mariana11
03.02.11,09:00
Prosím vás, dáva sa hodnota stravných lístkov ktoré platí zamestnávateľ
/ 55% z hodnoty stravného lístka / do mzdy zamestnanca ako nepeňažný príjem? Teda má sa mu to objaviť na výplatnej páske?

Prečítala som si toho už strašne veľa ohľadom str. lístkov, totiž prvýkrát idem o nich účtovať a nejako tomu nerozumiem. Bola som presvedčená , že to je nepeňažným príjmom, ale teraz mi niekto povedal, že to sa do miezd nedáva.
Tweety
03.02.11,08:01
Prosím vás, dáva sa hodnota stravných lístkov ktoré platí zamestnávateľ
/ 55% z hodnoty stravného lístka / do mzdy zamestnanca ako nepeňažný príjem? Teda má sa mu to objaviť na výplatnej páske?

Prečítala som si toho už strašne veľa ohľadom str. lístkov, totiž prvýkrát idem o nich účtovať a nejako tomu nerozumiem. Bola som presvedčená , že to je nepeňažným príjmom, ale teraz mi niekto povedal, že to sa do miezd nedáva.
NIe, ak neide o finančný príspevok, tak to nie je jeho príjem. Sú to náklady zamestnávateľa.
veronikasad
03.02.11,08:02
Prosím vás, dáva sa hodnota stravných lístkov ktoré platí zamestnávateľ
/ 55% z hodnoty stravného lístka / do mzdy zamestnanca ako nepeňažný príjem? Teda má sa mu to objaviť na výplatnej páske?

Prečítala som si toho už strašne veľa ohľadom str. lístkov, totiž prvýkrát idem o nich účtovať a nejako tomu nerozumiem. Bola som presvedčená , že to je nepeňažným príjmom, ale teraz mi niekto povedal, že to sa do miezd nedáva.
príspevok zamestnávatela na stravovanie v zmysle § 152 ZP nie je predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca. Platí aj pre príspevok zo SF.
janaGT
03.02.11,08:02
nie, nedávaš do mzdy
mariana11
03.02.11,08:14
Ďakujem pekne. A čo sa stravných lístkov týka, tak teda na výplatnej páske bude len zrážka za stravné lístky, ktoré zaplatí zamestnanec / 45% alebo menej, ak zamestnávateľ prispeje viac ako 55% a prispeje aj zo sociálneho fondu./

Ak nemá ani príspevok zo SF byť na výplatnej páske, ako sa dostane do čerpania socialneho fondu? Mne vedie soft čerpanie na základe výplat.

Bože, teraz si pripadám nie ako začiatočník ale škôlkar - účtovník
mariana11
03.02.11,08:21
Ale mne to aj tak akosi nejde do hlavy. Ved zamestnanec dostane do ruky lístok v hodnote napr. 3 € on zaplatí za neho 1,485€ ale predsa dostane lístok o 1,515€ viac ako zaplatil. Tak by to mal byť jeho nepenazný príjem, aj ked nezdanovaný a nevstupujúci do vym. základu na poistné.

Alebo to mám chápať tak, že príjem ktorý je od dane oslobodený nejde do miezd tak ako sa nedávajú oslobodené príjmy do danového priznania?
istanikova
03.02.11,08:24
Výška 55% vstupuje iba do nákladov zamestnávateľa. Príspevok zo SF nemám uvedený na výplatnej páske. Na výplatnej páske mám len uvedenú sumu, ktorú platí zamestnanec, avšak podpisuje mi prevzatie stravných lístkov v plnej hodnote.
Tweety
03.02.11,09:55
Ale mne to aj tak akosi nejde do hlavy. Ved zamestnanec dostane do ruky lístok v hodnote napr. 3 € on zaplatí za neho 1,485€ ale predsa dostane lístok o 1,515€ viac ako zaplatil. Tak by to mal byť jeho nepenazný príjem, aj ked nezdanovaný a nevstupujúci do vym. základu na poistné.

Alebo to mám chápať tak, že príjem ktorý je od dane oslobodený nejde do miezd tak ako sa nedávajú oslobodené príjmy do danového priznania?
§5 Príjmy zo ZČ
(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako

a) suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem,
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
d) použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom; rovnako sa posudzuje aj takéto plnenie poskytnuté manželovi (manželke) zamestnanca a deťom, ktoré sa na účely tohto zákona považujú za vyživované osoby (§ 33) tohto zamestnanca alebo jeho manželky (manžela),
e) poistné na verejné zdravotné poistenie, 20) poistné na sociálne poistenie, 21) poistné na sociálne zabezpečenie, 22) a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu (ďalej len "poistné a príspevky"), ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,
f) náhrada príjmu a príplatok k náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti poskytovaná zamestnávateľom svojmu zamestnancovi podľa osobitného predpisu alebo poistné a príspevky na zahraničné poistenie rovnakého druhu, 23)
g) príjem zo závislej činnosti vykonávanej na území Slovenskej republiky plynúci daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou od zamestnávateľa so sídlom alebo s bydliskom v zahraničí, ak časové obdobie súvisiace s výkonom tejto činnosti nepresiahne 183 dní v akomkoľvek období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, ak nejde o príjmy uvedené v § 16 ods. 1 písm. d) a o príjmy z činností vykonávaných v stálej prevádzkarni (§ 16 ods. 2),
h) náhrada za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti vzniknutej pracovným úrazom alebo chorobou z povolania, ak táto náhrada bola určená pevnou sumou právoplatným rozhodnutím súdu pred 1. januárom 1993,
i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva,
j) náhrada za stratu na zárobku vyplatená zamestnancovi podľa osobitného predpisu, 23aa) ak sa na účely jej výpočtu vychádza z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca podľa osobitného predpisu.23ab)
mariana11
03.02.11,11:01
Tweety, ďakujem ti za ochotu.
Poznam ten paragraf, ja som myslela, že to bude takto: Do miezd sa dá nepenazný príjem s tým, že v tomto prípade nepôjde do vymer. základu ani dan sa z toho nezaplatí. Ale takú kolonku som v programe ani nenašla,kde by sa to zapisalo.

Takže do miezd sa zapíše len taký nepenazný príspevok , ktorý sa zdanuje. Uz mi je to jasné.
Tweety
03.02.11,11:02
Tweety, ďakujem ti za ochotu.
Poznam ten paragraf, ja som myslela, že to bude takto: Do miezd sa dá nepenazný príjem s tým, že v tomto prípade nepôjde do vymer. základu ani dan sa z toho nezaplatí. Ale takú kolonku som v programe ani nenašla,kde by sa to zapisalo.

Takže do miezd sa zapíše len taký nepenazný príspevok , ktorý sa zdanuje. Uz mi je to jasné.
ÁNo, napr. nedostal by stravenku, ale finančný príspevok na stravovanie, ten by už bol na páske, pretože podlieha zdaneniu tak, ako som už napísala vyššie.
Daniela12345
05.02.11,05:37
Ja som videla výplatné pásky mojej dcéry, kde bola uvedená suma za stravné lístky - príspevok 55 % z- teľa. Bola to len informácia - nikde sa táto položka neprirátavala. Ja som sa stretla s príspevkom v jednej knihe, že aj táto položka musí byť uvedená na ML. Na základe tohto príspevku napísala som list firme, ktorej program používame na spracovanie miezd a tí mi odpovedali, že to nie je povinnosť a budú uvažovať o mojej požiadave len ako o vylepšení programu.
siso
09.02.11,12:44
A ako by to bolo v prípade, že zamestnávateľ predá zamestnancovi strav.lístky nad rámec zákona (par.152ZP), pričom mu ich predá za cenu nižšiu ako je jeho vlastná nákupná cena?
t.j. napr. nákup za 3 eur, predaj za 1 eur, rozdiel 2 eur je nepeňažný príjem pre zamestnanca a podlieha zdaneniu?
A hovorí o tom par.5 odst.2 zák.o DP ? Vopred vďaka.
anna81
22.12.11,07:46
Zdravím, už dlhšie nebola otvorená táto téma, ale ja mám otázku, ktorá presne sední k názvu témy.

ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi stravné lístky v hodnote 3,80 €
55% hradí firma 2,09 účt.predpis:527/213
zvyšok, teda 3,8-2,09 = 1,71 € by sa malo strhnúť zamestnancovi, alebo poskytnuť zo sociálneho fondu, ale čo ak zamestnávateľ nemá vytvorený taký soc. fond a nechce aby sa zamestnancom strhávalo za stravné, zaúčtuje do nákladov na 528(nedaňový)/213. Týchto 1,71€ je vlastne nepeňažný príjem zamestnanca. aké to bude mať dôsledky pre zamestnanca? zdaňuje sa mu tento príjem?
Tweety
22.12.11,07:48
Zdravím, už dlhšie nebola otvorená táto téma, ale ja mám otázku, ktorá presne sední k názvu témy.

ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi stravné lístky v hodnote 3,80 €
55% hradí firma 2,09 účt.predpis:527/213
zvyšok, teda 3,8-2,09 = 1,71 € by sa malo strhnúť zamestnancovi, alebo poskytnuť zo sociálneho fondu, ale čo ak zamestnávateľ nemá vytvorený taký soc. fond a nechce aby sa zamestnancom strhávalo za stravné, zaúčtuje do nákladov na 528(nedaňový)/213. Týchto 1,71€ je vlastne nepeňažný príjem zamestnanca. aké to bude mať dôsledky pre zamestnanca? zdaňuje sa mu tento príjem? Zamestnávateľ musí tvoriť SF.