Lucinka22
10.12.05,18:36
Ahojte,

som tu nová a dozvedela som sa o tejto porade od kamošky.
Som študentkou, nedávno som si spravila kurz nechtového dizajnérstva a chcela by som to do skončenia školy aj robiť.
Zaujímalo by ma, čo všetko obnáša podnikanie, to je koľko by ma to mesačne asi tak stálo - odvody a ostatné. Živnosť by som si chcela založiť asi začiatkom budúceho roka. Ešte by ma zaujímalo, či musím mať registračnú pokladňu. Ja budem pracovať doma ale tiež aj u klientok, takže si neviem predstaviť, že by som RP ťahalo ku každej zákazníčke. Dá sa to nejako obísť aby som ju nemusela mať a vystavovala len výdavkové doklady?

Ďakujem všetkým za odpovede.

Lucia
Lucinka22
10.12.05,19:44
Prosím nikto neviete pomôcť??? Please
ajobs
10.12.05,20:20
Lucinka, skús prosím prelistovať Poradu cez hľadanie, alebo Rozšírené hľadanie, nájdeš tu všetko, na čo sa pýtaš, len je to dosť rozsiahle, aby som to tu opäť opakoval a písal.:)
Čo sa týka odvodov, do ZP ako živnostník platíš 14% najmenej z min. mzdy
(na budúci rok 6.900 Sk)=966 Sk, odvody do SP sú tu http://www.porada.sk/t13348-odvody-do-socilnej-poisovne-od-01102005.html.
Čo sa týka RP, ak budeš inkasovať hotovosť, musíš ju mať, existujú aj prenosné RP.
Lucinka22
10.12.05,21:02
Diky moc,
niekde som vsak pocula ze prvý rok sa odvody neplatia. Je na tom nieco pravdy?
ajobs
10.12.05,21:06
Diky moc,
niekde som vsak pocula ze prvý rok sa odvody neplatia. Je na tom nieco pravdy?

Áno, týka sa to Sociálnej poisťovne, tam ako začínajúci podnikateľ neplatíš odvody (tie sa stanovujú podľa výšky príjmu za predchádzajúci rok), takže odvody začneš platiť najskôr až 1.7.2007. Ale zváž platenie dobrovoľného nemocenského poistenia ( nemoc, materské, ošetrovné apod. ).