Fokus
03.02.11,23:17
Zdravým Vás ! Ma niekto skúsenosť s pestovaním zemiakov pod slamou ? Ja to chcem skúsiť ,´ďakujem.
FAA
04.02.11,01:18
Zdravým Vás ! Ma niekto skúsenosť s pestovaním zemiakov pod slamou ? Ja to chcem skúsiť ,´ďakujem.
ujo Google: http://www.biospotrebitel.sk/foto-galeria/fotografia/637/bezorebne-pestovanie-zemiakov.htm
EvaB.
04.02.11,03:28
Skúsenosť nemám, tiež by som to chcela skúsiť. Pozri aj pestovanie zemiakov v sene a zemiakové veže tu: http://ekozahrady.com/brambory_netradicne.htm
durisovad
04.02.11,06:25
Ja skusenost mam. Dcera mi povedala, ze takto pestuju vsetky rastliny indiani. Nastlala som v jeseni slamu, na jar napichala do zeme fazulu. Ked fazula dlho neschadzala, odokryla som slamu a nasla som tam cele stada slimakov. Bolo im tak dobre teplo, tak sa mnozili do vesela.
Fokus
04.02.11,20:07
Čakal som ,že mi nikto poradí z vlastnej skúsenosti ,no nič skúsim a uvidím .
durisovad
04.02.11,23:06
Ja som svoju skusenost napisala a ty sa zariad podla svojho rozumu. Ja to uz viacej skusat nebudem.
pavol54
05.02.11,11:13
Čakal som ,že mi nikto poradí z vlastnej skúsenosti ,no nič skúsim a uvidím .
No aby som bol úprimný, raz ešte za socializmu sme sa bavili na túto tému, a údajne jeden kdesi pestoval v sude bez dna a len prisýpal zem a polieval a údajne zo suda na jeseň vysypal takmer 100 kg. Len tak pre zaujímavosť som to vyskúšal, a výsledok asi za vedro drobných ako orechy.
Tweety
05.02.11,12:19
Ja skusenost mam. Dcera mi povedala, ze takto pestuju vsetky rastliny indiani. Nastlala som v jeseni slamu, na jar napichala do zeme fazulu. Ked fazula dlho neschadzala, odokryla som slamu a nasla som tam cele stada slimakov. Bolo im tak dobre teplo, tak sa mnozili do vesela.
ALe slimáky sú predsa na predaj omnoho lepšie, než zemiaky, či?
Tweety
05.02.11,12:20
No aby som bol úprimný, raz ešte za socializmu sme sa bavili na túto tému, a údajne jeden kdesi pestoval v sude bez dna a len prisýpal zem a polieval a údajne zo suda na jeseň vysypal takmer 100 kg. Len tak pre zaujímavosť som to vyskúšal, a výsledok asi za vedro drobných ako orechy.
Mal si malý sud.:---
pavol54
05.02.11,12:39
Mal si malý sud.:---
Klasický 200 litrový.
durisovad
05.02.11,13:14
ALe slimáky sú predsa na predaj omnoho lepšie, než zemiaky, či?
To je sice pravda, ale museli by to byt slimaky s velkou bielou ulitou. Taky tam nebol ani jeden, vsetko to boli "bezdomovci".
Tweety
05.02.11,13:14
To je sice pravda, ale museli by to byt slimaky s velkou bielou ulitou. Taky tam nebol ani jeden, vsetko to boli "bezdomovci".
Veď práve tí bezdomovci sú lakocinkou.:)
caco
23.02.11,16:45
no ja som v telke videl trochu ine pestovanie zemiakov.naplnil taký rukáv/vrece bez dna/dlhý asi 5m z čiernej folie , zmesov guličiek polystyrénu 50-50 hliny a hnojiva.na koncoch zviazal.potom robil zárez takých 25-30cm od seba a vtlačil zemiak.ukladané to mal na policiach do pyramídy,takže na šírke 1m mal 5 riadkov/rúr :D / raz za čas to je treba poliat.na jesen to vysypal a nádherné velké a prakticky čiste zemiaky bez namáhavého okopávania,postrekovania,vyorávanie a na malom mieste.zmes sa dápoužiť znova len to treba obohatiť o hnojivo:eek:
durisovad
23.02.11,19:10
Veď práve tí bezdomovci sú lakocinkou.:)
Na jar, ked sa objavia, ti dam vediet a mozes si ich nazbierat. Aj ti pri tom pomozem.
Dáša_
23.02.11,19:23
no ja som v telke videl trochu ine pestovanie zemiakov.naplnil taký rukáv/vrece bez dna/dlhý asi 5m z čiernej folie , zmesov guličiek polystyrénu 50-50 hliny a hnojiva.na koncoch zviazal.potom robil zárez takých 25-30cm od seba a vtlačil zemiak.ukladané to mal na policiach do pyramídy,takže na šírke 1m mal 5 riadkov/rúr :D / raz za čas to je treba poliat.na jesen to vysypal a nádherné velké a prakticky čiste zemiaky bez namáhavého okopávania,postrekovania,vyorávanie a na malom mieste.zmes sa dápoužiť znova len to treba obohatiť o hnojivo:eek:

a toto by tusim islo aj na balkone :)
dzankal
23.02.11,19:32
Experimentujeme v tejto oblasti uz 4 roky a mame dobre skusenosti.
Dáša_
23.02.11,20:48
Experimentujeme v tejto oblasti uz 4 roky a mame dobre skusenosti.

nemôžeš trochu konkretizovať?
lagana
24.02.11,15:45
Pestujeme uz asi stvry rok. Nasa posledna verzia je:

Zem na jesen alebo na jar prerylujeme. Do riadkov prisypem vyzrety kompost (asi lopatu na 5 m). zemiaky v riadku hned nakopcujeme a zakryjeme slamou (cca 20-30 cm). Potom mame do jesene pokoj. Teda takmer, lebo pasavky nechceme striekat, tak ich zberame. Ale prisli sme na to, ze ak vystihneme chvilu a zavcasu vyzbierame listy s vajickami, tak to celkom dostaneme pod kontrolu. Inak sme v zemiakoch dva krat do tyzdna. To najlepsie na tom je, ze nepozname, co je to okopavanie zemiakov. Burina cez slamu neprerazi a na jesen len odhodime slamu a vykopeme. Slamu na jesen len zarylujeme do zeme, kde sa do dvoch rokov, ked sa tam so zemiakmi vratime, rozlozi.
Vyhody: zemiaky som nepolieval ani ked boli velke sucha, ani neokopavam lebo nie je preco. Minuly rok som sa bal co urobia caste dazde. Myslel som si, ze zemiaky v slame budu hnit. Omyl. Ta slama akosi vodu pohltila a postupne zvlhcovala zem. Ti co pestovali asi vedia aky biedny rok bol na zemiaky. Ja som s prekvapenim vyberal zo zeme krasne kusy.
Este jeden pokus sme vyskusali so slamou. Zostalo mi vedro sadzakov, a kedze som uz nemal porylovany kus zeme, tak som vykoslil v trave dva pasy. do nich som na zem poukladal dva riadky sadzakov, pridal kompost a zakryl slamou a senom (z nakosenej travy). Ked zemiaky vyliezli, este raz som ich zakryl lebo sa mi zdalo, ze slama velmi lahla a bal som sa aby mi neozeleneli na svetle. Pri zbere sme zistili, ze supku nemali tak hladku ako zemiaky, ktore rastli v zemi, ale vekost ma prekvapila. Ako sa dlhodobo skladuju neviem lebo sa zjedli medzi prvymi (do novembra).
Ak mi vysvetlite ako tu vlozit fotky tak vam poslem.
Taserda
24.02.11,15:56
lagana daj fotku hoc na upni.to a daj sem odkaz.
Stefan2005
24.02.11,15:58
...Ak mi vysvetlite ako tu vlozit fotky tak vam poslem.

Najprv fotky je vhodné mať v PC, alebo na nejakom nosiči (USB kľúč,...)
Potom normálne pridanie príspevku, hore vedľa smejka máš sponku (pozor, musia by rozšírené možnosti úprav) - klikneš na tú sponku a otvorí sa okienko - z voľbou "priložiť súbor z pc" - zvolíš "procházet" - tým máš možnosť nájsť, kde más tie fotky - a potom dáš "stiahnuť"....
lagana
24.02.11,17:36
vedla smajlika som nic nenasiel, takze tu je linka na upnito.sk
upnito. sk/imggal.php?viewGallery=d703c3dd3cdcf3175c4dd01ef17 80600

na prvej fotke su zemiaky nakopcované a zakryté slamou, na druhej sú zemiaky na pokosenej trave a zakryte slamou a senom. Na tretej su zemiaky, ktore sme vyberali z druhej fotky.
arizona
24.02.11,18:43
Najprv fotky je vhodné mať v PC, alebo na nejakom nosiči (USB kľúč,...)
Potom normálne pridanie príspevku, hore vedľa smejka máš sponku (pozor, musia by rozšírené možnosti úprav) - klikneš na tú sponku a otvorí sa okienko - z voľbou "priložiť súbor z pc" - zvolíš "procházet" - tým máš možnosť nájsť, kde más tie fotky - a potom dáš "stiahnuť"....
Trochu ta poopravim Stefan.;):)
Novacik nema moznost pridavat fotky. Az neskor, po urcitom pocte prispevkov.
Stefan2005
24.02.11,19:06
Trochu ta poopravim Stefan.;):)
Novacik nema moznost pridavat fotky. Az neskor, po urcitom pocte prispevkov.

Dakujem za doplnenie.
Verím, že postup sa zíde, ako bude mať nováčik "dostatok" príspevkov.

P.S. ... neviem si odvyknúť, odpovedám bez toho, aby som najprv autora otázky "prelustroval" :).
arizona
24.02.11,19:29
Dakujem za doplnenie.
Verím, že postup sa zíde, ako bude mať nováčik "dostatok" príspevkov.

P.S. ... neviem si odvyknúť, odpovedám bez toho, aby som najprv autora otázky "prelustroval" :).
mimotemy
Malo by to byt 15 pripspevkov,ale obcas sa "vloudi chybicka", tak som radsej nepisala presny pocet.;)
...sa zabijem, ked mam fotograficku pamat a nemusim ani lustrovat? :D:---
Fokus
25.02.11,10:48
Ahoj Lagana! Chcem sa spýtať či boli zemiaky aj pod slamou alebo len v zemi ,a či nedostali plieseň . . Myslel som či boli zemiaky aj pod slamou v tých čo boli v zemi.
lagana
25.02.11,11:19
Fokus, skusali sme sadit do zeme a zakryvali slamou, ale sadili sme aj priamo na pokosenej luke len pod slamou. Ako som uz spominal tie zemiaky "len pod slamou" mali drsnu/draplavu supku. Ale inak boli v pohode. Skor som sa bal hrabosov, ze to vsekto pojedia, ale nestalo sa tak. Par obhryzenych zemiakov nevadil.

K tej plesni: ak mas na mysli plesen listov, tak tu dostali. Minuly rok bol velmi uprsany. Zemiakove vnate plesneli vsetkym okolo. Na obranu slamy, ale mozem povedat, ze listy zcernali asi o mesiac neskor ako susedovi (klasicky pestovane zemiaky), ktory ich striekal proti plesni. Niekde som cital, ze ked prsi, kvapky, ktore spliechaju zem na spodne listy, roznasaju plesen. Preto aj plesen zacina od spodnych listov. V pripade slamy to tak nie je.
Samotne zemiaky neboli plesnive alebo nahnile. Dokonca sa dobre skladuju. Este z nich mame za pol vreca a su velmi pekne (z tych co boli pestovane v zemi, zakryte slamou).
lagana
25.02.11,11:24
este raz posielam ten link
upnito. sk/imggal.php?viewGallery=d703c3dd3cdcf3175c4dd01ef17 80600

kedze tu nemozem dat ani link, tak som system oklamal a dal do tam medzeru. Medzeru si zmazte a link pouzite v novom okne.
Fokus
25.02.11,12:17
Neviem sa rozhodnuť či ich mám nechať len pod slamou alebo na ne dať zeminu a tak slamu potom ich budem musieť zase kopať čo nechcem !
arizona
25.02.11,12:21
este raz posielam ten link
upnito. sk/imggal.php?viewGallery=d703c3dd3cdcf3175c4dd01ef17 80600

kedze tu nemozem dat ani link, tak som system oklamal a dal do tam medzeru. Medzeru si zmazte a link pouzite v novom okne.


vedla smajlika som nic nenasiel, takze tu je linka na upnito.sk
upnito. sk/imggal.php?viewGallery=d703c3dd3cdcf3175c4dd01ef17 80600

na prvej fotke su zemiaky nakopcované a zakryté slamou, na druhej sú zemiaky na pokosenej trave a zakryte slamou a senom. Na tretej su zemiaky, ktore sme vyberali z druhej fotky.
mimotemychcela som sem tie fotky vlozit za teba, ale nejdu otvorit, hlasi to chybu , vraj nebolo zadane ID galerie...:eek:
lagana
26.02.11,18:51
asi si tam nezadala na konci odkazu cislo 80600. V tom odkaze su dve medzery, ktore je potrebne odstranit. Kontroloval som to a odkaz funguje
pavol54
26.02.11,18:57
asi si tam nezadala na konci odkazu cislo 80600. V tom odkaze su dve medzery, ktore je potrebne odstranit. Kontroloval som to a odkaz funguje
Chobot alebo arizona písali že musíš mať aspoň 15 príspevkov tak nás všetkých ešte 10 krát pozdrav a budeš ich mať 15.
lagana
26.02.11,19:13
Neviem sa rozhodnuť či ich mám nechať len pod slamou alebo na ne dať zeminu a tak slamu potom ich budem musieť zase kopať čo nechcem !

To zalezi, kolko toho chces pestovat.
Sprav polovicku tak a polovicku inak. Ked som naposledy vykopaval zemiaky tak som si hovoril, ze uz nikdy viac do zeme. Ked som zemiaky supal do polievky, tak som si povedal, ze v zemi im bolo asi o cosi lepsie. Supka bola drsna a tvar zemiaku nebol vzdy pekny, pravidelne ovalny.

Je tu este riziko, ze len podslamou sa im darilo preto lebo bol dobry rok na vodu. skus sa ma opytat na jesen. Budem mudrejsi. Urcite budem pestovat oboma sposobmi.

je este jeden sposob, ktory pouzivaju eko-farmy. Na jar/jesen zem pooru a vyhnoja. Zemiaky na jar rozsypu po pobranenej pode (rozbite hrudy) a zakryju 20 az 30 cm slamy. Mozno ze ziviny v pode poskytnu lepsie podmienky ako ziviny na trave. Ked byle zemiakov vyschnu, slamu odhodia a zemiaky pozberaju. Hovoril mi to chlapik, ktory studoval nejaky agrokurz v Country Life v Cechach (countrylife. cz). A to chcem vyskusat tento rok.
Letko
01.03.13,09:43
Novšie skúsenosti?
osky
11.03.13,19:38
posuvam-aj mna to zaujima