vikuš
03.02.11,12:02
Dobrý deň, chcela by som sa vás spýtať - podnikateľ si chce do živnosti doplniť možnosť nákupu a predaja materiálu. Je szčo neplatca, ale bude mať prácu, kde chce firma na faktúru aj materiál - doteraz dával doklad o kúpe materiálu zvlásť, ku svojej faktúre za prevedené práce. A chcela by som sa spýtať - keď bude vystavovať faktúru tak napr. uvedie:

-fakturujem vám za prevedené omietkárske práce na stavbe ... a dodávku materiálu v cene 7,- Eur/m2.
- fakturujem vám za prevedené omietkárske práce na stavbe sumu 1000,- Eur a za použitý materiál 500,- Eur.

A faktúru za materiál, ktorý nakúpil na stavbu si má ponechať a pri DP dať do výdavkov?
Ďakujem pekne
Zoltán Kovács
03.02.11,11:07
Podľa mňa z tohto dôvodu nie je potrebné rozširovať živnostenské oprávnenie.
vikuš
03.02.11,11:28
potom na základe čoho môže vo faktúre napísať že fakturujem vám za dodaný materiál? to sa mi nezdá
Zoltán Kovács
03.02.11,11:29
Podľa teba napr. zubnár tiež má v živnosti nákup a predaj na to aby ti mohol naúčtovať použitý materiál?
vikuš
03.02.11,11:32
neviem, preto sa pýtam, aby to mal správne.
Zita5
03.02.11,11:34
potom na základe čoho môže vo faktúre napísať že fakturujem vám za dodaný materiál? to sa mi nezdá

Ak živnostník vykonáva omietkárske práce , tak si k tomu musí kúpiť aj potrebný materiál .To je nespochybniteľné, sú to jeho výdavky na dosiahnutie a udržanie príjmu z podnikania .
To znamená , že nie je potrebné rozšíriť živnosť napr. o maloobchod. On ten materiál predá za nákupnú cenu a k tomu si vyfakturuje svoju prácu .
Z uvedeného mám zato , že úplne kľudne môže rozpísať jednotlivý materiál aj po položkách za nákupnú cenu a v ďalšom riadku zohľadní fakturáciu za svoju prácu .

Ak by ale predával ten materiál s rabatom , tak to by som už zvažovala o rozšírenie živnosti .
vikuš
03.02.11,12:23
Ďakujem pekne - asi si radšej rozšíri živnosť - pretože pri takom veľkom odbere materiálu je cena preňho výhodnejšia.
Zoltán Kovács
03.02.11,12:25
Ďakujem pekne - asi si radšej rozšíri živnosť - pretože pri takom veľkom odbere materiálu je cena preňho výhodnejšia.

A čo to má spoločné s rozšírením živnosti?
vikuš
03.02.11,12:26
No napr. to, že keď predá použitý materiál za bežnú cenu, nie za tú za akú ju kúpil on, tak má napríklad dopravu z časti zaplatenú.