erika1211
03.02.11,13:17
Ahojte Poradáci,

prosím Vás o radu, kedže ja som z týchto vecí úplne mimo :mee: kedže nemám žiadne skúsenosti :mee:
Pracovala som v r.2010 v jednej nemenovanej firme, kt. kedže krachla k 15.9.2010 nám neostávalo nič iné, len ako v ochrannej lehote ísť na pn a tým pádom od 16-17.9.2010 ? sme boli pn :o pn som ukončila k 1.12 a od 2.12 konečnee pracujem :) u terajšieho zamestnávatela. Bolo mi však povedané, že sa mi neoplatí žiadať o RZD terajšieho zamestnávatela, vraj si mám radšej spraviť DP sama, aj ked, ja nechápem v podstate aký je rozdiel, kedže v tomto som nováčik , netuším ako to celé funguje :confused: :mee:
Prosím vás poradte mi, mám si radšej dať spraviť RZD sama( nejakej učtovničke) alebo nech mi to spraví ich učtovnička ( čo vraj neni nejlapšie riešenie), a čo všetko ale úplne všetko k tomu potrebujem ???:confused: pretože sa obávam že nemám všetky výplatne pásky od nich, akurát nejaký zápočet a tak... Dakujem pekne všetkým za odpoved, možno sa hlupo pýtym ,ale som v tomzo nováčik :( Dakujem, pekný dník
janaGT
03.02.11,12:19
ak požiadaš súčasného zamestnávateľa o vykonanie RZD do 15.2., musí to urobiť. Potrebuješ Potvrdenie o zdan. mzde od bývalého zamestnávateľa. Výplatné pásky nepotrebuješ.
Ak bny si si chcela podať DP sama, tak ide o Dp typ A.
erika1211
03.02.11,12:24
ďakujem za odpoveď, len jaa ani netuším čo by bolo lepšie, prečo ma potom všetci presviečali že si mám radšej DP podať sama ? vraj ma na tom firma nejako ošklbe ... ???
janaGT
03.02.11,12:26
ďakujem za odpoveď, len jaa ani netuším čo by bolo lepšie, prečo ma potom všetci presviečali že si mám radšej DP podať sama ? vraj ma na tom firma nejako ošklbe ... ???

kto všetci?
firma ťa nemôže ťa nijako ošklbať, zákon je zákon, musia ti zdaniť iba to, čo máš uvedené v potvrdeniach.
janaGT
03.02.11,12:27
koľko si tak cca zarábala v hrubom? Lebo pozerám, ak si bola od 9-12 na PN, tak by ti mal výjsť preplatok na dani.
erika1211
03.02.11,12:44
cca nejakých 500 ?
erika1211
03.02.11,12:45
cca nejakých 500 ?
veronikasad
03.02.11,12:59
Erika, máš od prvého aj druhého zamestnávatela potvrdenie o zdanitelnej mzde ?
Niekedy je naozaj lepšie, ak si DP podáš sama a DU vráti preplatok (ak ti naň vznikne nárok), priamo na tvoj účet.
erika1211
04.02.11,09:59
áno, potvrdenie o zdanitelnej mzde mám od starého zamestnávatela, od nového si ešte vypýtam, len čo ma zaskočilo, vraj si mám vypýtať nejaké " potvrdenie o nemocenských dávkach " na sociálke :confused:, ohľadom tej pn čo som mala od 16.9- 1.11 :eek: jaa akože nechápem že či teraz mám obvolávať sociálku v galante kedže som v BA, aby mi vystavili to tlačivo, je to fakt potrebné ??? fakt ja som z tohto všetkého jeleň :(
veronikasad
04.02.11,10:13
áno, potvrdenie o zdanitelnej mzde mám od starého zamestnávatela, od nového si ešte vypýtam, len čo ma zaskočilo, vraj si mám vypýtať nejaké " potvrdenie o nemocenských dávkach " na sociálke :confused:, ohľadom tej pn čo som mala od 16.9- 1.11 :eek: jaa akože nechápem že či teraz mám obvolávať sociálku v galante kedže som v BA, aby mi vystavili to tlačivo, je to fakt potrebné ??? fakt ja som z tohto všetkého jeleň :(
Erika, potvrdenie o vyplatených nem. dávkach zo SP k vyplneniu svojho DP nepotrebuješ, nemocenské nie je zdanitelný príjem.

Potrebovala by si ho v prípade, ak by si chcel uplatniť na teba nezd.časť základu dane tvoj manžel - nemocenské sa započítava do vlastného príjmu manželky.
erika1211
04.02.11,11:35
aha, jasné... už chápem... ďakujem za pomoc :) tak to mi asi povedali zle, super, lebo to by boli dalšie vybavovačky, takže ak som to správne pochopila potrebujem len potvrdenia od starého aj terajšieho zamestnávatela aa to je všetko :confused: taak možnože to nieje až také hrozné :D dakujem moooc za rady :) aa ešte jedna otázočka - zo zdravotnej mi došiel nejaký papier o tom, že som im vtedy nijako nezdokladovala tu pn, čo som mala (16.9 - 1.11.) čiže ešte tam to musím riešiť, vraj im mám poslať moju prac. zmluvu a ukončenie prac. zmluvy + zápočt.list a potrvdenie o tej pn, lenže ja to nechápem ako je to možné, to som si mala sama nahlásiť zmenu ? je to zo zákona :confused: pretože som si si myslela, že ked som bola vtedy pn a kedže som im originaly pn poslala do SP pobočka GA, takže je to vyriešené, nie že ma potom budu upozorňovať, že som im to nijako nezdokladovala :confused: takže to som ja spravila chybu ?
erika1211
04.02.11,11:37
aha, jasné... už chápem... ďakujem za pomoc tak to mi asi povedali zle, super, lebo to by boli dalšie vybavovačky, takže ak som to správne pochopila potrebujem len potvrdenia od starého aj terajšieho zamestnávatela aa to je všetko taak možnože to nieje až také hrozné dakujem moooc za rady aa ešte jedna otázočka - zo zdravotnej mi došiel nejaký papier o tom, že som im vtedy nijako nezdokladovala tu pn, čo som mala (16.9 - 1.11.) čiže ešte tam to musím riešiť, vraj im mám poslať moju prac. zmluvu a ukončenie prac. zmluvy + zápočt.list a potrvdenie o tej pn, lenže ja to nechápem ako je to možné, to som si mala sama nahlásiť zmenu ? je to zo zákona pretože som si si myslela, že ked som bola vtedy pn a kedže som im originaly pn poslala do SP pobočka GA, takže je to vyriešené, nie že ma potom budu upozorňovať, že som im to nijako nezdokladovala takže to som ja spravila chybu ?
veronikasad
04.02.11,11:39
aha, jasné... už chápem... ďakujem za pomoc :) tak to mi asi povedali zle, super, lebo to by boli dalšie vybavovačky, takže ak som to správne pochopila potrebujem len potvrdenia od starého aj terajšieho zamestnávatela aa to je všetko :confused: taak možnože to nieje až také hrozné :D dakujem moooc za rady :) aa ešte jedna otázočka - zo zdravotnej mi došiel nejaký papier o tom, že som im vtedy nijako nezdokladovala tu pn, čo som mala (16.9 - 1.11.) čiže ešte tam to musím riešiť, vraj im mám poslať moju prac. zmluvu a ukončenie prac. zmluvy + zápočt.list a potrvdenie o tej pn, lenže ja to nechápem ako je to možné, to som si mala sama nahlásiť zmenu ? je to zo zákona :confused: pretože som si si myslela, že ked som bola vtedy pn a kedže som im originaly pn poslala do SP pobočka GA, takže je to vyriešené, nie že ma potom budu upozorňovať, že som im to nijako nezdokladovala :confused: takže to som ja spravila chybu ?
Ano, pri PN z ochrannej doby je povinnosťou poistenca nahlásiť to v zdr. poisťovni. Platitelom poistného je štát, len poistenec si musí splniť oznamovaciu povinnosť. Ak máš na výzve kontkat.číslo, zavolaj si, či nepožadujú aj potvrdenie zo SP o výplate nemocenského, aby si tam nemusela chodiť dvakrát.
erika1211
04.02.11,11:39
.
erika1211
04.02.11,11:44
fuuha...ok... zavolám, nooo super, to som ani netušila že to musíme nahlásiť samy, tým pádom aj kolegyne asi budu mať s tým problém
dakujem za pomoc :)