balascak.peter
03.02.11,21:48
dobry den. zacal som podnikat aj s prispevkom z uradu prace...pocas podnikania som sa stal invalidom .. je mozne z tohto dovodu zrusit zivnost bez naroku na vratenie prispevku? :o poradte niekto ak viete dakujem ;)
Xanti
03.02.11,20:49
Niekedy to bolo možné,
ale teraz to možné nie je, musíš pri zrušení živnosti vrátiť pomernú časť príspevku.


mimotemy bolo by skvelé keby si človek vybavoval ID a súbežne aj dotáciu a dva dni po otvorení živnosti by dostal aj ID, a mohol zrušiť živnosť bez vrátenia dotácie .. to by krásne zarobil :D
balascak.peter
03.02.11,20:51
dakujem za bleskovu odpoved ...
veronikasad
03.02.11,22:15
§ 49
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
...
9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

§ 19
Lekárska posudková činnosť

(1) Lekárska posudková činnosť na účely tohto zákona je posudzovanie zdravotnej spôsobilosti uchádzača o zamestnanie, ktoré zahŕňa posudzovanie

a) možnosti zaradenia do vhodného zamestnania vzhľadom na zdravotný stav,
b) možnosti účasti na programe aktívnych opatrení na trhu práce a na aktivačnej činnosti vzhľadom na zdravotný stav,
c) opodstatnenosti zdravotných dôvodov na skončenie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti zo zdravotných dôvodov, na ktorú bol poskytnutý príspevok podľa § 49 alebo § 57.
balascak.peter
04.02.11,10:01
dakujem...takze je to mozne? (moje posudenie posudkoveho lekara je 65%)
veronikasad
04.02.11,10:05
dakujem...takze je to mozne? (moje posudenie posudkoveho lekara je 65%)
nie je to možné na základe posúdenia, ktoré vlastníš. O vrátení-nevrátení príspevku na podnikanie rozhoduje posudkový lekár Úradu práce, ako som ti priložila v predch. príspevku.
Xanti
04.02.11,10:05
dakujem...takze je to mozne? (moje posudenie posudkoveho lekara je 65%)
Hm, to že si invalidný Ti nebráni pracovať.

Podľa mňa sa to vzťahuje na prípady, kedy človek nemôže vôbec pracovať a má to aj v posudku napísané.

Mimochodom, otvorila som živnosť s dotáciou a o dva dni neskôr som sa stala oficiálne invalidnou, s tým, že v posudku mám napísané, že prácu ktorú vykonávam - tú zo živnosti, môžem vykonávať nadalej. Takže ma to neoprávňovalo zrušiť živnosť.