zvierax
10.12.05,21:50
Hello!
Som študent na univerzite.Chcem si založiť živnosť na pilčícke práce, a šoférovanie vozidiel.
Neviem však aké odvody ma čakajú.
Či budem odvody platiť ja ako živnostník-študent ,alebo ich bude za mňa naďalej platiť štát ako za študenta.
Pomôžte mi prosím,lebo nikde mi nevedia, alebo nechcú pani úradníčky poradiť.
Potreboval by som to vedieť čo najskôr, aby som mohol začať pracovať,lebo som na mizine.
Ďakujem.
Lucinka22
10.12.05,20:52
Prečítaj si http://www.porada.sk/t15870-tudent-ivnostnik.html
Mala som podobnú otázku
Ecko
26.12.05,20:15
Som študentom na VŠ a zaroveň konateľom firmy.Musim si aj napriek tomu platit ZP?
KEJKA
26.12.05,20:46
je tu veľa príspevkov na túto tmu, odvody sú zhrnuté v tabuľkách.
V zásade do termínu na poanie DPFO sa odvody neplatia, teda nie do 30.6. vroku, v ktorom fyzicky podáš DP. Potom podľa výpisu z DP a nielen na ZP. Pre účely odvodov sa prepočíta dosiahnutý príjem na 12 kalendárnych mesiacov - pozor na to. A platia dalšie ustanovenia, treba si to preštudovať.
Jana Motyčková
28.12.05,08:31
Som študentom na VŠ a zaroveň konateľom firmy.Musim si aj napriek tomu platit ZP?
Konateľ je pre účely zdravotného poistenia považovaný od 1.9. za zamestnanca, ak má príjem za prácu konateľa. T.j. ak ako konateľ dostaneš odmenu, s.r.o. z tejto odmeny zrazí 4% a odvedie ich spolu s 10% za zamestnávateľa do zdravotnej poisťovne.
Do 31.8.2005 konateľ bol považovaný pre ZP za SZČO, mal si byť ako SZČO prihlásený do ZP a mal si platiť preddavky 910 Sk mesačne (ak si nebol súčasne zamestnanec).
Ak si bol konateľom aj pred 1.9.2005 budeš si musieť urobiť ročné zúčtovanie poistného do ZP.