vcielka24
03.02.11,09:58
Dobrý deň! Ako začiatočník by som potrebovala rady:
1. keď živnostník má 2 prevádzky (jeden založený k 1.1., druhý v 6. mesiaci), denne má príjmy cez ERP aj jedna aj druhá prevádzka - či viesť na každú prevádzku jednotlivo peňažný denník?
2. K pokladničným blokom z ERP je potrebné vyhotoviť aj VPD k zaúčtovaniu?
3. Či faktúru uhradenú v hotovosti je potrebné zapísať do knihy záväzkov a následne do peň. denníka a pripojiť VPD alebo zapísať iba do peň. denníka, priložiť faktúru a VPD?
Za Vaše odpoveďe ĎAKUJEM.
Zita5
03.02.11,10:19
Dobrý deň! Ako začiatočník by som potrebovala rady:
1. keď živnostník má 2 prevádzky (jeden založený k 1.1., druhý v 6. mesiaci), denne má príjmy cez ERP aj jedna aj druhá prevádzka - či viesť na každú prevádzku jednotlivo peňažný denník?
2. K pokladničným blokom z ERP je potrebné vyhotoviť aj VPD k zaúčtovaniu?
3. Či faktúru uhradenú v hotovosti je potrebné zapísať do knihy záväzkov a následne do peň. denníka a pripojiť VPD alebo zapísať iba do peň. denníka, priložiť faktúru a VPD?
Za Vaše odpoveďe ĎAKUJEM.

1. Vediete jeden peňažný denník( môžete si určiť rozčlenenie na prevádzky pre informáciu účtovnej jednotky) Neviem v akom SW účtujete .
2) Ak máte na mysli nákup , tak áno vystavujete výdavkový pokladničný doklad .Ak máte na mysli denné tržby , k tým vystavujete príjmový pokladničný doklad.
3) Všetky došlé faktúry treba zaúčtovať do Knihy záväzkov .Záväzkom nie sú len došlé faktúry .http://www.porada.sk/t124600-prakticka-rada-ukladanie-uctovnych-dokladov.html?highlight=Zakladanie+dokladov
http://www.porada.sk/t45829-ukladanie-uctov.html?highlight=Zakladanie+dokladov

Treba aby ste si naštudovala Zákon http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html o účtovníctve a Postupy JU http://www.porada.sk/t156210-postupy-uctovania-v-ju-platne-od-1-1-2010-a.html.
vcielka24
03.02.11,12:35
Ďakujem Vám za odpoveď. Na postup pri faktúre som mala na mysli také faktúry, aké vydáva METRO, keď úhrada nastane hneď pri nákupe.
A napadá ma ešte otázka, pretože som čítala rôzne postupy pri účtovaní tržieb do ERP - či treba denne evidovať v peňažnom denníku tržby za predaj tovaru alebo stačí raz mesačne? Okrem toho treba peň.prostriedky v hotovosti evidovať aj v knihe pokladne - nestačí peňažný denník?
Máme zakúpený softvér od firmy KROS - program ALFA. Ďakujem.
veronikasad
03.02.11,12:40
Ďakujem Vám za odpoveď. Na postup pri faktúre som mala na mysli také faktúry, aké vydáva METRO, keď úhrada nastane hneď pri nákupe.
A napadá ma ešte otázka, pretože som čítala rôzne postupy pri účtovaní tržieb do ERP - či treba denne evidovať v peňažnom denníku tržby za predaj tovaru alebo stačí raz mesačne? Okrem toho treba peň.prostriedky v hotovosti evidovať aj v knihe pokladne - nestačí peňažný denník?
Máme zakúpený softvér od firmy KROS - program ALFA. Ďakujem.
Pokial máš na faktúre priamo kod ERP, nemusíš ich evidovať v knihe záväzkov (nie je k nim priložený PPD, sú uhrádzané cez ERP).
Zita5
03.02.11,12:42
Ďakujem Vám za odpoveď. Na postup pri faktúre som mala na mysli také faktúry, aké vydáva METRO, keď úhrada nastane hneď pri nákupe.
Ak sa v Metre uhradí faktúra, tu Vám záväzok nevzniká , nakoľko platíte v hotovosti .

A napadá ma ešte otázka, pretože som čítala rôzne postupy pri účtovaní tržieb do ERP - či treba denne evidovať v peňažnom denníku tržby za predaj tovaru alebo stačí raz mesačne?

Okrem toho treba peň.prostriedky v hotovosti evidovať aj v knihe pokladne - nestačí peňažný denník?

Máme zakúpený softvér od firmy KROS - program ALFA. Ďakujem.

1)Ak sa v Metre uhradí faktúra, tu Vám záväzok nevzniká , nakoľko platíte v hotovosti .Ale je na Vás , už som sa stretla aj s tým, že Fa z Metra účtovali do záväzkov a potom pri účtovaní platby spárovali platbu so záväzkom.Nie je to chyba , je na Vašom rozhodnutí .

2) Účtovanie tržieb môžete denne , ale účtujú aj mesačne. Zasa záleží na Vašom rozhodnutí .Ja osobne účtujem denne .

3) Ak máte program ALFA , tam Vám výdavok alebo príjem v hotovosti zaúčtuje aj do Pokladničnej knihy aj do peňažného denníka súčasne.

A keď sme pri tej ALFE tam si pekne nastavíte prevádzky ak chcete a budete to mať sledované , ktorá prevádzka má aké tržby a aké výdavky Nastavenie - Číselník - Strediská .
vcielka24
04.02.11,12:22
Veľmi pekne Vám ďakujem za cenné rady.
mirka134
16.12.12,11:32
Dobrý deň

chcela by som Vás poprosiť ako účtovať Fakturu v JU platca DPH v alfe , keď vystavím fa za tovar, ktorý mi na druhý deň uhradí odberateľ v hotovosti a ja mu vystavím blok z registračnej pokladne.
Neviem či mám pohľadávku zaevidovať a aj DPH
ako potom učtovať uhradu cez RP? aby som to spárovala

dakujem