a hradíte na základe faktúry, mám za to, že tam zrejme nie je problém s dokladovaním prevzatia tovaru odberateľom, ak je prepravný doklad prílohou faktúry.
JanaSys
20.12.05,08:41
Ďakujem. Myslím si to isté. To pdf mi otváralo prázdne, ale cez Uložiť cieľ a následnom otvorení mi to už išlo. Díky moc. Jana