chivasregal1
02.02.11,14:38
Dobrý deň,

Vedel by niekto poradiť vo veci vlastníctva vodovodnej prípojky? Jedna sa mi o takýto problém. Minule vznikla porucha vodovodnej prípojky za vodomerom a vytieklo obrovské množstvo vody, ktoré my ako vlastníci bytov musíme zaplatiť. Áno, podľa zákona, čo pretečie vodomerom to je spotreba a vodárne majú narok na vodné. Ale ja sa chcem spýtať, kde by som sa dopracoval k nejakým dokladom o vlastníctve vodovodnej prípojky. Bytový dom bol postavený niekedy v 70 - tich rokoch minulého storočia a všetko tu boli štatné byty. Byty sa postupne odkúpili a asi pred desiatimi rokmi sa založilo spoločenstvo vlastníkov. Zmluvu na odber vody s vodarňami má naš správca. Vodárne tvrdia, že oni majú vo vlastnictve iba hlavné rozvody. A o vlastníctve prípojok absolutne nič nevedia.
Poprosil by som Vás o informáciu, kde by som sa dopátral ku papierom o vlastníctve tejto vodovodnej prípojky,respektíve akým spôsobom sa vodovodné a kanalizačné prípojky prevádzali zo štátu na niekoho iného. V prípade, že vlastník bude niekto iný ako my môžeme od neho požadovať náhradu škody za vytečenú vodu.
Mária27
02.02.11,14:14
Podľa zákona o vlastníctve bytov ide o spoločné zariadenia domu.

§ 2
(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.
Lotarka
02.02.11,16:19
skús pozrieť:
http://www.porada.sk/t82119-p2-zatopena-vodovodna-sachta.html

Je to staršie, no mozno pomôže.
sito
02.02.11,21:35
Fakturačné meradlá bývajú spravidla na päte domu. To je v niektorej miestnosti v suteréne. Ak vyteká voda pred fakturačným vodomerom, vodomer nezaznamenáva spotrebu vody, straty znáša dodávateľ vody, zaplatia ich všetci odberatelia vody. Ak za fakturačným vodomerom, straty znáša dom.

V starších domoch je to aj tak, že šachty v ktorých sú fakturačné vodomery sú mimo domu niekedy aj desiatky metrov. Ak vznikne porucha na tomto potrubí k domu, prípadne domy pre ktorý slúži fakturačný vodomer, straty vodomer zaznamaná ako normálne spotrebovanú vodu, ktorú musí dom, domy zaplatiť. Pretiekla fakturačným vodomerom pre ich dom.

Rozvod patrí: Po fakturačný vodomer vodárne, od vodomeru vlastníkom.
lubica_02
03.02.11,17:15
Sito :Rozvod patrí: Po fakturačný vodomer vodárne, od vodomeru vlastníkom.


A sme pri starom probléme - rozvod studenej vody patrí vlastníkovi domu až po hlavný uzáver pred domom, je ako klasická prípojka v rodinnom dome - vodomer patrí dodávateľovi vody, uzáver vody pred a aj za vodomerom je vlastníkov domu, a rozvod až po uzáver na hranatý nástrčkový kľúč patrí k domu - až od tohoto uzáveru patrí rozvod vody dodávateľovi vody.
sito
03.02.11,21:41
Skúsim z opačného konca. Niekto chce dostať vodu niekam, aby ju mohol predať, prípadne niekto nemá vodu a chcel by si kúpiť od dodávateľa. Musia sa dohodnúť kde budú merať odobraté množstvo, kde bude fakturačný merač a aj na financovaní rozvodu odkiaľ pokiaľ. A aj kadiaľ pôjde, po číjich pozemkoch.

Ako dokáže dodávateľ, že od hranatého uzáveru po fakturačný vodomer dodávateľa vytiekol také, alebo onaké množstvo vody?
GABRIELA
10.05.11,14:51
Podľa zákona o vlastníctve bytov ide o spoločné zariadenia domu.

§ 2
(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.


Možno by stálo za to si prečítať zákon 442/2002 , súčasne si pozrieť Zmluvy o prevode bytov.Pokiaľ tam nie sú uvedené tieto prípojky, tak nie ste ich vlastníkom a vlastníkom je zriaďovateľ - napr.mesto. Pri predaji bytov napr. v roku 1997-2002 to vo väčšine zmluv nie je uvedené ( aspoň u nás je to tak -Prievidza) . Ja práve zvažujem že pošlem faktúru za vyčistenie šachty Mestu. A uvidíme.