Habová Viera
02.02.11,18:48
V roku 2006 som kúpila garzónku a v roku 2010 som ju predala. Na daňovom úrade mi povedali, že rozdiel súm môžem zdokladovať dokladmi z rekonštrukcie bytu. Ako mám teraz postupovať? Mám vyplniť Daňové priznanie typu B, kde vyplním príjem od zamestnáuvateľa a tabuľku č.3 kolonku z predaja hnuteľných vecí PRÍJEM/ sem dám cenu bytu z roku 2006/ a VÝDAJ /sem dám cenu bytu z roku 2010 plus výdavky na rekonštrukciu/?
VieraPopluharova
02.02.11,18:13
Podľa mňa FO B, zadať príjem od zamestnávateľa, tabuľka č.3 r.2 ods.1 písm.b),
do tohoto riadku do prijmov uvedieš predajnú sumu , do vydavkovkov nadobudaciu hodnotu nehnutelnosti ak ju vieš vydokladovať + vydaje na rekonštrukciu taktiež ak vieš vydokladovať a daň, z ktorej budeš platiť bude rozdiel medzi týmito prijmamy a výdajmy, samozrejme + príjem od zamestnávateľa - nezdaniteľná čiastka,poistné, prípadne životne poistenie.
Dáša_
02.02.11,18:14
a nemala si v garsonke trvalý pobyt?
VieraPopluharova
02.02.11,18:19
a nemala si v garsonke trvalý pobyt?

Ano pripajam podmienky oslobodenia:
ri predaji nehnuteľností sú niektoré príjmy z tohto predaja oslobodené. Tieto výnimky stanovuje zákon v § 9 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmu.

Z predaja sú oslobodené príjmy z predaja bytu alebo domu najviac s dvoma bytmi ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt aspoň 2 roky alebo ho vlastnil aspoň 5 rokov. Za podmienky, že nebol zahrnutý v obchodnom majetku aspoň 5 rokov pred predajom nehnuteľnosti.

Pokiaľ bola nehnuteľnosť dedená v priamom rade alebo manželom, je predaj tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmu ak poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, alebo v nej mal trvalý pobyt aspoň 2 roky. Teda lehota trvalého pobytu 2 roky, alebo vlastníctva 5 rokov nehnuteľnosti sa prenáša na dediča.

Oslobodené sú tiež predaje oprávneným osobám na základe osobitných predpisov (reštituenti, vysporiadanie vzťahov v družstvách, …), majetok v konkurznej podstate a prevod členských práv a povinností v bytovom družstve ak predajca užíval byt na bývanie aspoň 5 rokov.

Pri predaji je predávajúci povinný túto skutočnosť oznámiť správcovi dane z nehnuteľnosti (obecný alebo mestský úrad) do 30 dní od rozhodnutia správy katastra o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Zároveň je treba podať daňové priznanie do 31. januára príslušného zdaňovacieho obdobia správcovi dane z nehnuteľnosti.

Kupujúci musí podať daňové priznanie správcovi dane z nehnuteľnosti do 31.januára príslušného zdaňovacieho obdobia (obecný alebo mestský úrad).

Znenie odseku 1 § 9 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmu:
(1) Od dane je oslobodený príjema) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
e) z predaja nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov, 3) prijatý touto osobou,
f) z predaja majetku zahrnutého do konkurznej podstaty38) a z odpisu záväzkov pri konkurze alebo reštrukturalizácii, ktoré sú vykonané podľa osobitného predpisu, 38) vrátane odpisu záväzkov voči veriteľom, ktorí v konkurze alebo vyrovnaní neuplatnili svoje pohľadávky voči daňovníkovi; obdobne sa postupuje aj pri odpise záväzkov u daňovníka, ktorý sa zrušuje zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, a u daňovníka, ktorý sa zrušuje zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty,
g) prijatý v rámci plnenia vyživovacej povinnosti podľa osobitného predpisu, 39)
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len “platné životné minimum”); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrňovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrňovaných do základu dane k celkovým príjmom,
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom,
j) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy platného životného minima; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena h) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške päťnásobku sumy platného životného minima.
Habová Viera
02.02.11,18:33
trvalý pobyt tam bol iba rok. Problém som mala hlavne s tým či môžem do výdaju dať sumu z roku 2006. Ostatné príjmy od zamestnávatela a pod to mi je jasné. Vydokladované mám všetko.
Ďakujem za rady
Habová Viera
02.02.11,18:36
asi som to mala dať do rubriky DPH nakoľko idem vyplňovať toto tlačivo a zamestnávateľ mi ho nespracuje