vali333
03.02.11,13:27
Prosim o radu, nasa firma zamestnava starobneho dochodcu od 9/2010.
Chcem sa spytat na vypocet jeho mzdy

hruba mzda - /odvody NP + SP + ZP/ - dan 19% = cistá mzda

je to spravne?
drobeceva
03.02.11,16:14
Prosim o radu, nasa firma zamestnava starobneho dochodcu od 9/2010.
Chcem sa spytat na vypocet jeho mzdy

hruba mzda - /odvody NP + SP + ZP/ - dan 19% = cistá mzda

je to spravne?
SD nemá nárok na NČD, neplatí IP a PvN
Tina855
15.05.12,09:57
dobrý deň,

aj ja potrebujem poradiť zamestnávame invalida nad 70% od 4.4.2012 mu bol priznaný starobný dôchodok, ostáva ďalej pracovať u nás na KPP - 6 hod/denne. čo to pre mňa znamená? čo sa mu bude meniť v odvodoch, NČZD atd.

A este jedna otázka, že mu bol priznaný starobný dôchodok nám prišiel povedať dnes, keď už máme vystavené mzdy za apríl aj odvedené odvody, lenže dôchodok mu bol priznaný od 4.4., musím opravovať mzdy za apríl? ak áno v čom a ako sa robí keď mu je dôchodok priznaný napr. v polovici mesiaca?
drobeceva
15.05.12,15:28
dobrý deň,

aj ja potrebujem poradiť zamestnávame invalida nad 70% od 4.4.2012 mu bol priznaný starobný dôchodok, ostáva ďalej pracovať u nás na KPP - 6 hod/denne. čo to pre mňa znamená? čo sa mu bude meniť v odvodoch, NČZD atd.
ak bol priznaný SD k 4.4.-má nárok na NČZD do konca t.r.
čo sa týka odvodov, neplatí IP a PvN


A este jedna otázka, že mu bol priznaný starobný dôchodok nám prišiel povedať dnes, keď už máme vystavené mzdy za apríl aj odvedené odvody, lenže dôchodok mu bol priznaný od 4.4., musím opravovať mzdy za apríl? ak áno v čom a ako sa robí keď mu je dôchodok priznaný napr. v polovici mesiaca?
opravíš to v nasled.výplate...v programe by si mala mať tlačivká, kde si zo SP vyžiadaš odvedené odvody-robí sa to cez opravy do minula
Tina855
16.05.12,09:55
to znamená že čo som od toho 4.4. do 30.4. odviedla navyše IP a PvN, tak o tolko menej odvediem za mesiac máj?
inges
16.05.12,10:49
na SP je v sekcii formuláre : "žiadosť o vrátenie poistného, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu" a vzor
http://www.socpoist.sk/index/open_file.php?ext_dok=24830
http://www.socpoist.sk/index/open_file.php?ext_dok=24829
napr.500/30x3=VZ ešte nie je dôchodca tak platí aj IP a PvN
V mojom programe máme okienko vrátené prepl.z SP a buď čiastku zapíšeme vopred alebo až vtedy, keď poisťovňa odvody vráti.
Ale ešte som taký prípad neriešila, tak hádam pomôžu aj iní.
veronikasad
16.05.12,11:19
dobrý deň,

aj ja potrebujem poradiť zamestnávame invalida nad 70% od 4.4.2012 mu bol priznaný starobný dôchodok, ostáva ďalej pracovať u nás na KPP - 6 hod/denne. čo to pre mňa znamená? čo sa mu bude meniť v odvodoch, NČZD atd.

A este jedna otázka, že mu bol priznaný starobný dôchodok nám prišiel povedať dnes, keď už máme vystavené mzdy za apríl aj odvedené odvody, lenže dôchodok mu bol priznaný od 4.4., musím opravovať mzdy za apríl? ak áno v čom a ako sa robí keď mu je dôchodok priznaný napr. v polovici mesiaca?
Tinka, ak ešte nemáš uzatvorený mesiac, ovela jednoduchšie bude pre teba urobiť opravné výkazy a zamestnancovi doplatiť rozdiel. Preplatok do SP, ktorý ste uhradili navyše, požiadaj písomne započítať s odvodami za mesiac máj. (Nerob to cez vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodou).

NČZD - do konca roka 2012 bez zmeny. Od 1.1.2012 mu mesačnú výplatu NČZD pozastavíš.
Tina855
17.05.12,04:12
no práve že apríl mám už uzavretý, a dokonca som včera zistila keď mi doniesol konečne aj papiere, že on dôchodok priznaný ešte nemá - nemá rozhodnutie, on ešte len 4.4. dosiahol dôchodkový vek, a teraz niesol žiadosť o priznanie, tak za mnou prišiel pre papiere, čo k tomu potrebuje, prvý deň keď príde tak povedal že má už dôchodok, ale až keď mi teraz doniesol tie papiere, tak viem že prizanný ho ešte nemá. Ale rada by som bola múdrejšia a keď mu ho spätne priznajú, ako to budem riešiť. :-)
veronikasad
17.05.12,05:18
no práve že apríl mám už uzavretý, a dokonca som včera zistila keď mi doniesol konečne aj papiere, že on dôchodok priznaný ešte nemá - nemá rozhodnutie, on ešte len 4.4. dosiahol dôchodkový vek, a teraz niesol žiadosť o priznanie, tak za mnou prišiel pre papiere, čo k tomu potrebuje, prvý deň keď príde tak povedal že má už dôchodok, ale až keď mi teraz doniesol tie papiere, tak viem že prizanný ho ešte nemá. Ale rada by som bola múdrejšia a keď mu ho spätne priznajú, ako to budem riešiť. :-)
Konať môžeš až keď budeš mať rozhodnutie zo SP o priznani SD. Zatial je riadnym zamestnancom, so všetkými odvodami. Keď ti donesie rozhodnutie, požiadaš SP o vrátenie odvodov zaplatených bez právneho dôvodu. Tlačivá máš v prísp. od inges.
Tina855
17.05.12,07:39
dakujem zatial za rady Veronika. Keď to bude aktuálne a nebudem vedieť čo ďalej, môžem ešte pootravovať??