silvia
20.08.04,09:53
Dostali sme fakturu za nakup notebooku (do 30.000,-) a prislusenstva k notebooku (za 22.000,-) - toto prislusenstvo patri ale k starsiemu notebooku,
ktory uz odpisujeme. Mozem obe sumy zahrnut priamo do nakladov?
Vdaka!
jana
20.08.04,11:46
Notebook si môžte dať jednorazovo do nákladov. Príslušenstvo toho staršieho
notebooku:
1. keď je odpísané má zostatkovú cenu 0 môžte sa rozhodnúť či ho technicky
zhodnotíte alebo ho dáte do N
2. keď nie je odpísané tak ho musíte technicky zhodnotiť
A ešte musíte poriadne dokázať, že príslušenstvo nepatrí tomu kúpenému
notebooku. Lebo by ste ho museli 4 roky odpisovať.
mudroš
23.08.04,12:26
Notebook si môžte dať jednorazovo do nákladov. Príslušenstvo toho staršieho
notebooku:
1. keď je odpísané má zostatkovú cenu 0 môžte sa rozhodnúť či ho technicky
zhodnotíte alebo ho dáte do N
2. keď nie je odpísané tak ho musíte technicky zhodnotiť
A ešte musíte poriadne dokázať, že príslušenstvo nepatrí tomu kúpenému
notebooku. Lebo by ste ho museli 4 roky odpisovať.

Ak správne rozumiem, tak príklady sú, ak je odpísaný alebo nie ten starší notebook.
Aj v druhom prípade sa môžem rozhodnúť, či to budem považovať za technické zhodnotenie alebo budem účtovať do nákladov (menej ako 30 000,-)
silvia
24.08.04,05:55
Vdaka za rady.

Tiez sa skor priklanam k nazoru, ze pokial technicke zhodnotenie je do 30.000,- mozem ho dat jednorazovo do nakladov. Aj ked ten starsi notebook este nie je odpisany... Co si o tom myslite?
ZuzanaA
24.08.04,06:29
Ja si tiež myslím, že ak je tech. zhodnotenie do 30 000 ročne na jeden konkrétny majetok, môžme ho dať jednorázovo do nákladov. Teda napr. na ten notebook, aj keby nebol odpísaný a k tým 22 000 ešte do konca roka napr. pribudne napr. ďalších 7 000, stále je možnosť to dať do nákladov. Len doplním že ten limit 30 tis. vzťahuje na každý jeden inv. majetok.
Jožo
22.10.05,03:03
Mám takýto problém: V čase, keď už som mal osvedčenie o skúške, ktorá predchádza poskytnutiu príspevku na začatie samostatnej zárobkovej činnosti a čakal som na pozvanie úradu práce podpísať s ním zmluvu, som si na faktúru zadovážil notebook v cene okolo 31 000 Sk. Počas uzatvárania zmluvy s ÚP som sa dozvedel, že z príspevku si môžem obstarať iba drobný majetok, teda každý v cene do 30 000 Sk. Keď som s dodávateľom notebooku prejednával jeho vrátenie, navrhol mi riešenie, že faktúru rozpíše na dve položky:1) notebook - 29 000 Sk, 2) Windows XP - 2000 Sk. Z príspevkov Porady sa mi teraz zdá, že mi tým v dodržaní 30-tisícového limitu úradu práce veľmi nepomohol. Existuje nejaká možnosť zaúčtovať v JÚ nákup notebooku oddelene od programu Windows, ktorý bol v notebooku nainštalovaný? Nie som platiteľ DPH. Ďakujem za každú radu.
sway
22.10.05,07:01
Mám takýto problém: V čase, keď už som mal osvedčenie o skúške, ktorá predchádza poskytnutiu príspevku na začatie samostatnej zárobkovej činnosti a čakal som na pozvanie úradu práce podpísať s ním zmluvu, som si na faktúru zadovážil notebook v cene okolo 31 000 Sk. Počas uzatvárania zmluvy s ÚP som sa dozvedel, že z príspevku si môžem obstarať iba drobný majetok, teda každý v cene do 30 000 Sk. Keď som s dodávateľom notebooku prejednával jeho vrátenie, navrhol mi riešenie, že faktúru rozpíše na dve položky:1) notebook - 29 000 Sk, 2) Windows XP - 2000 Sk. Z príspevkov Porady sa mi teraz zdá, že mi tým v dodržaní 30-tisícového limitu úradu práce veľmi nepomohol. Existuje nejaká možnosť zaúčtovať v JÚ nákup notebooku oddelene od programu Windows, ktorý bol v notebooku nainštalovaný? Nie som platiteľ DPH. Ďakujem za každú radu.To Ti ozaj nepomohlo, nakoľko ak bol SW súčasťou hardvéru musíš ho zaradiť vcelku suma za PC aj suma za SW spolu, prikladám ti postup účtovania čo to upravuje... § 37/ 8 /a :o
ajobs
22.10.05,09:01
Mám takýto problém: V čase, keď už som mal osvedčenie o skúške, ktorá predchádza poskytnutiu príspevku na začatie samostatnej zárobkovej činnosti a čakal som na pozvanie úradu práce podpísať s ním zmluvu, som si na faktúru zadovážil notebook v cene okolo 31 000 Sk. Počas uzatvárania zmluvy s ÚP som sa dozvedel, že z príspevku si môžem obstarať iba drobný majetok, teda každý v cene do 30 000 Sk. Keď som s dodávateľom notebooku prejednával jeho vrátenie, navrhol mi riešenie, že faktúru rozpíše na dve položky:1) notebook - 29 000 Sk, 2) Windows XP - 2000 Sk. Z príspevkov Porady sa mi teraz zdá, že mi tým v dodržaní 30-tisícového limitu úradu práce veľmi nepomohol. Existuje nejaká možnosť zaúčtovať v JÚ nákup notebooku oddelene od programu Windows, ktorý bol v notebooku nainštalovaný? Nie som platiteľ DPH. Ďakujem za každú radu.
Prečo si nemôžeš dohodnúť sumu napr. 29.000 Sk, a zvyšok doplatiť cash, vtedy by to bolo O.K.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Jana Acsová
22.10.05,09:07
Jana Acsová
22.10.05,09:09
Prečo si nemôžeš dohodnúť sumu napr. 29.000 Sk, a zvyšok doplatiť cash, vtedy by to bolo O.K.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifLebo to je podvod. A čo tak porozmýšľať o legálnej ceste? :confused:
Jožo
22.10.05,13:10
Ďakujem za všetky Vaše naozaj odborné názory, aj keď iba potvrdili moje obavy. Z neznalosti zákona o účtovníctve som sa dostal do maléru skôr, ako som vôbec začal podnikať, preto na nič iné nemyslím, ako z neho von. Rozmýšľam, či by nepomohlo stať sa ešte v tomto roku dobrovoľným platiteľom DPH, alebo či by nebola riešením inštalácia inej verzie Windowsu pre poruchovosť pôvodného softvéru (bez zrejmého dôvodu mi často upadá do "safe mode", o čom mám aj doklad zo záručného servisu). Nie som si však istý, či sa nahradením pôvodného sofvéru iným ešte pred zaúčtovaním ročných odpisov zníži účtovná hodnota notebooku tak, aby mohol byť medzi neodpisovaným drobným majetkom. Čo poradíte?
Jožo
22.10.05,14:08
Pripájam citát toho bodu dohody s ÚP, ktorý obmedzuje nákup majetku v hodnote nad 30 000 Sk:
"Oprávneným nákladom nie je nákup majetku (aktív), ale len jeho prenájom alebo odpisy počas trvania tejto dohody (t.j počas 2 rokov - pozn. Jožo). Hmotným investičným majetkom na účely tejto dohody sa rozumie majetok, ktorého vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako 1 rok. Nehmotným investičným majetkom na účely tejto dohody je nehmotný majetok, ktorého vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk a použiteľnosť dlhšia ako 1 rok."
ajobs
22.10.05,14:12
Ja som svoj názor napísal v príspevku č.8 - určite nie je celkom kóšer, ale vedie k rýchlemu výsledku. Keďže nie som účtovník, správny postup neporadím, ale AVO iste pozná aj legálnu cestu.;)
Jožo
22.10.05,14:25
Prečo si nemôžeš dohodnúť sumu napr. 29.000 Sk, a zvyšok doplatiť cash, vtedy by to bolo O.K.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifRozpísaná faktúra je už z príspevku na podnikanie uhradená.
Katija
22.10.05,14:45
Rozpísaná faktúra je už z príspevku na podnikanie uhradená.
A akou formou sa to platilo? Z podnikateľského účtu, alebo v hotovosti? Alebo snáď cez ÚP?
Jožo
22.10.05,15:28
Príspevok na začatie podnikania poukazuje úrad práce na osobný účet žiadateľa, pretože by ho mal dostať ešte pred účinnosťou živnostenského listu. Okresný ÚP, na ktorý som podal žiadosť o príspevok, v rozpore s touto zásadou s platbou priznaného príspevku meškal natoľko, že keď mi "nabehol" na osobný účet, bol som už tretí týždeň živnostníkom. Prvý pohyb s príspevkom bol jeho okamžitý prevod na môj podnikateľský účet, z ktorého som ešte v ten deň uhradil faktúru na spomínaný notebook a jeho Windows XP, lebo v tom čase už bola poriadne dlho po splatnosti.
Katija
22.10.05,15:56
Čiže si majetok kúpil ako podnikateľ z účtu. No tak máš ešte takéto možnosti, ktoré sú v súlade s dohodou s ÚP.
Teda ja som to tak pochopila.
1. Zaradiť majetok do používania ako keby si ho kúpil za svoje a príspevok použiť na odpisy počas trvania dohody. Viď príspevok č.12. A ak bol príspevok väčší ako budú odpisy za dva roky, tak si ešte niečo čo potrebuješ nadobudni v súlade s dohodou.
2. Druhá možnosť by bola predať majetok, ktorý nevyhovuje dohode a uzavrieť s kupcom nájomnú zmluvu. V tom prípade si uplatňuješ nájomné počas trvania dohody. Ďalej ako v bode 1., ale ostáva možnosť v budúcnosti si znovu majetok kúpiť za zostatkovú cenu.
3. Tretia možnosť by bola predať majetok, ktorý nevyhovuje dohode a kúpiť lacnejší.

Nič inšie ma teraz nenapadá. :):cool:
Jožo
22.10.05,16:44
Katija, som Ti naozaj veľmi vďačný, že sa mi snažíš pomôcť radou, ale ani jednu možnosť nemôžem použiť. Na podnikateľskom účte som v čase úhrady faktúry nemal okrem poskytnutého príspevku žiadnu inú sumu, takže si neviem predstaviť, ako by som mohol tvrdiť, že notebook som si obstaral z mojich peňazí. A čo urobí úrad práce, keď zistí, že som ho zaplatil z jeho príspevku a následne ho predal niekomu inému s tým, že mu budem hradiť nájomné z tržby z jeho predaja, to nechcem ani hádať. Aj tak Ti však za tip ďakujem.
andrej_rv
22.10.05,16:47
Jedna (teoretická) možnosť by bola aj dohodnúť sa s predajcom, že Ti po reklamácii vzhľadom na zníženú kvalitu zníži dodatočne cenu - vystaví dobropis na 1100,- Sk (ten mu môžeš doplatiť v hotovosti do vrecka.), aby sa hodnota PC s WXP dostala pod 30 000,-. A za tých 1100,- Sk si kúp u neho nejaký toner do tlačiarne (aj do rezervy), diskety a pod. Aby si zase celú tú sumu uhradenú z ÚP zdokladovanú v minimálne takej výške, ako si dostal dotáciu.
Katija
22.10.05,17:20
Je pravda, že celú dohodu som nevidela. Ale že by v nej bol pohyb peňažných prostriedkov, až tak podrobne sledovaný? Si myslíš, že budeš použitie príspevku dokladovať pohybmi na účte? Ja myslím, že faktúrami, evidenciou majetku atd....
Ja som v bode 1. nemyslela, že máš klamať ÚP, ale vychádzala som z toho, že keď sa to už stalo tak to treba napraviť. To ako keby si to kúpil zo svojho, okrem iného znamená, že buď na účet, alebo do pokladne vložíš, tých 31000,- čo si minul na majetok z príspevku. A tak by si mal vlastne príspevok neminutý. Keby to aj sledovali cez pohyby na účte, no tak si to zaplatil omylom z ich peňazí, ale peniaze si vrátil. A príspevok použiješ v súlade s dohodou. Ja v tom nič zlé nevidím. Predsa tým nikoho nepoškodzuješ.
Možno sa ozve niekto, kto má skúsenosti s tým ako sa dokladuje použitie príspevku z ÚP.
sway
22.10.05,17:25
Je pravda, že celú dohodu som nevidela. Ale že by v nej bol pohyb peňažných prostriedkov, až tak podrobne sledovaný? Si myslíš, že budeš použitie príspevku dokladovať pohybmi na účte? Ja myslím, že faktúrami, evidenciou majetku atd....
Ja som v bode 1. nemyslela, že máš klamať ÚP, ale vychádzala som z toho, že keď sa to už stalo tak to treba napraviť. To ako keby si to kúpil zo svojho, okrem iného znamená, že buď na účet, alebo do pokladne vložíš, tých 31000,- čo si minul na majetok z príspevku. A tak by si mal vlastne príspevok neminutý. Keby to aj sledovali cez pohyby na účte, no tak si to zaplatil omylom z ich peňazí, ale peniaze si vrátil. A príspevok použiješ v súlade s dohodou. Ja v tom nič zlé nevidím. Predsa tým nikoho nepoškodzuješ.
Možno sa ozve niekto, kto má skúsenosti s tým ako sa dokladuje použitie príspevku z ÚP.
Ja somj dokladovala príspevok, chceli faktúry a doklady o ich úhrade, alebo výpisy z banky, alebo doklady z RP. Tak veru neviem....:(
andrej_rv
22.10.05,17:32
Dotácie z ÚP sú "štátnymi" peniazmi a ich použitie sa musí dokladovať zvyčajne dosť byrokraticky. Závisí so samozrejme aj od kontrolórov, ale u nás to preverujú dosť podrobne. Na druhej strane, asi málokto z ÚP vie, že k hodnote PC sa musí pripočítať aj Windows, najmä ak to je na fa rozpísané.
Jožo
22.10.05,18:08
Milá Katija, ani ma nenapadlo, že ma navádzaš na klamanie ÚP, napadlo ma len to, že zrejme nemáš skúsenosti v tom, ako si každý úrad práce použitie jeho príspevku starostlivo stráži. Aj tak som Ti za tip vďačný - pomáha všetkým na tejto debate zúčastneným dopracovať sa k nejakému legálnemu riešeniu, ktoré pomôže nielen mne, ale aj ďalším budúcim živnostníkom, aby sa nenechali chytiť do podobnej pasce.
Schodnejšia sa mi zdá cesta, ktorú navrhol andrej_rv. Aj keď mi už predajca nainštalovaný Windows XP dvakrát "oživoval", stále s ním mám problémy, ktoré som na bývalom pracovisku nikdy nemal, takže chyba zrejme nebude u mňa. Ďakujem za radu.
Ešte by som rád dodal, že mi nejde o to, aby som sa vyhol odpisom kvôli dani z príjmu, ale o to, aby nefigurovali v ročnej uzávierke. Andrej_rv má pravdu, že pracovníci ÚP nevedia o povinnosti zaúčtovať PC spolu s nainštalovaným softvérom, s rozpísanou faktúrou boli spokojní. Určite menej spokojnosti však prejavia, ak im začiatkom budúceho roka prinesiem výkaz o hospodárení, ako ma k tomu zaväzuje dohoda a bude z neho zrejmé, že som nakúpil aj DHM.
Katija
22.10.05,18:18
Takže teoreticky, ani omylom ich nemôžem použiť na nič iné?
Dobre, mám ich na podnikateľskom účte, žiadne svoje peniaze tam nemám. Chystám sa ich použiť v súlade s dohodou a zrazu zistím, že mezdi tým kým sa ja rozhodujem mi banka zo štátnych peňazí odúčtovala bankové poplatky. A teraz čo? No ja si myslím, že štát to prežije, keď ja na účet peniaze za poplatky doplatím zo svojho, až keď zistím čo sa stalo. Alebo aj v takomto prípade som peniaze neoprávnene použila, je to nenapraviteľné a budú ma sankcionovať? Všetci sa niekedy pomýlime.
Nechcem Joža na nič nahovárať. Len sa mi zdá, že nič takého strašného, nenapraviteľného neurobil.
Škoda, že na poradu asi nechodia kontrolóri ÚP. Bola by som veľmi zvedavá na to, čo by poradili Jožovi.:):cool:
ajobs
22.10.05,18:26
Skúsim dať univerzálnu radu pre všetkých, čo budú používať tento druh "podpory ÚP" - vopred si rozmyslieť, čo a ako za tie peniaze obstarať, a až potom konať. Ušetrí sa tým hodne času a nervov.
Katija
22.10.05,18:31
To je fajn.
Prajem ti, aby ti to vyšlo.:):cool:
Jožo
22.10.05,19:13
Skúsim dať univerzálnu radu pre všetkých, čo budú používať tento druh "podpory ÚP" - vopred si rozmyslieť, čo a ako za tie peniaze obstarať, a až potom konať. Ušetrí sa tým hodne času a nervov.
Neostáva mi nič iné než s ajobs súhlasiť. Živnostníkovi, ktorý tesne predtým najmenej 4 mesiace siahal na svoje úspory, sa spočiatku príspevok z ÚP zdá byť veľkou pomocou, no jeho všakovaké obmedzenie v cene, účtovaní a použití, mu čoskoro narobí vrásky, ak si naozaj starostlivo a včas nezistí, čo môže a čo nie. A netreba sa pritom spoliehať na slová pracovníkov ÚP, lebo často v tom nemajú jasno ani oni. V maléri však ostane len živnostník.
ajobs
22.10.05,19:19
Nechcem mentorovať, ale hovorím z vlastnej skúsenosti. Tiež sme toho roku začali podnikať, a keď som bol na ÚP zisťovať, za akých podmienok dávajú onen "príspevok", pochopil som, že radšej o neho nebudem žiadať a nevystavím sa množstvu byrokracie, ktorá je s tým spojená. Kde sú tie časy, keď ÚP poskytoval na zriadenie pracovného miesta oveľa vyššie čiastky :rolleyes:
sway
22.10.05,19:30
Neostáva mi nič iné než s ajobs súhlasiť. Živnostníkovi, ktorý tesne predtým najmenej 4 mesiace siahal na svoje úspory, sa spočiatku príspevok z ÚP zdá byť veľkou pomocou, no jeho všakovaké obmedzenie v cene, účtovaní a použití, mu čoskoro narobí vrásky, ak si naozaj starostlivo a včas nezistí, čo môže a čo nie. A netreba sa pritom spoliehať na slová pracovníkov ÚP, lebo často v tom nemajú jasno ani oni. V maléri však ostane len živnostník.V Trnave a Dubnici sme museli už do podnikateľského plánu presne uviesť na čo ho použijeme konkrétne PC - suma, SW - suma atď...ak nám to schválili, tak nebol potom už problém, lebo pri prinvestovani sme sa toho držali a zasa UP si to potom podľa toho i kontroloval. Nemali sme problémy..... a každá korunka dobrá....:p

takto to prajem aby sa podarilo vybaviť i ostatným;)
Jožo
22.10.05,20:05
Blahoželám, sway, Teba ako skúsenú účtovníčku nemá šancu v paragrafoch dobehnúť nikto. Živnostníkov v iných odboroch však niekedy až prekvapujúce účtovnícke predpisy ľahko dostanú do úzkych a keďže musia robiť predovšetkým vo svojom fachu a nemajú veľa času pred každým svojím krokom listovať v zákonoch, môžem si byť istý, že v mojom prípade bola toto len jedna z prvých nepríjemných skúseností. Obavy z budúcnosti mi však zmierňuje poznanie, že aj pri tých ďalších isto nájdem na Porade kamarátov. Ešte raz ďakujem a prajem krásnu nedeľu.
sway
22.10.05,21:00
:) :p ;) :)

držím Ti palce a rada pomôžem aj nabudúce........:)