Kika69
02.02.11,19:46
Pekný večer!

Chcela by som poznať váš názor, resp. ak má niekto aj konkrétne skúsenosti pri daňovej kontrole s ručným dopísaním IČ DPH odberateľa na faktúrach, samozrejme odberateľ je platiteľom DPH. Mám pár faktúr, na ktorých som uplatnila odpočet DPH, faktúry sú vystavené na firmu aj s IČO a DIČ avšak nie je uvedené IČ DPH odberateľa. Rada by som to dala do poriadku. Vďaka.
Tweety
02.02.11,18:48
Pekný večer!

Chcela by som poznať váš názor, resp. ak má niekto aj konkrétne skúsenosti pri daňovej kontrole s ručným dopísaním IČ DPH odberateľa na faktúrach, samozrejme odberateľ je platiteľom DPH. Mám pár faktúr, na ktorých som uplatnila odpočet DPH, faktúry sú vystavené na firmu aj s IČO a DIČ avšak nie je uvedené IČ DPH odberateľa. Rada by som to dala do poriadku. Vďaka.
Trošku poopravím, ak si si dph nárokovala-uplatnila na odpočte, tak si to nemohla urobiť na odberateľských faktúrach, ale dodávateľských. A druhá, prečo si dodáv. nežiadala o správne údaje?
Kika69
02.02.11,18:58
Trošku poopravím, ak si si dph nárokovala-uplatnila na odpočte, tak si to nemohla urobiť na odberateľských faktúrach, ale dodávateľských. A druhá, prečo si dodáv. nežiadala o správne údaje?

Ja som nikde nepísala, že sú to odberateľské faktúry, ale že chýba IC DPH odberateľa, samozrejme, že je to na dodávateľských faktúrach. ;)
Čo sa týka správnosti údajov, ja tie faktúry dostanem do rúk od podnikateľa, údaje na fakturáciu vybavuje on, ja som len ich účtovníčka a s dodávateľmi nie som v žiadnom styku.
ladyrs
02.02.11,18:59
ak som dobre rozumela, zadávateľka sa nepýta na odberateľské Fa,ale na chýbajúce IČ DPH odberateľa, čiže ona je v tomto prípade odberateľ.......
ak by si mala možnosť, požiadaj dodávateľa o zaslanie doplnenej Fa, nemal by to byť problém... ale si myslím,že ani DÚ nebude robiť tragédiu z toho, ak ti z veľkého počtu Fa bude chýbať IČ na jednej.... ale skús si vyžiadať doplnenú Fa.
Tweety
02.02.11,19:01
Ja som nikde nepísala, že sú to odberateľské faktúry, ale že chýba IC DPH odberateľa, samozrejme, že je to na dodávateľských faktúrach. ;)
Čo sa týka správnosti údajov, ja tie faktúry dostanem do rúk od podnikateľa, údaje na fakturáciu vybavuje on, ja som len ich účtovníčka a s dodávateľmi nie som v žiadnom styku.
Ale s podnikateľom určite si, a upozorniť si ich na nesprávne údaje na faktúrach si ho mohla upozorniť.
§49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
Kika69
02.02.11,19:12
Ale s podnikateľom určite si, a upozorniť si ich na nesprávne údaje na faktúrach si ho mohla upozorniť.
§49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

Celkom nerozumiem tej citácii k danej téme. Dodávatelia sú platitelia DPH aj na faktúrach majú uvedené svoje IC DPH.
jeso
02.02.11,19:13
ak som dobre rozumela, zadávateľka sa nepýta na odberateľské Fa,ale na chýbajúce IČ DPH odberateľa, čiže ona je v tomto prípade odberateľ.......
ak by si mala možnosť, požiadaj dodávateľa o zaslanie doplnenej Fa, nemal by to byť problém... ale si myslím,že ani DÚ nebude robiť tragédiu z toho, ak ti z veľkého počtu Fa bude chýbať IČ na jednej.... ale skús si vyžiadať doplnenú Fa.

ano radšej si vyžiadaj opravenú faktúru ...
mala som kontrolu z DU na DPH, z t-mobile chodilo mesačne 8 faktúr na kontrolovanú spoločnosť, na 5 bolo uvedené IČ DPH a na troch IČ DPH uvedené nebolo - podotýkam, bol to ten istý odberateľ , čiže mali byť údaje sťahované rovnako zo systému T mobile, ale neboli
na DU mi nechceli uznať odpočet nakolk na tých 3 faktúrach nebolo IČ DPH - musela som ísť do T mobile, kde IČ DPH na základe mojej žiadosti dopísali rukou a opečiatkovali , že opravu urobil T mobil...
takto opravené faktúry " už postačovali " na uplatnenie DPH...
Tweety
02.02.11,19:14
To jednoducho znamená, že nárok si môžeš uplatniť len ak si platiteľom a máš faktúru od platiteľa. Kedže na fa nie je uvedené, že ide o platiteľa, nárok si nemôžeš uplatniť.
Kika69
02.02.11,19:15
Inak doplním, že som viac takýchto faktúr prebrala po predošlej účtovníčke. Už niektoré faktúry sme aj zaslali na doplnenie IC DPH ale napr. ORANGE nám na faktúry doplnil IC DPH ručne, opečiatkoval, že to opravili a teraz naďalej vystavuje nové faktúry bez uvedenia IC DPH.
Tweety
02.02.11,19:17
Inak doplním, že som viac takýchto faktúr prebrala po predošlej účtovníčke. Už niektoré faktúry sme aj zaslali na doplnenie IC DPH ale napr. ORANGE nám na faktúry doplnil IC DPH ručne, opečiatkoval, že to opravili a teraz naďalej vystavuje nové faktúry bez uvedenia IC DPH.
Jednoduché riešenie nápravy do budúcna, pri faktúre, kde nebudú potrebné údaje aj napriek tomu, že dodáv. boli poskytnuté, faktúru nezaplatiť.
Kika69
02.02.11,19:20
To jednoducho znamená, že nárok si môžeš uplatniť len ak si platiteľom a máš faktúru od platiteľa. Kedže na fa nie je uvedené, že ide o platiteľa, nárok si nemôžeš uplatniť.

Už rozumiem, no zas si myslím, že to, že tam nie je konkrétne uvedené IC DPH odberateľa nemení fakt, že je registrovaný ako platiteľ. Práveže, ja to IC DPH chcem dať do poriadku, len som rozmýšľala, žeby som ho tam doplnila ručne.
Kika69
02.02.11,19:22
Jednoduché riešenie nápravy do budúcna, pri faktúre, kde nebudú potrebné údaje aj napriek tomu, že dodáv. boli poskytnuté, faktúru nezaplatiť.

Celkom fajn riešenie. Hádam by to zabralo. ;)
Tweety
02.02.11,19:23
Už rozumiem, no zas si myslím, že to, že tam nie je konkrétne uvedené IC DPH odberateľa nemení fakt, že je registrovaný ako platiteľ. Práveže, ja to IC DPH chcem dať do poriadku, len som rozmýšľala, žeby som ho tam doplnila ručne.
Rozumiem, nemení fakt, ale na faktúre je to podstatný údaj. §71 Zákon o dph
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené, c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.
Kika69
02.02.11,19:24
ano radšej si vyžiadaj opravenú faktúru ...
mala som kontrolu z DU na DPH, z t-mobile chodilo mesačne 8 faktúr na kontrolovanú spoločnosť, na 5 bolo uvedené IČ DPH a na troch IČ DPH uvedené nebolo - podotýkam, bol to ten istý odberateľ , čiže mali byť údaje sťahované rovnako zo systému T mobile, ale neboli
na DU mi nechceli uznať odpočet nakolk na tých 3 faktúrach nebolo IČ DPH - musela som ísť do T mobile, kde IČ DPH na základe mojej žiadosti dopísali rukou a opečiatkovali , že opravu urobil T mobil...
takto opravené faktúry " už postačovali " na uplatnenie DPH...

Ďakujem za konkrétnu radu z praxe.
Kika69
02.02.11,19:29
Tweety ďakujem aj tebe, podnikateľ to bude musieť vyriešiť osobnými návštevami alebo zalsať faktúry na opravu poštou, ktoré sú zo vzdialenejších miest. A myslíte, že to by nemal byť problém, keď tam napr. dajú dátum, že to opravili teraz a odpočet už bol uplatnený v minulom období?
Tweety
02.02.11,19:31
Tweety ďakujem aj tebe, podnikateľ to bude musieť vyriešiť osobnými návštevami alebo zalsať faktúry na opravu poštou, ktoré sú zo vzdialenejších miest. A myslíte, že to by nemal byť problém, keď tam napr. dajú dátum, že to opravili teraz a odpočet už bol uplatnený v minulom období?
No teraz už asi len takto, ale ak majú dobrý softík, tak by sa dali vyhotoviť pôvodné so správ. údajmi, ale to nevieme posúdiť ani ty, ani ja.
Kika69
02.02.11,19:43
Samozrejme poznám znenie par. 71 aj viem, že tento údaj faktúra musí obsahovať, preto sa snažím o nápravu, aby to bolo v súlade so zákonom. Inak to považujem zo strany zákona tak trošku za "buzeráciu" , keďže za daňový doklad v zmysle DPH je uznaný aj bloček z registračnej pokladne a ten už spomenutý údaj obsahovať nemusí.
Tweety
02.02.11,20:00
Samozrejme poznám znenie par. 71 aj viem, že tento údaj faktúra musí obsahovať, preto sa snažím o nápravu, aby to bolo v súlade so zákonom. Inak to považujem zo strany zákona tak trošku za "buzeráciu" , keďže za daňový doklad v zmysle DPH je uznaný aj bloček z registračnej pokladne a ten už spomenutý údaj obsahovať nemusí.
Ako by to tam písali, veď predajca dopredu nevie, komu tovar predáva, ale ak nakupuje niekto na faktúru, to je už iné.
Kika69
02.02.11,20:05
[QUOTE=Kika69;1642253]Samozrejme poznám znenie par. 71 aj viem, že tento údaj faktúra musí obsahovať, preto sa snažím o nápravu, aby to bolo v súlade so zákonom. Inak to považujem zo strany zákona tak trošku za "buzeráciu" , keďže za daňový doklad v zmysle DPH je uznaný aj bloček z registračnej pokladne a ten už spomenutý údaj ,ako by to tam písali, veď predajca dopredu nevie, komu tovar predáva, ale aj nakupuje niekto na faktúru, to je už iné.

Veru niekedy to bol povinný údaj aj na pokl. bločku z registračnej pokladne, myslím podľa zákona o DPH z r.1995 pamätám sa, keď sme to po jednej kontrole z DU potom ručne dopisovali na pokl. bločky.
marjankaj
02.02.11,20:06
ano radšej si vyžiadaj opravenú faktúru ...
mala som kontrolu z DU na DPH, z t-mobile chodilo mesačne 8 faktúr na kontrolovanú spoločnosť, na 5 bolo uvedené IČ DPH a na troch IČ DPH uvedené nebolo - podotýkam, bol to ten istý odberateľ , čiže mali byť údaje sťahované rovnako zo systému T mobile, ale neboli
na DU mi nechceli uznať odpočet nakolk na tých 3 faktúrach nebolo IČ DPH - musela som ísť do T mobile, kde IČ DPH na základe mojej žiadosti dopísali rukou a opečiatkovali , že opravu urobil T mobil...
takto opravené faktúry " už postačovali " na uplatnenie DPH...

A podľa akého paragrafu to tam musí dopisovať T mobile?
Podľa zákona o DPH faktúra musí obsahovať tie údaje. Nie je tam písané, kto to tam môže dopísať. A nikto nevie lepšie moje údaje ako ja. Niekedy sa dokonca pomýlia a namiesto 0 napíšu 8.
Samozrejme ak je čas tak to dám dopísať príslušnej firme, už iba z toho dôvodu, aby to nabudúce uvádzali správne.
Dokonca niektorí dodávatelia nevypisujú vôbec žiadne údaje a namiesto toho si nechajú dať pečiatku s potrebnými údajmi. Ak máš na pečiatke aj IČDPH, daj tam svoju pečiatku a faktúra bude spĺňať všetky náležitosti.
Myslím, že kontrola niekedy robí nad rámec svojich povinností.
Tweety
02.02.11,20:07
[QUOTE=Tweety;1642272]

Veru niekedy to bol povinný údaj aj na pokl. bločku z registračnej pokladne, myslím podľa zákona o DPH z r.1995 pamätám sa, keď sme to po jednej kontrole z DU potom ručne dopisovali na pokl. bločky.
Áno bol, ale to sme doklady my pečiatkovali, nie predajca.
Ekonomka-SR
02.02.11,20:08
zákon 222/2004 Z. z. v zn. nesk. predpisov hovorí o náležitostiach faktúry. Ak odberateľ je platiteľom DPH, mal by to mať na faktúre uvedené. Ale myslím, že nič sa nedeje, ak je IČ DPH dopísané rukou. Dôležité je, aby bol skutočne platiteľom DPH. To sa dá overiť aj na stránke drsr.sk.
Zita5
02.02.11,20:12
Pekný večer!

Chcela by som poznať váš názor, resp. ak má niekto aj konkrétne skúsenosti pri daňovej kontrole s ručným dopísaním IČ DPH odberateľa na faktúrach, samozrejme odberateľ je platiteľom DPH. Mám pár faktúr, na ktorých som uplatnila odpočet DPH, faktúry sú vystavené na firmu aj s IČO a DIČ avšak nie je uvedené IČ DPH odberateľa. Rada by som to dala do poriadku. Vďaka.

Ja som toho názoru , že treba si fakturačné údaje ustrážiť od začiatku obchodného vzťahu .T.j. ak niečo objednávam, či je tu už tovar , alebo služby ,tak pošlem objednávku s mojimi fakturačnými údajmi , resp. spravím krok k tomu , aby tieto údaje boli správne uvedené .Je to aj v mojom záujme .
Veľa podnikateľov tie objednávky neberie v úvahu , ale ja osobne som veľmi rada , ak sa mi objednávka dostane do ruky , kde sú tieto fakturačné údaje objednávateľa uvedené .

Ale rozhodne to treba poslať firme na opravu resp. doplnenie .
marjankaj
02.02.11,20:13
[QUOTE=Tweety;1642272]

Veru niekedy to bol povinný údaj aj na pokl. bločku z registračnej pokladne, myslím podľa zákona o DPH z r.1995 pamätám sa, keď sme to po jednej kontrole z DU potom ručne dopisovali na pokl. bločky.

Tak by tie kontrolórky mali ísť na preškolenie a nie buzerovať metódami z čias socializmu. Odvtedy uplynulo veľa vody a tých novelizácií bolo viac ako je odvtedy rokov.:eek:
Kika69
02.02.11,20:17
[QUOTE=Kika69;1642279]

Tak by tie kontrolórky mali ísť na preškolenie a nie buzerovať metódami z čias socializmu. Odvtedy uplynulo veľa vody a tých novelizácií bolo viac ako je odvtedy rokov.:eek:

To bolo platné po r. 1995 a tá kontrola bola asi v r. 1996 alebo 1997 už si nepamätám, ale to bolo v súlade s vtedy platnou legislatívou.
marjankaj
02.02.11,20:20
[QUOTE=marjankaj;1642297]

To bolo platné po r. 1995 a tá kontrola bola asi v r. 1996 alebo 1997 už si nepamätám, ale to bolo v súlade s vtedy platnou legislatívou.

No dobre, ale tu sa treba riadiť týmto:
Co včera platilo, dneska už neplatí.
Ekonomka-SR
02.02.11,20:28
podľa mna by dan. kontrola nemohla napadnuť, že je to dopísané rukou. Je tam údaj IČ DPH? je. v zákone sa píse, co musí faktúra obsahovať a je jedno, či je to rukou napísané alebo tlačenou formou. Ja len by som upozornila odberateľa, aby do budúcna to dopisoval, aby si nemala s tým zbytočne starosti.
Kika69
02.02.11,20:51
podľa mna by dan. kontrola nemohla napadnuť, že je to dopísané rukou. Je tam údaj IČ DPH? je. v zákone sa píse, co musí faktúra obsahovať a je jedno, či je to rukou napísané alebo tlačenou formou. Ja len by som upozornila odberateľa, aby do budúcna to dopisoval, aby si nemala s tým zbytočne starosti.

Tu na Porade som čítala podobný prípad, že bolo dopísané IC DPH rukou a keď sa daňovej kontrole nepáčilo, tak dotyčný práve tým oponoval, že v zákone nikde nie je napísané, akou formou to má byť, len že ten údaj musí faktúra obsahovať.
Preto som bola aj zvedavá, či s tým nemajú viacerí skúsenosti resp. aké sú skúsenosti s daňovou kontrolou, keď na fa chýba IC DPH.
Ekonomka-SR
02.02.11,20:55
Tu na Porade som čítala podobný prípad, že bolo dopísané IC DPH rukou a keď sa daňovej kontrole nepáčilo, tak dotyčný práve tým oponoval, že v zákone nikde nie je napísané, akou formou to má byť, len že ten údaj musí faktúra obsahovať.
Preto som bola aj zvedavá, či s tým nemajú viacerí skúsenosti resp. aké sú skúsenosti s daňovou kontrolou, keď na fa chýba IC DPH.
danováci môžu akurát preveriť, či existuje odberatel a je platitelom DPH, ale keby mi napadli, ze je to dopísané rukou, tak sa odvolám a verím , že aj vyhrám.
Betina2
02.02.11,21:10
Tiež sme mali podobný problém. Dostávali sme mesačne niekoľko faktúr od jedného dodávateľa a neviem prečo, na niektorých FA bolo naše IČ DPH uvedené správne, na niektorých vôbec a na niektorých skomolené. Klient v takejto veci síce na ňu apeloval, ale nejako to nedotiahol do konca. Až po takmer roku som si ja osobne dohodla stretnutie s účtovníčkou dodávateľa a prebrali sme si, čo je problém. Ked videla, koľko faktúr treba doplniť či opraviť, skoro odpadla. Zistila, že v systéme mali našu firmu uvedenú ako odberateľa viac krát a z toho len raz správne. Ked jej kolegyňa vystavovala FA, tak našu firmu jej tam natiahlo automaticky, ako to prišlo. Našťastie, väčšinu faktúr nám boli schopní nanovo vytlačiť aj so správnymi údajmi a tie, čo sa už nedali, tak tam to doplnila ručne a opečiatkovala a podpísala. Dátum tam však nedopísala. Napriek tomu si myslím, že by to malo byť OK.
Ked už sme pri tom, či to ja môžem alebo nemôžem dopísať do faktúry. Ak dodávateľ mne dodá tovar a uplatní voči mne DPH, tak to tam aj uvedie a vyčísli. On ju aj musí odviesť. (nehovorím o výnimkách) Ak ja som platiteľ DPH a môj dodávateľ neuvedie vo faktúre moje IČ DPH, tak aj napriek tomu DPH musí odviesť. Ak ja alebo ktokoľvek doplní naše chýbajúce IČ DPH do faktúry, podľa mňa bude už aj takýmto činom splnená požiadavka, že faktúra musí obsahovať IČ DPH jednak dodávateľa a jednak odberateľa, pokiaľ si tento odberateľ chce uplatniť odpočet DPH. Nikde v zákone sa nepíše, akým spôsobom majú byť údaje na faktúre uvedené...či tlačiarňou, perom alebo fixkou (???): podstatné je aby tam ten údaj bol a nebol spochybniteľný. Dodávateľovi je úplne jedno, voči komu daň uplatní, aj tak ju musí odviesť. Áno, som zástanca toho, aby dodávateľ vykonal opravu a doplnenie v ním vystavenej faktúre osobne. Napr. aj ručným dopísaním údajov, opečiatkovaním a podpisom. Takto je nespochybniteľné, že opravu nevykonala neoprávnená osoba. Na druhú stranu, nie vždy je možné docieliť aj pri najväčšej snahe, aby práve dodávateľ urobil nápravu. Aj mne sa niekoľkokrát stalo, že sme to jednoducho nedokázali docieliť a v takom prípade, ked viazne komunikácia a je neochota druhej strany vôbec niečo riešiť určite nebudem posielať originály faktúr poštou na doplnenie. Aby som aj o ne nakoniec neprišla....
marjankaj
02.02.11,21:12
Tu na Porade som čítala podobný prípad, že bolo dopísané IC DPH rukou a keď sa daňovej kontrole nepáčilo, tak dotyčný práve tým oponoval, že v zákone nikde nie je napísané, akou formou to má byť, len že ten údaj musí faktúra obsahovať.
Preto som bola aj zvedavá, či s tým nemajú viacerí skúsenosti resp. aké sú skúsenosti s daňovou kontrolou, keď na fa chýba IC DPH.

Ani mne sa všeličo nepáči.
Ak to bolo porušenie nejakej povinnosti, tak to mali uviesť aj do zápisu aj s príslušným paragrafom.
marjankaj
02.02.11,21:15
Tiež sme mali podobný problém.

Áno, som zástanca toho, aby dodávateľ vykonal opravu a doplnenie v ním vystavenej faktúre osobne. Napr. aj ručným dopísaním údajov, opečiatkovaním a podpisom. Takto je nespochybniteľné, že opravu nevykonala neoprávnená osoba. Na druhú stranu, nie vždy je možné docieliť aj pri najväčšej snahe, aby práve dodávateľ urobil nápravu. Aj mne sa niekoľkokrát stalo, že sme to jednoducho nedokázali docieliť a v takom prípade, ked viazne komunikácia a je neochota druhej strany vôbec niečo riešiť určite nebudem posielať originály faktúr poštou na doplnenie. Aby som aj o ne nakoniec neprišla....

No ešte by som rád vedel, kto je to tá oprávnená osoba. Dajte príslušné paragrafy.



Zákon o účtovníctve.
§ 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Betina2
02.02.11,21:26
Veď práve - definícia neoprávnenej osoby v zákone o DPH nie je. Podľa môjho výkladu je to osoba, ktorá nemá oprávnenie zasahovať akýmkoľvek spôsobom do daňových a účtovných dokladov firmy (našej ako odberateľa). A takýmto dokladom našej firmy je aj daná prijatá faktúra. Z toho mi vyplýva, že opravu, ked už ju musí urobiť náš človek, tak by to mal byť konateľ alebo účtovník, ekonóm a pod. ...nie skladník alebo sekretárka.....ale kto to kedy dokáže, však?
Betina2
02.02.11,21:30
Marjanka, na margo môjho skoršieho príspevku naozaj len napíšem, že aj ked som zástanca toho, by opravu na doklade urobil ten, kto ten doklad vystavoval (faktúru), tak niekedy to jednoducho nie je možné docieliť. Ale aj vtedy ju treba doplniť, len už to spraví ten, kto s daným dokladom u nás pracuje, alebo kto tú faktúru má právomoc uhrádzať a pod.
V duchu vety "ked Ti iní nepomôžu, pomôž si sám"
marjankaj
02.02.11,21:44
Marjanka, na margo môjho skoršieho príspevku naozaj len napíšem, že aj ked som zástanca toho, by opravu na doklade urobil ten, kto ten doklad vystavoval (faktúru), tak niekedy to jednoducho nie je možné docieliť. Ale aj vtedy ju treba doplniť, len už to spraví ten, kto s daným dokladom u nás pracuje, alebo kto tú faktúru má právomoc uhrádzať a pod.
V duchu vety "ked Ti iní nepomôžu, pomôž si sám"

S tým úplne súhlasím. Ani mne by sa to nechcelo dopisovať večne. Nabudúce by som už ani neuhradil, pokiaľ všetko neopraví. S niektorými sa ani inak nedá. Ale to si musí urobiť poriadok sám podnikateľ.
Betina2
03.02.11,07:29
No niekedy sa nedá "nezaplatiť", kým neopravia doklad. Jednoducho zastavia dodávky, na ktorých sme závislí a potom čo? Mám pre takéto veci zatvoriť firmu aj podnikanie? Veď nakoniec, pre kontrolu z DU nie je problém si zistiť, či je nejaká firma platiteľom DPH a aké má pridelené IČ DPH.. Stretla som sa aj s tým, že pri kontrole ak natrafili na nejaký chýbajúci údaj, vyzvali podnikateľa na odstránenie nedostatkov v určitej niekoľkodňovej lehote (po dohode s kontrolovaným podnikateľom) a ak to stihol napraviť, tak žiadna pokuta nebola. Stalo sa to kolegyni. Ked vyzývalo obchodného partnera na doplnenie údajov, prízvukovali, že si to vyžadujú v súvislosti s daňovou kontrolou na konkrétnu daň, napísali, z ktorého úradu je kontrola a všetko šlo ako po masle. By ste sa čudovali, že nebol problém poslať opravené faktúry aj bez toho, aby kolegyňa tie svoje originály posielala im....Ked sa chce, tak sa dá. Len účtovník, ktorý spracováva účtovníctvo externe pre niekoľko firiem, nemá veľakrát ani možnosť ani dostatok času riešiť takéto veci. Potom je to na podnikateľovi, a sami vieme, aký majú niektorí postoj k dôležitosti veci.
Podstata tohto problému je v tom, že ak ide o tuzemské dodania, kde mám možnosť si odpočítať daň druhou stranou, tak z vyčíslenia na faktúre je úplne jasné, že štátny rozpočet neokrádame ani my ani druhá strana...Ak majú kontrolóri pochybnosti, či daň, ktorú voči nám uplatnili a my sme si ju odpočítali, dodávateľ aj skutočne priznal a odviedol, tak nech si spravia na daný doklad krížovú kontrolu. Od nás ako dodávateľa už niekoľkokrát v minulosti pýtali konkrétne doklady aj so zaúčtovaním a vyznačením v evidencii DPH nnapriek tomu, že na faktúre boli všetky údaje uvedené správne. a nebol problém...dostali to obratom ....ale išlo o ozaj veľké sumy, nie o pár desiatok.

A len doplním, čo ak mám nájomnú zmluvu, na základe ktorkej mi faktúrujú nájomné na niekoľko rôznych objektov samostatne. T.zn. naod danej firmy dostávam pravidelne aj 10 fakúr mesačne. V 9 z 10 máme všetky údaje správne a v tej jedinej desiatej nie. To akože sme prestali mať pridelené IČ DPH pre účely tejto jedinej faktúry od toho istého dodávateľa ? Veď aj s prihliadnutím na tie ostatné faktúry je jasné, že som platca DPH,a mám stále pridelené IČ DPH a je rovnaké, nie iné ako tie ostatné.
Žial, musím skonštatovať, že ja pre mojich klinetov a aich zamestanacov s opraávnením nakupovať pre firmu, som vyrobila tzv. identifikačné firemné karty, kde sú všetky údaje firmy potrebné pre správne zostavenie faktúry a inýchdokladov má to formát platobnej karty a doslova som im vrátane spoločníkov a konateľov PRIKÁZALA nosiť túto kartičku pri sebe v peňaženke alebo pri osobných dokladoch....čo myslíte robí to niekto?: A pritom to dostali doslova naservírované pod nos. ...ďalej je to už ich problém...ak nápravu nezariadia a chcú napriek nedostatkom na doklade uplatniť odpočítanie dane, tak prosím, ale vždy na vlastné riziko. Proste ja už na to nemám čas ani nervy...dokonca dodávatelia sa ani so mnou veľakrát o tom ani nechcú baviť...vraj to musí len konateľ osobne vybaviť....
Betina2
03.02.11,10:50
No a musím napísať,že som dnes potešená. Lebo sa mi dostali do rúk doplnené doklady od 2 dodávateľov, ktorých som o to žiadala e-mailom. Už som to ani nečakala. Takže nájdu sa aj ochotní :)
batorek
18.04.11,17:09
Dobrý večer.
Možná to nesuvisí s temou ale sa chcem spýtať keď sa nezaúčtovali bloky z reg pokladne do mesiaca február môžu sa dať do marca alebo treba urobiť opravné DP. To viem že fa sa dajú účtovať do iného mesiaca, ale neviem čo
s dátumom na bloku z RP. Keď tam dám dátum z februára nedá mi to do marca len ak dám marcový dátum. Vôbec môžu sa bločky dávať do iného mesiaca ako je skutočný. Díky za info
Katarina
18.04.11,17:43
Daj do marca, nielen faktúra ale aj bloky z reg. pokladne sa dajú posúvať - účtovať do iného mesiaca.
Betina2
18.04.11,17:43
Predpokladám, že sa bavíme o bločkoch ERP s DPH na vstupe (nákladové).
Ak Ti boli na vyúčtovanie predložené až v marci, tak ich zúčtuj z pokladne až v marci....a mimochodom doklad z ERP ktorý obsahuje náležitosti podľa zákona o DPH je tiež považovaný za faktúru pre účely zákona o DPH...podobne ako aj dohoda o splátkach (splátkový kalendár) samozrejme ak obsahuje všetky náležitosti.....jediná výnimka je, že DPH z dokladu z ERP musí byť zúčtovaná a odpočítaná najneskôr v poslednom zdaňovacom období kal.roka, teda v 4q alebo v decembri daného roka....inak už len DDP.
PS: podmienkou uznania odpočítania z dokladu ERP je aj súčasné zaúčtovanie dane v tom istom období...čiže ak odpočítaš v marci, tak aj účtovať o DPH a náklade musíš v marci.
batorek
19.04.11,08:44
Mne sa hlavne jedná o dátum ak je na doklade dátum február
aký dátum dám aby to zobralo v marci lebo mi sme mesačný platci DPH a keď utám DPH od 1.3 do 31,03 tak mi ten februárovi
dátum tam nedá. Môžem dať dátum napr. z 15.02 na dátum 15,03. Ja to aj chcem zúčtovať aj DPH v marci. Díky
Katarina
19.04.11,11:37
Daj to v marci ako prvý doklad s dátumom 1.3.2011.
Betina2
20.04.11,11:04
Daj to v marci ako prvý doklad s dátumom 1.3.2011.

A nemusí to byť nutne len 1.3.2011. Môžeš to dať v akýkolvek den v rozpätí 1.3.-31.3., len daj pozor, aby to v tento den aj bolo zaúčtované na 343 a tiež do odpočtu DPH aby išlo tiež v tento deň.
V podstate,mne ak niekto odovzdá do pokladne na preplatenie doklad o nákupe napr. s dátumom 20.2. až dňa 15.3., tak ja ho nemám k dispozíci skôr ako toho 15.3., takže ho nemôžem odpočítať a zaúčtovať. Mám takú dátumovú pečiatku, kde si na blok hore orazím "došlo dňa 15.3.2011" a s týmto dátumom robím zúčtovanie do pokladne aj DPH. Samozrejme, kde ten dátum nemusím meniť, tak nepečiatkujem :)

Pozri si ustanovenia § 51 Zákona o DPH, pre istotu prikladám:

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d)najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
Ekonomka-SR
01.08.11,19:43
Inak doplním, že som viac takýchto faktúr prebrala po predošlej účtovníčke. Už niektoré faktúry sme aj zaslali na doplnenie IC DPH ale napr. ORANGE nám na faktúry doplnil IC DPH ručne, opečiatkoval, že to opravili a teraz naďalej vystavuje nové faktúry bez uvedenia IC DPH.
Kiki prosím Ta nevies poradiť? ako sa uvádza registrácia na faktúrach, ak registrujem ZS, Obc. zdruzeniu a obci. napr. ak fakturujem PO, tak uvediem: spoločnost je zapísaná v OR...na súde,vo vlozke.... ale neviem, ako to uviest pri ZS, obci, OZ...alebo či staci uviest iba ICO.
dakujem