kika82
03.02.11,13:14
Dobry den, moj syncek bol dnes vonku s dievcatkom, ktore bolo pred 6 dnami v styku s dietatkom s ovcimi kiahnami..dievcatko este nema priznaky pupienky.. chcem sa opytat, ci je moznost ze dievcatko je uz prenoscom choroby a je mozne, ze sa moj syncek nakazil?? potrebujeme so syncekom odcestovat, preto by som rada vedela ci je mozne, ze sa nakazil...dakujem
luja5
03.02.11,12:20
mato3374
03.02.11,12:54
Pokiaľ pacient všeobecne neprekonal toto ochorenie, je až 85 -90% pravdepodobnosť, že sa nakazí. Je veľmi infektabilný už 2 dni pred prejavením prvých príznakov, i keď inkubačná doba trvá 17-20 dní - podľa imunity dieťaťa. Po prekonaní vírus naďalej sídli v tele. rozhodnutie je na vás, vaše dieťatko sa nemuselo nakaziť :). Akonáhle spozorujete prvé príznaky, kontaktuje najbližšieho pediatra, zabezpečte dieťatku pohodlie, a hlavne ho izolujte od ďalších potencionálnych pacientov :)
cowboyka
04.02.11,11:19
Všetko závisí od imunitného systému dieťaťa.
Moja dcérka mala ovčie kiahne dokonca až 2x a to prvé mala až 3 mesiace a tie druhé som použila inú metódu ako tekutý púder a mala to 1,5 týždňa...
Chobot
04.02.11,12:02
Všetko závisí od imunitného systému dieťaťa.
Moja dcérka mala ovčie kiahne dokonca až 2x a to prvé mala až 3 mesiace a tie druhé som použila inú metódu ako tekutý púder a mala to 1,5 týždňa...

Tekutý púder je už prežitok. Nemá žiadny účinok. Teraz treba vyrážky potierať liehom (vysúšať) a najlepšie nechať na vzduchu, nie zamedziť prístup vzduchu tekutým púdrom. Ak to veľmi svrbí, nepríjemný pocit sa dá tlmiť antihistaminikom (napr. Fenistil kvapky).
pasuliatko
04.02.11,18:43
pasuliatko
04.02.11,18:44
pokial viem človek nemôže dostať ovčie kiahne 2x, lebo ak má prvý raz má celoživotnú imunitu na ten vírus...
Jana_clenka
04.02.11,19:39
Dobry den, moj syncek bol dnes vonku s dievcatkom, ktore bolo pred 6 dnami v styku s dietatkom s ovcimi kiahnami..dievcatko este nema priznaky pupienky.. chcem sa opytat, ci je moznost ze dievcatko je uz prenoscom choroby a je mozne, ze sa moj syncek nakazil?? potrebujeme so syncekom odcestovat, preto by som rada vedela ci je mozne, ze sa nakazil...dakujem

Po 6-tich dňoch by ešte dievčatko nemalo byť infekčné, takže ani Tvoj synček by sa nemal nakaziť. Inkubačná doba je oveľa dlhšia a chorý človek začína byť infekčný až tesne pred prepuknutím choroby (cca 2 dni). Neobávala by som sa toho viac ako nakazenia sa od ktoréhokoľvek iného dieťaťa na ihrisku. Ak sú kiahne v okolí, riziko tu vždy je, ale to by sme zas nikdy nikam nemohli ísť ;)
mato3374
06.02.11,19:00
tak to s tým liehom by som absolútne nedoporučoval!!!!!!! NIe je to totiž obyčajný lieh, ale špeciálny tzv. anestezínový 2,5% lieh.... nieže mu vylejete nejakú kvalitnú vodku na telo..... mimoriadne nebezpečné na citlivú pokožku detí.... to s tým púdrom pravda, pod tou vrstvou môže vzniknút bakteriálna infekcia. A tie antihistaminiká podávať proti svrbeniu! - zistite si od lekára / lekárnika aké sú naj, odporúčam kvapky alebo sirup. Na trhu je ich množstvo
mato3374
06.02.11,19:03
a pasuliatko: nie je to pravda, sú také prípady, vzácne, ale sú...
pasuliatko
06.02.11,19:19
a pasuliatko: nie je to pravda, sú také prípady, vzácne, ale sú...

v živote som o tom nepočula.... a ani naša doktorka na mikrobiologii nepotvrdila,že by sa to mohlo vyskytnúť viac ako 1x v živote človeka...
Zvalik
06.02.11,19:50
Ahojte
Nám doktorka pri ovčích kiahňach kázala čo najčastejšie sa sprchovať a prvé dni keď to svrbí dávať fenistil kvapky. A až by to strašne moc svrbelo tak až potom natierať púdrom...
ludmilla
06.02.11,20:00
v živote som o tom nepočula.... a ani naša doktorka na mikrobiologii nepotvrdila,že by sa to mohlo vyskytnúť viac ako 1x v živote človeka...

Potvrdzujem, obyčajne dostane človek ovčie kiahne len raz za život, keď raz chorobu prekoná je imúnny. Avšak sú výnimky, konkrétne vtedy, keď prvý priebeh bol ľahký a rýchly a telo si nedokázalo vytvoriť dosť protilátok.
katarina.j
07.02.11,06:45
Moji obaja synovia prekonakli ovčie kiahne, takže dali nám poriadne zabrať. Najprv došiel starší zo škôlky s tým, že mal jednú vyrážku na čele a ráno už vyzeral ako muchotrávka...k tomu teploty...lekárka hned potvrdila ovčie kiahne a hned nás upozornila, že to dostane aj mladší syn, kedze maju spolu izbu aj sa spolu hrajú-ak sa nenakazí v prvých troch dnoch, tak potom to už nie je infekčné. my sme mu dávali na to tekutý puder a kvapky fenistil. Asi na 5 den mu to ustupilo, samozrejme to dostal mladší syn, takže sme mali doma 2 muchotrávky. Dokonca mladší syn stihol nakaziť svoju krstnú mamu, ktorá mala vtedy 28rokov, takže tiež bola "rada", že to má...:-( Inak vraj čím neskôr dostane človek ovčie kiahne, je to horšie, vraj je najlepšie ak to dostane dieťa (aj ked to možno horšie znáša, škriabe si to a je uplačkané, nepokojné), ale v dospelosti to môže viac uškodiť...to som bola poučena od lekárky, ktorá sa hned pýtala, či sme ja a manžel už mali ovčie kiahne...Vtedy mi nebolo do smiechu, bol to hrozný týžden-bola som unavená, ale teraz sa nad tým smejeme, lebo sestra(malého krstná) sa stále pýta, či nemaju nejaké vyrážky, ak sa chceme stretnúť, nech niečo nechytí...:-)