Dašena O.
03.02.11,07:28
Prosím o radu - Živnostník má za rok 2010 príjem zo živnosti, kde mu daň z príjmu vychádza do 1.659,70 eur, z čoho by nemal platiť preddavky na daň z príjmu na r.2011, ale má ešte za rok 2010 príjem podľa par.8 /predaj chaty/ kde mu vychádza platiť daň 700 eur, čo je spolu viac ako 1.659,70 eur.
1. musí platiť preddavky na daň z príjmu na r.2011 /alebo sa na preddavky nezarátavajú ostatné príjmy, podľa mňa by nemal platiť preddavky, kedže ide o mimoriadny príjem z predaja chaty a z príjmu zo živnosti nemá povinnosť platiť preddavky/
2. zaratáva sa mimoriadny príjem /z predaja chaty/ do vymer.základu na preddavky do zdravot. a soc.poisťovne?
Ďakujem vopred
KEJKA
03.02.11,06:34
podáva JEDNO DP, kde má čiastkové základy dane spočítané do JEDNÉHO ZD, následne vyčíslená jedna daňová povinnosť.
Podľa výšky vyčíslenej DP mu vyjdú/nevyjdú preddavky.
Podľa zadania asi vyjdú, ale môže zároveň s DP podať žiadosť o určenie preddavkov inak, nakoľko mal náhodný-iný=jednorazový príjem z predaja chaty.
Pozri ZDP, § PREDDAVKY, máš to tam pekne rozpísané.
Dašena O.
03.02.11,06:46
jasné, že podáva jedno DP, ale aj tak si myslím, že by nemal platiť preddavky, veď na str.6 DP je to jasné, že ide o mimoriadny príjem z r. 61. No neviem, či to berú do úvahy.
Ohľadom ZP a SP som to hľadala, ale konkrétne som to nenašla, tak prosím, kto má s tým skúsenosť, poraďte.
Andyke
03.02.11,06:57
babi2
03.02.11,06:59
jasné, že podáva jedno DP, ale aj tak si myslím, že by nemal platiť preddavky, veď na str.6 DP je to jasné, že ide o mimoriadny príjem z r. 61. No neviem, či to berú do úvahy.
Ohľadom ZP a SP som to hľadala, ale konkrétne som to nenašla, tak prosím, kto má s tým skúsenosť, poraďte.
Otázka - odpoveď k plateniu preddavko na daň, zo stránky DRSR
Daňovník s akými príjmami je povinný platiť preddavky na daň ?
Preddavky na daň neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy z kapitálového majetku (§ 7) alebo ostatné príjmy (§ 8) alebo príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov alebo príjmy zo závislej činnosti zdaňovanými preddavkovým spôsobom, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.
Ak však daňovník dosiahol aj príjmy z podnikania (§ 6) v kombinácii s uvedenými príjmami (§ 7 alebo § 8) a posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659,70 eura, vzniká mu povinnosť platiť preddavky na daň.
Napríklad ak mal daňovník príjmy z podnikateľskej činnosti a jeho posledná známa daňová povinnosť nepresiahla 1 659,70 eura, nemusí platiť preddavky na daň. Ak by mal zároveň aj ostatný príjem napr. z predaja vlastných nehnuteľností a jeho daňová povinnosť, ktorá spolu s príjmami z podnikania presiahne 1 659,70 eura, aj keď daňovník dosiahol v predchádzajúcom zdaňovacom období okrem príjmov z podnikania len jednorazové príjmy z predaja vlastných nehnuteľností, ale jeho posledná známa daňová povinnosť presiahla zákonnom určenú sumu, je povinný platiť preddavky na daň. Daňovník v uvedenom prípade môže využiť možnosť požiadať daňový úrad o určenie preddavkov inak podľa § 34 ods. 4 zákona o dani z príjmov.
Ak má daňovník viac druhov príjmov a jeho základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane, pričom jedným z nich je čiastkový základ dane zo závislej činnosti, daňovník neplatí preddavky na daň v prípade, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, daňovník platí preddavky na daň v polovičnej výške
Dašena O.
03.02.11,07:02
Ďakujem, je to presne ten istý prípad, takže rozhodne je povinnosť platiť preddavky na daň z príjmu. Už som našla aj to, že aj do zdravot.poisťovne sú povinné preddavky z tohto mimoriadného príjmu, ešte neviem či aj do Soc.poisť, ale určite tiež.
Dašena O.
03.02.11,09:31
Takže, sme to vyriešili tak, že živnostník si dal do príjmu 50% z predaja chaty a manželka tiež 50%, a tak nevyšli preddavky na daň z príjmu.