vango
03.02.11,13:44
Prosim o radu,

prehladala som uz kopu tem, ale uplnu odpoved som nenasla.

Sme platci DPH.
Chodime na obedy do zavodnej jedalne - platca DPH. Na konci mesiaca nam vystavia fakturu za skutocne objednane obedy.
Uctovanie stravy viem, len som si nie ista, do ktoreho obdobia mam zaradit DPH z faktury a DPH od zamestnancov?

Faktura nam totiz zakazdym pride nasledujuci mesiac. Napriklad faktura za 1/2011 pride 3.2.2011, ale datum vyhotovenia i datum dodania tovaru je 31.1.2011.

Poradite? Dakujem :)
Tweety
03.02.11,12:50
Prosim o radu,

prehladala som uz kopu tem, ale uplnu odpoved som nenasla.

Sme platci DPH.
Chodime na obedy do zavodnej jedalne - platca DPH. Na konci mesiaca nam vystavia fakturu za skutocne objednane obedy.
Uctovanie stravy viem, len som si nie ista, do ktoreho obdobia mam zaradit DPH z faktury a DPH od zamestnancov?

Faktura nam totiz zakazdym pride nasledujuci mesiac. Napriklad faktura za 1/2011 pride 3.2.2011, ale datum vyhotovenia i datum dodania tovaru je 31.1.2011.

Poradite? Dakujem :)
Jednoducho: ÚO bude január, aj odvod dph od zamestnancov rovnako január.
plavčík
12.01.12,06:59
Prosím ako je to s účtovaním..

ak je hodnota stravnej jednotky 3,80 a tiež nám to vyfakturuje závodná jedáleň
uctokrajan
13.01.12,18:51
Celu sumu prispieva zamestnavatel? Alebo je to subeh prispevku zamestnanca a prispevku zo soc. fondu? To su uplne ine povinnosti pri naroku na odpocet DPH.
plavčík
16.01.12,15:53
Je to súbeh príspevku, zamestnanca aj Sf. Ako je to s tou DPH?
betka
16.01.12,19:38
Zdroj: Ing.Anna Jurišová

2. Zabezpečenie stravovania prostredníctvom PO alebo FO, ktorá poskytuje stravovacie služby

a) od platiteľa dane
PRÍKLAD č. 2:
Platiteľ DPH zabezpečuje stravovanie zamestnancov prostredníctvom PO alebo FO, platiteľa dane, ktorý má oprávnenie poskytovať stravovacie služby (reštaurácia).
Pri nákupe stravovacích služieb (stravných lístkov) si platiteľ môže odpočítať daň podľa § 49 po splnení podmienok uvedených v § 51 zákona o DPH.
Nákup, cena s DPH 95,20 Sk
odpočítanie dane 15,20 Sk
cena bez dane 80 Sk
Predaj lístkov zamestnancom:
cena bez dane 80 Sk
55 % z ceny jedla (premietne do výdavkov) 44 Sk
45 % z ceny jedla (hradí zamestnanec) 36 Sk
základ dane 36 Sk
daň 19 % 6,80 Sk
cena stravy pre zamestnanca (36 + 6,80) 42,80 Sk
Daňová povinnosť zamestnávateľovi vzniká dňom prijatia platby (pred dodaním služby) podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH. Do daňového priznania uvádza zamestnávateľ základ dane, protihodnotu, ktorú hradí zamestnanec (36 Sk) a tomu prislúchajúcu daň (6,80 Sk).

Dodám:
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)


(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
Mariana42
29.06.12,09:08
Dobrý deň prajem, chcela by som Vás poprosiť o názor, či nižšie uvedené ešte platí? Stala sa mi totiž taká vec, že som mala kontrolu na DÚ, našli mi chybu "?" - v súvislosti so stravovaním zamestnancov.
Stravu pre našich zamestnancov fakturuje reštaurácia : 2,50 + 0,50 DPH. Odpočítam na vstupe na základe daň. dokladu 0,5€ . Zamestnanci hradia 0,83€+ 0,17€ DPH - teda odvádzam 0,17€ . Na DÚ tvrdia, že keď odpočítam 0,5€ tak musím odvádzať 0,5€.....
Vopred ďakujem za názory

QUOTE=betka;1946470]Zdroj: Ing.Anna Jurišová

2. Zabezpečenie stravovania prostredníctvom PO alebo FO, ktorá poskytuje stravovacie služby

a) od platiteľa dane
PRÍKLAD č. 2:
Platiteľ DPH zabezpečuje stravovanie zamestnancov prostredníctvom PO alebo FO, platiteľa dane, ktorý má oprávnenie poskytovať stravovacie služby (reštaurácia).
Pri nákupe stravovacích služieb (stravných lístkov) si platiteľ môže odpočítať daň podľa § 49 po splnení podmienok uvedených v § 51 zákona o DPH.
Nákup, cena s DPH 95,20 Sk
odpočítanie dane 15,20 Sk
cena bez dane 80 Sk
Predaj lístkov zamestnancom:
cena bez dane 80 Sk
55 % z ceny jedla (premietne do výdavkov) 44 Sk
45 % z ceny jedla (hradí zamestnanec) 36 Sk
základ dane 36 Sk
daň 19 % 6,80 Sk
cena stravy pre zamestnanca (36 + 6,80) 42,80 Sk
Daňová povinnosť zamestnávateľovi vzniká dňom prijatia platby (pred dodaním služby) podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH. Do daňového priznania uvádza zamestnávateľ základ dane, protihodnotu, ktorú hradí zamestnanec (36 Sk) a tomu prislúchajúcu daň (6,80 Sk).

Dodám:
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby



(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

[/QUOTE]
lubka0907
04.07.12,06:15
Dobrý deň, mám podobnú otázku.
Zamestnanci sa stravovali v jedálni, ktorá nám vystavila faktúru. Cena jedla je 2,66 bez DPH. Môže celou touto sumou prispieť zamestnávateľ, alebo musí prispieť aj zamestnanec?
Na Fa sú sumy:
bez DPH 205,33
DPH 41,07
Spolu 246,40
Zamestnávateľ to uhradil a od zamestnancov nič nežiadal. Môže si DPH odpočítať? Ďakujem
Tweety
04.07.12,07:27
Z obedov, resp. z ceny, ktorú platia, musia zamestnanci odviesť dph, takže ak si ju neuplatníte na odpočte, a nebude ani žiadať nič od zamestnancov, bude to Ok.
lubka0907
04.07.12,08:28
Ďakujem :)
lubka0907
04.07.12,08:32
ešte si to chcem ujasniť pre istotu..ak nebudem od zamestnancov nič žiadať dám celú sumu faktúry do nákladov bez možnosti odpočtu DPH? Chápem to správne?
ketkovabronislava
16.11.12,04:36
Prejam pekný deň!!
čiže ak som správne pochopila, ak pri vstupe nebudem žiadať z fa za obedy DPH, nemusím odviesť ani DPH na výstupe a celá suma fa mi pôjde do účtovných nákladov /nie daňových/??? Aspoň nás to školia, že ak si neuplatním DPH, tým pádom je to účtovný, nie daňový náklad. Môžem aj z týchto nákladov potom vyčísliť 55% náklady zamestnávateľa a čerpanie SF?:confused:

A zároveň Vás prosím o radu ohľadom DPH a obedy - neviem sa dopracovať odpovedi, lebo jedna odpoveď vylučuje druhú, nehovoriac o odb.liter. cenigovej
Prosím o radu - pri vstupe si uplatním DPH - to je jasné.
- 55% hradí zamestnávateľ - DPH áno či nie??? /ak áno tak prečo keď je to
náklad, nie príjem pre zamestnávateľa - neviem v
tom nájsť logiku/
- 45% v plnej výške chcem čerpať SF /bez úhrad zamest./ - DPH áno či nie /ak
áno - prečo keď je to čerpanie SF/ - och, och som bezradná.

Prosím, prosím o pomoc, vyúčt.mesačného DPH sa blíži. Ďaaaakujem všetkým na porade, veľa ste mi prostredníctvom vašich odborných rád pomohli.