bolacka
03.02.11,17:30
Dobry den,

je mozne vyhnut sa prejmu nehnutelnosti (garaze kt vlastni fyz osoba nepodnikatel) ak by ju chcel dat na vyuzivanie pre pravnicku osobu?

Ide o to aby fyz.osoba nemusela ist zbytocne na DU kvoli registracii, aby nemusela zbytocne odvadzat dan a pod..

Nestaci ked da len nejaky pisomny suhlas alebo cestne prehlasenie ze PO moze garaz vyuzivat? V garazi by bolo len odberne miesto pre zakaznikov. Nic viac..

Myslite ze na takuto cinnost to treba zahlasovat aj na MU a ziadat si suhlas od susedov?

Je to urgentne..dakujem moc za pomoc
KEJKA
03.02.11,16:37
urgentné preto, lebo chceš nasilu obchádzať zákony.
v zákone o dani z príjmu figuruje aj pojem "nepeňažný príjem".
Tvoj príspevok - otázka je čiste špekulatívna.
kto nechce dodržiavať zákony, nemusí, dôsledky si ponesie sám.
onical
03.02.11,17:37
Čo znamená "aby nemusela zbytočne odvádzať daň?"
Ak nepotrebuješ peniaze,je tu zmluva o výpožičke.Ak chceš aby ti platili a súčasne nechceš registráciu a platiť daň z príjmu(zbytočne?),zaregistruj si firmu na ostrove Sv.Krištofa,kde je daň 0%,garáž vlož do majetku firmy a máš to vybavené.
Lepšiu radu musíš hľadať na inom webe.
bolacka
08.02.11,20:30
Skusim polozit otazku zrozumitelnejsie aby to pochopila vacsina:

1. znamy ma garaz
2. ma mi ju moznost dat do uzivania.
3. nic odomna za to neziada.
4. pouzijem ju ako sklad - odberne miesto pre zakaznikov.

existuje nejaky sposob ako by moja firma legalne uzivala tuto garaz ako
sklad a mohla si dat do nakladov napriklad nejake opravy garaze, vymena
okna, nova podlaha atd. ?
Ide najma o to aby kvoli tomu znamy nemusel behat po uradoch a vybavovat byrokraticke vymysly kvoli symbolickemu prenajmu..tu nejde o ziadny zarobok ani o to ze by som chcel stat obrat o peniaze..
Ice dive
08.02.11,20:41
Skusim polozit otazku zrozumitelnejsie aby to pochopila vacsina:

1. znamy ma garaz
2. ma mi ju moznost dat do uzivania.
3. nic odomna za to neziada.
4. pouzijem ju ako sklad - odberne miesto pre zakaznikov.

existuje nejaky sposob ako by moja firma legalne uzivala tuto garaz ako
sklad a mohla si dat do nakladov napriklad nejake opravy garaze, vymena
okna, nova podlaha atd. ?
Ide najma o to aby kvoli tomu znamy nemusel behat po uradoch a vybavovat byrokraticke vymysly kvoli symbolickemu prenajmu..tu nejde o ziadny zarobok ani o to ze by som chcel stat obrat o peniaze..
nech si tú garáž tvoja firma legálne od tvojho kamoša prenajme za symbolickú čiastku riadnou nájomnou zmluvou... nájomné si môžeš dať do nákladov, ako aj prípadné drobné stavebné úpravy (ak si to v zmluve dohodneš...) napr. pri prenájmoch je nezdaniteľná čiastka 500 € po novom... a keďže ti tú garáž prenajme za symbolický peniaz... papierovačky by za neho mohla spraviť tvoja účtovníčka, veď sú to len dve tlačivá do roka (DP a RZZP)
onical
08.02.11,22:00
nech si tú garáž tvoja firma legálne od tvojho kamoša prenajme za symbolickú čiastku riadnou nájomnou zmluvou... nájomné si môžeš dať do nákladov, ako aj prípadné drobné stavebné úpravy (ak si to v zmluve dohodneš...) napr. pri prenájmoch je nezdaniteľná čiastka 500 € po novom... a keďže ti tú garáž prenajme za symbolický peniaz... papierovačky by za neho mohla spraviť tvoja účtovníčka, veď sú to len dve tlačivá do roka (DP a RZZP)
Nechcem do toho kecať,ale mne daňováčka pri kontrole tvrdila,že symbolickú cenu uzná najbližšej rodine a v neziskovej org. Inak vraj cena obvyklá v lokalite.
KEJKA
08.02.11,22:32
urgentné preto, lebo chceš nasilu obchádzať zákony.
v zákone o dani z príjmu figuruje aj pojem "nepeňažný príjem".
Tvoj príspevok - otázka je čiste špekulatívna.
kto nechce dodržiavať zákony, nemusí, dôsledky si ponesie sám.
aj ked si môj príspevok označil za nevhodný, trvám na tom. Otázku-otázky som pochopila a môj záver ostáva.
legálne - áno, ked ti dá súhlas a strpí tvoj sklad vo svojom majetku - OK. Do momentu, kým tam nebudeš robiť zásahy, opravy ako spomínaš - okno, podlaha, ktoré by si si chcel asi uplatniť v nákladoch. A už sme u mnou použitého slovného spojenia "nepeňažný príjem".
pretože tvoje výdavky-náklady sro sú nepeňažným príjmom "prenajímateľa", aj keď utajeného.
Netvrdím, že na to niekto príde, ale utajiť sa to nedá, najmä nie vtedy, ak ti to bude trčať v účtovníctve.
Pokiaľ mu len tak pobratsky vypomôžeš, zveladíš jeho majetok za to, že ho aj užívaš.......... to pravdepodobne prejde.
takže platí aj posledná veta mnou citovaného môjho príspevku Tebou označeného za nevhodný.:D:D:D
Zita5
09.02.11,06:34
Dobry den,

je mozne vyhnut sa prejmu nehnutelnosti (garaze kt vlastni fyz osoba nepodnikatel) ak by ju chcel dat na vyuzivanie pre pravnicku osobu?

Ide o to aby fyz.osoba nemusela ist zbytocne na DU kvoli registracii, aby nemusela zbytocne odvadzat dan a pod..

Nestaci ked da len nejaky pisomny suhlas alebo cestne prehlasenie ze PO moze garaz vyuzivat? V garazi by bolo len odberne miesto pre zakaznikov. Nic viac..

Myslite ze na takuto cinnost to treba zahlasovat aj na MU a ziadat si suhlas od susedov?

Je to urgentne..dakujem moc za pomoc

Chýba mi v prípevkoch dovolanie na zákony , tak ich dopĺňam.

Ja neviem čoho sa obávate ,vždy je lepšie mať nájom legálnym spôsobom ako špekuláciou . Nakoniec Garáž bola kolaudačný rozhodnutím schválená na účel "garáže" t.j. parkovania auta , Vy chcete zmeniť jej účel užívania na účel iný. Tento krok by sa mal riadiť Stavebným zákonom .

Čo sa týka Daňového úradu

Zákon o správe daní a poplatkov hovorí :
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-06-2010-a.html#hore)

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

To znamená , ak už je prenajímateľ registrovaný z iného dôvodu napr.príjem §6(ZodzP) na DU , tak len oznamuje prenájom(predkladá nájomnú zmluvu k nahliadnutiu), ak nie je registrovaný , tak sa povinne musí registrovať(taktiež predkladá nájomnú zmluvu k nahliadnutiu) .Ak tak neurobí podľa Zákona o správe daní a poplatkov mu hrozí sankcia

(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) s výnimkou podľa písmena d) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.
c) registračnú povinnosť podľa osobitného predpisu4) a urobí tak správca dane z úradnej moci podľa § 31 ods. 12, správca dane mu uloží pokutu najmenej 100 eur a najviac 20 000 eur.
d) oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11dae) správca dane uloží pokutu najviac 33 190 eur.
(Na Porade je uložený tento zákon, kde ešte sankcie sú uvedené v SKK, i napriek tomu ho prikladá,prepočítajte si na eurá )

Čo sa týka zveľaďovania majetku prenajímateľa:
Zákon o dani z príjmu
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)


(20) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom

a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).

(21) Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého hmotného majetku zahrnuté do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.80)

Takže ja neviem , čo iné by ste chceli mať napísané ohľadom Vašej otázky . Všetko ostatné mimo zákona, je obchádzane zákona(špekulácia ), kde vznášate do rizika najmä prenajímateľa , nehovorím už o nájomcovi.

Ak by sa menil účel užívania garáže v súvislosti s podnikaním, áno je potrebný súhlas susedov . Inak susedia by toto podnikanie mohli ohlásiť .Však skúste ísť len na OU alebo MU a spýtať sa čo obnáša zmena účelu garáže , ak by ste v nej chceli podnikať .To nehovorím o tom, že za priestor v ktorom sa podniká sa už len daň z nehnuteľností platí vo zvýšenej čiastke.

Zákony platia rovnako , aj pre toho , kto by mal len symbolický poplatok .

Záverom..... stojí mi vôbec prenájom za symbolickú cenu ako prenajímateľovi za to, aby som dobre spravil pre kamaráta spôsobom ako píšete vyššie ? Moja odpoveď , nie ...lebo stále by som sa krútila pod hrozbou sankcii , nakoľko v dnešnej dobe to nie je vôbec sranda .