kozlíček
02.02.11,16:42
Dobrý deň prajem,chcel by som poprosiť ako sa dá fotka vrátiť späť na originál,podľa viď. foto.Ke´d som začal robiť s PC vo fotkách tak som omylom stlačil "vrátiť na originál" a od tých čias mi to nejde vrátiť naspäť.Čiže,keď niečo robím s fotkou a chcem ju naspäť na originál tak mi to nejde.Neviem či som problém popísal zrozumiteľne,ale podľa prílohy asi pochopíte o čo mi ide.
Ďakujem!
mato3374
02.02.11,15:55
pokiaľ obrázok upravuješ na table "opraviť" tak automaticky kopíruje obrázok do pamate a môžeš ho obnoviť naspať.
mato3374
02.02.11,15:56
okrem toho, keď akokolvek upravuješ fotku, vždy upravuj len kópiu! Nikdy nevieš kedy sa ti originál môže zijsť alebo kedy s úpravou nebudeš spokojný, vtedy ani nebudeš potrebovať takúto funkciu ;-)
duves
02.02.11,16:18
Najlepšie je fotiť do suroveho formatu, do tzv.RAW formatu. Tam maš original na 100% pripraveny kedykolvek.
Zoltan Miklos
02.02.11,17:19
niektore programy funguju tak, ze ked menis fotku a potom zmenu ulozis ('Ulozit' = save), tak tato upravena a ulozena verzia fotky sa stava 'originalom' a uz sa neda dostat naspa:t na 'original original'.
takze ako tu uz bolo spomenute, pracuj vzdy s kopiou...
nemas nahodou povodnu fotku este vo fotaku?
misoft
02.02.11,18:21
Ale inak: pokiaľ upravuješ nejakú fotku a ešte si nepotvrdil vykonané zmeny, je možnosť to vrátiť späť. Ale pokiaľ však vykonané zmeny potvrdíš (OK), tak tieto zmeny sa ukladajú na pamäťové médium (fleška, HDD a pod.) a vtedy program (editor) upozorňuje, či chceš nahradiť predchádzajúci súbor týmto upravený, alebo nie (vtedy je možnosť uložiť "upravenú" fotku pod iným názvom). Pokiaľ sa rozhodneš pre možnosť nahradiť pôvodný súbor novým, návrat k originálu je nemožný, pokiaľ uložíš pod iným názvom, máš uložený jak originál, tak upravenú verziu.
branoke
02.02.11,18:26
Ak som pochopil správne, tak po otvorení fota originálu a jeho úprave bez "save" (prepise originálu za takto upravenú fotku) nemáš v ponuke možnosť vrátiť sa k originálu ? Zvláštne, malo by to byť samozrejmosťou. Možnosť vrátiť sa k originálu ti nezobrazí vtedy, ak si prezeráš originál. Bolo by dobré napísať aký program používaš.
misoft
02.02.11,18:31
Trochu zle som to vysvetlil.
Aby si rozumel: pokiaľ robíš úpravy v nejakom editore, vidíš výsledok na monitore, ale táto zmena ešte nie je uložená na HDD (je len v pamäti RAM) a použitím "kroku späť" sa vráti (odstráni poslednú akciu - niekedy aj viacej). Akonáhle však tieto zmeny potvrdíš a uložíš (s ponukou prepísania, alebo zmeny názvu) - niet cesty späť. Vtedy sú tieto prípady:

a vtedy program (editor) upozorňuje, či chceš nahradiť predchádzajúci súbor týmto upravený, alebo nie (vtedy je možnosť uložiť "upravenú" fotku pod iným názvom). Pokiaľ sa rozhodneš pre možnosť nahradiť pôvodný súbor novým, návrat k originálu je nemožný, pokiaľ uložíš pod iným názvom, máš uložený jak originál, tak upravenú verziu.
kozlíček
03.02.11,11:23
Ďakujem všetkým za rady a ozaj najlepšie je pracovať s kópiou.
No čo už,človek sa učí na vlastných chybách a potom musí čerpať z rád iných,ktorým ešte raz ďakujem!!!
misoft
03.02.11,19:17
Nik učený z neba nespadol :D a človek sa učí prakticky celý život.