sonic99
03.02.11,20:38
Potreboval by som poradit....Od januára som nezamestnaný. Priznali mi davku v nezamestnanosti ale zda sa mi nejaka mala a tak rozmyslam ci by sa mi radsej neoplatilo ist na marodku. Na nete som cital ze Ochranna lehota je 42 po ukonceni pracovneho pomeru. Davka sa bude vypocitavat z posledneho zamestnavatela? Ako dlho sa mi bude vyplacat a v akej vyske? Viem ze mi poradite lebo uz ste mi velakrat pomohli.
veronikasad
03.02.11,19:45
Potreboval by som poradit....Od januára som nezamestnaný. Priznali mi davku v nezamestnanosti ale zda sa mi nejaka mala a tak rozmyslam ci by sa mi radsej neoplatilo ist na marodku. Na nete som cital ze Ochranna lehota je 42 po ukonceni pracovneho pomeru. Davka sa bude vypocitavat z posledneho zamestnavatela? Ako dlho sa mi bude vyplacat a v akej vyske? Viem ze mi poradite lebo uz ste mi velakrat pomohli.
Platilo do 31.12.2010. Od 1.1.2011 je ochranná doba 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru. Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch, môžeš sa prihlásiť v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, vznikne ti nárok na nemocenské - ak začiatok PN bude do 26 týždňov od vzniku DNP - len z min. vymer.základu. Počas poberania nemocenského odvody neplatíš.
zuzanna
23.03.11,18:30
prosim o pomoc konci mi pracovny pomer k 31.03.2011 chcem ist na PN ochranna lehota je teraz 7 dni alebo 3 dni po ukonceni prac. pomeru??? a ked skoncim toho 31.03. musim ist na urad prace ked zacnem marodovat od 01.04. alebo ako mam postupovat prosim
drobeceva
23.03.11,18:35
prosim o pomoc konci mi pracovny pomer k 31.03.2011 chcem ist na PN ochranna lehota je teraz 7 dni alebo 3 dni po ukonceni prac. pomeru??? a ked skoncim toho 31.03. musim ist na urad prace ked zacnem marodovat od 01.04. alebo ako mam postupovat prosim
ak budeš mať PN-ku od 1.4., tak Ťa nezaevidujú. OL je 7 dní. Najprv sa zaeviduj na ÚP
zuzanna
23.03.11,18:37
tak najprv sa mam zaregistrovat a potom ist na PN nemam lepsie ist hned na PN a az potom sa zaregistrovat budem mat problem???
drobeceva
23.03.11,18:39
tak najprv sa mam zaregistrovat a potom ist na PN nemam lepsie ist hned na PN a az potom sa zaregistrovat budem mat problem???
Ak sa zaeviduješ na ÚP - chronologicky Ti budú obdobia nadväzovať.
Ak vieš, že si chorá, do 7 dní nastúpiš na PN-ku. Samozrejme, PN-ku doručíš aj na SP, pozastavia Ti vyplácanie podpory.
zuzanna
23.03.11,18:42
tak sa zaregistujem 01.04 na UP potom pojdem na PN a budem pobrat PN a potom ked mi skonci tak budem poberat podporu ak mi vznikne narok ano prosim???
veronikasad
23.03.11,22:44
tak sa zaregistujem 01.04 na UP potom pojdem na PN a budem pobrat PN a potom ked mi skonci tak budem poberat podporu ak mi vznikne narok ano prosim???
potom je nakmeskôr do 7.4., ak PN začne neskôr, nárok na nemocenské z ochrannej doby ti nevznikne.

Ak sa však prihlásiš v SP po skončení prac.pomeru ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, podmienku 270 dní máš zrejme splnenú (počíta sa aj doba zamestnania) a môžeš isť na PN hocikedy v priebehu evidenciu na UP. Nárok na nemocenské do 26 týždňov bude však z minima. Nezabudni na pravidelné platby poistného, pri nedoplatku ti nemocenské nevyplatia (a samozrejme na odhlásenie, ak sa rozhodneš s dobrovolným poistením skončiť. Zanikne až doručením odhlášky)