danakrsiakova
03.02.11,10:12
Prosím poraďte!
Môže colník na ceste pokutovať súkromnú osobu za to, že nemá doklad od tovaru?
Minulý týždeň ma zastavila colná správa na dialnici medzi Trnavou a Púchovom, skontrolovali mi ložný priestor vozidla a žiadali odo mňa doklad o nadobudnutí tovaru. Viezol som obilie od kamaráta takže som doklad od neho nemal, začali sa vyhrážať pokutou majú vôbec nato právo?
Musím mať zdokladované naozaj všetko čo veziem v aute?
Chobot
03.02.11,09:33
Prosím poraďte!
Môže colník na ceste pokutovať súkromnú osobu za to, že nemá doklad od tovaru?
Minulý týždeň ma zastavila colná správa na dialnici medzi Trnavou a Púchovom, skontrolovali mi ložný priestor vozidla a žiadali odo mňa doklad o nadobudnutí tovaru. Viezol som obilie od kamaráta takže som doklad od neho nemal, začali sa vyhrážať pokutou majú vôbec nato právo?
Musím mať zdokladované naozaj všetko čo veziem v aute?

Zdá sa mi, že kedysi mohli colníci kontrolovať tovar do určitej vzdialenosti od hranice krajiny. Odkedy ich stiahli z hraníc, zdá sa, že sa presunuli do vnútrozemia. Bohužiaľ ti neviem povedať, či majú na to právo alebo nie.
peterknazeje
03.02.11,09:46
ano, colnikom dali sirsie pravomoci,

§6, ods. 1 Colneho zakona
Colný orgán je oprávnený v súlade s týmto zákonom alebo s osobitným predpisom vykonať colnú kontrolu každej fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá má tovar podliehajúci colnému dohľadu alebo možno predpokladať, že má tovar podliehajúci colnému dohľadu.
danakrsiakova
03.02.11,09:52
Ale ja som chcel vedieť, napríklad keď veziem niečo svoje v aute napr. Kosačku na chatu mám si na ňu vystaviť sám doklad aby som nedostal pokutu od nejakého vychytralého colníka?
peterknazeje
03.02.11,12:43
keď veziem niečo svoje v aute napr. Kosačku na chatu mám si na ňu vystaviť sám doklad
Este som nepocul, ze by kontrolovali osobne auta nepodnikatelov (samozrejme nepocitam k tomu osobne auta s cigaretami pri ukrajinskej hranici). Ak by sa mi to stalo, povedal by som im, ze je to moj osobny majetok a nie obchodny majetok/tovar.


nedostal pokutu od nejakého vychytralého colníka?
ziaden normalny colnik neda pokutu v rozpore so zakonom (a v pripade pokuty by "vychytraly colnik" prisiel o pracu).
Takze ziadnu obavu z pripadnej colnej kontroly na ceste.
Tatikat
06.02.11,22:05
ahojte, v praxi ide predovsetkym o kontrolu tovarov podliehajucich spotrebnej dani - alkohol a cigarety, toto kontroluju dokonca aj v ramci SR.