milmiz
02.02.11,16:27
Nevedeli by ste mi poradiť čím je odlišné účtovanie v poľnohospodárskom podniku od nejakého iného podniku?
IvoM
03.02.11,06:49
Čo myslíš pod pojmom odlišné účtovanie, pretože poľnohospodárske podniky používajú rovnakú účtovnú osnovu a postupy účtovania ako každý "iný" podnik, môžeš byť konkrétnejší čo Ťa zaujíma, alebo aspoň či sa podnik zaoberá rastlinnou výrobou alebo živočíšnou výrobou.
milmiz
03.02.11,15:54
Vo svojej práci musím poukázať na nejaké odlišnosti v poľnohospodárskom podniku. Vybral som si jeden podnik, ktorý je zameraný aj na rastlinnú aj živočíšnu výrobu. Tak ako píšeš, používajú aj tú istú osnovu aj postupy sú rovnaké.. mám tam uviesť, že líši sa to tým, že využívajú účet 124-Zvieratá, aj 026, aj napr. nedokončenú rastlinnú výrobu ?? lebo fakt neviem v čom je to iné
Janurka
03.02.11,17:12
Vo svojej práci musím poukázať na nejaké odlišnosti v poľnohospodárskom podniku. Vybral som si jeden podnik, ktorý je zameraný aj na rastlinnú aj živočíšnu výrobu. Tak ako píšeš, používajú aj tú istú osnovu aj postupy sú rovnaké.. mám tam uviesť, že líši sa to tým, že využívajú účet 124-Zvieratá, aj 026, aj napr. nedokončenú rastlinnú výrobu ?? lebo fakt neviem v čom je to iné
Nie je to iné, ale keď je to poľnohosp. podnik zaoberajúci sa rastlinnou aj živočíšnou výrobou, musí používať tieto účty. Ty máš charakterizovať náplň týchto účtov a postup účtovania napr. zvierat? Ak áno, tak by bolo najlepšie a najjednuchšie poprosiť v danom podniku o pomoc, nie je to jednoduchá záležitosť. Podrobný postup účtovania zvierat je napr. v príručke "Podvojné účtovníctvo pre podnikateľov" od Cenigovej.
IvoM
04.02.11,12:26
Milmiz, súhlasím s Janurkou, nájdi si nejakú účtovníčku z PD, nie je to totiž len otázka použitých účtov, je to o dosť komplikovanejšie, hovorí Ti niečo rozpúšťanie réžie, kalkulačná jednica, naturálne účtovanie, vnútropodnikové účtovanie, náklady a výnosy sa sledujú na výkony, činnosti, zákazky, pozemky, stroje a podobne, skrátka úplné účtovnícke orgie. :-)
Slúková
02.03.11,11:57
súhlasím s Vami a pri účtovaní sú veľmi dôležité vnútropodnikové ceny, ktoré sa používajú z tých spomínaných kalkulácií na jednotku výrobku.
halmir
03.03.11,18:05
súhlasím s Vami a pri účtovaní sú veľmi dôležité vnútropodnikové ceny, ktoré sa používajú z tých spomínaných kalkulácií na jednotku výrobku.
Úplná pravda.Občas robí problém ich stanovenie, nakoľko by mali odzrkadľovať vlastné náklady na jednotku produkcie, ale aj zároveň treba pri ich stanovení prihliadať na realizačné ceny (vývoj), aby v konečnom dôsledku sa nežiaduci efekt neodrazil v zmene stavu zásob a následne v iných položkách ako pridaná hodnota a všetko čo stým súvisí.