igor citron
02.02.11,19:57
Dobrý deň, pracijem pre jednu firmu už 4 roky, nové mzdové dekréty nám dávajú každý rok v januári. Chcem sa spýtat, čí môžem zo zákona odmietnuť podpísať nový dekrét ak je pre mňa určite nevýhodnejší ako ten minuloročný ( čo aj je) a či je zákonne možné aby sa mi nadriadeny vyhražal výpoveďou ak nový mzdový dekrét nepodpíšem(čo sa aj stalo) Možno sa mýlim, ale myslím si že ak proste nepodpíšem ostanem na starom dekréte, čo by mne určite vyhovovalo viac. Za radu vopred ďakujem.
Tweety
02.02.11,18:59
Dobrý deň, pracijem pre jednu firmu už 4 roky, nové mzdové dekréty nám dávajú každý rok v januári. Chcem sa spýtat, čí môžem zo zákona odmietnuť podpísať nový dekrét ak je pre mňa určite nevýhodnejší ako ten minuloročný ( čo aj je) a či je zákonne možné aby sa mi nadriadeny vyhražal výpoveďou ak nový mzdový dekrét nepodpíšem(čo sa aj stalo) Možno sa mýlim, ale myslím si že ak proste nepodpíšem ostanem na starom dekréte, čo by mne určite vyhovovalo viac. Za radu vopred ďakujem.
Na úpravu PZ, čo úprava mzdy určite je, je potrebný súhlas oboch strán, na nepodpísanie máš teda právny nárok.
igor citron
03.02.11,14:27
Ako mam potom postupovat dalej, ak sa mi nadriadeny vyhraza stale vypovedou, je na to v zakonniku prace nejaky paragraf podla ktoreho som neni povinny podpisat a nadriadeny ma k tomu nemoze nutit??
bubkoch
03.02.11,14:31
Ako mam potom postupovat dalej, ak sa mi nadriadeny vyhraza stale vypovedou, je na to v zakonniku prace nejaky paragraf podla ktoreho som neni povinny podpisat a nadriadeny ma k tomu nemoze nutit??

- nemoze sa ti vyhrazat vypovedou
- nemusis podpisat
- mozes dostat vypoved z organizacnych dovodov

je na tebe, aby si si zvázil, ako dolezita je tvoja pozicia, ako dolezity a nahraditelny si ty na nej, ake velke riziko vypovede z toho vyplyva, o akom znizeni platu je rec a podla toho sa zariadil ... ci sa ti oplati podpisat alebo sa nechat vyhodit
terezamaria
03.02.11,20:48
Dobrý deň, pracijem pre jednu firmu už 4 roky, nové mzdové dekréty nám dávajú každý rok v januári. Chcem sa spýtat, čí môžem zo zákona odmietnuť podpísať nový dekrét ak je pre mňa určite nevýhodnejší ako ten minuloročný ( čo aj je) a či je zákonne možné aby sa mi nadriadeny vyhražal výpoveďou ak nový mzdový dekrét nepodpíšem(čo sa aj stalo) Možno sa mýlim, ale myslím si že ak proste nepodpíšem ostanem na starom dekréte, čo by mne určite vyhovovalo viac. Za radu vopred ďakujem.

Igor treba veľmi citlivo zvážiť, čo sa Ti zmenilo na dekréte. Pokiaľ sa zmenila pohyblivá zložka - osobné ohodnotenie, na to má zamestnávateľ plné právo, nie je to nárokovateľná časť mzdy.

Pochybujem, že by Ti znížili základnú mzdu, o to asi zamestnávateľovi neide.
Pokiaľ nemá dostatok finančných prostriedkov, možno pristúpil k zníženiu pohyblivej čiastky mzdy. Nepíšeš, v ktorej položke sa Ti mzda znížila.
igor citron
03.02.11,23:11
Co sa tyka toho ci ma zamestnavatel peniaze, tak ma, pratoze pracujem pre celosvetovu firmu, Ide tu o to ze ja mam isty fixny zaklad ktory dostanem, potom dostanem pohyblivu zlosku ktora je vysoka podla toho ako robim-cize vykon(percenta) no lenze v novom mzdovom dekrete, je pohybliva zlozka spravena tak nerealne ze nezarobym ani na slanu vodu aj keby moju poziciu vykonavali dalsi styria ludia a robili na moj vykon, takze koli tomu nechcem podpisat
terezamaria
04.02.11,09:14
Co sa tyka toho ci ma zamestnavatel peniaze, tak ma, pratoze pracujem pre celosvetovu firmu, Ide tu o to ze ja mam isty fixny zaklad ktory dostanem, potom dostanem pohyblivu zlosku ktora je vysoka podla toho ako robim-cize vykon(percenta) no lenze v novom mzdovom dekrete, je pohybliva zlozka spravena tak nerealne ze nezarobym ani na slanu vodu aj keby moju poziciu vykonavali dalsi styria ludia a robili na moj vykon, takze koli tomu nechcem podpisat
Tak navrhni zamestnávateľovi, nech Ti zvýši základnú mzdu, keď Ti znížil pohyblivú čiastku, ktorá vypovedá o množstve - výkone.

Veď zo základnej mzdy Ti ide dovolenkový priemer, PN-ka, budeš to mať možno ešte výhodnejšie. Jednoducho sa pokús jednať, pokiaľ si sa vo firme ujal, nevidím problém, aby si si svoje so zamestnávateľom nepresadil.
bobott1
01.08.12,14:18
chcel by som sa spytat či je zamestnavatel povinny mi doplatit pohyblivu čast mzdy ak novy mzdovy dekret nebol mnou podpisany?
Tweety
01.08.12,14:19
chcel by som sa spytat či je zamestnavatel povinny mi doplatit pohyblivu čast mzdy ak novy mzdovy dekret nebol mnou podpisany?
Ak nový nebol podpísaný, neplatí. A k tej pohyblivej časti, ak to nie je nárokovateľná časť, čo určite nie je, tak nemusí ju preplatiť.
bobott1
01.08.12,14:43
ak mam v zmluve uvedenu zakladnu mzdu 870+260 premie mesiac a nemam podpisane podmienky za akych mi budu premie vyplacane tak ani vtedy nemam narok na spetne vyplatenie?



Ak nový nebol podpísaný, neplatí. A k tej pohyblivej časti, ak to nie je nárokovateľná časť, čo určite nie je, tak nemusí ju preplatiť.
bobott1
02.08.12,07:27
ak mam v zmluve uvedenu zakladnu mzdu 870+260 premie mesiac a nemam podpisane podmienky za akych mi budu vyplacane premie tak ani vtedy nemam narok na spetne vyplatenie?