MiroslavaL
04.02.11,08:43
Dobrý deň,
rada by som opýtala: zákazník kúpil tovar pre 1.1.2011, po 1.1.2011 ho prišiel vrátiť. Keďže v roku 2010 bola na daný tovar 19% DPH, tak by som mala prijať tovar naspäť s 19 % DPH napriek tomu že v roku 2011 je na ten tovar 20% DPH?

Ďakujem za odpoveď.
Tweety
04.02.11,07:50
Dobrý deň,
rada by som opýtala: zákazník kúpil tovar pre 1.1.2011, po 1.1.2011 ho prišiel vrátiť. Keďže v roku 2010 bola na daný tovar 19% DPH, tak by som mala prijať tovar naspäť s 19 % DPH napriek tomu že v roku 2011 je na ten tovar 20% DPH?

Ďakujem za odpoveď.
Áno, tovar vrátil s 19% dph, s takou mu vystavíš dobropis.
Luba
05.02.11,18:42
A ako by ste sa postavili k tomu, keď niekto zaplatil v r.2010 zálohu na tovar / službu, príjemca platby vyhotovil faktúru na vopred prijatú platbu s 19% DPH, ale potom z dodávky tovaru / služby zišlo. T.j. treba zálohu vrátiť a vystaviť dobropis na vrátenú platbu. Vrátenie sa udeje v 2011. My sme došli k záveru, že vrátiť treba s 20% DPH (na rovnaký základ dať aktuálnu sadzbu), t.j. treba vrátiť celkove viac peňazí ako bolo prijaté.
Rovnako aj vtedy, ak by bol tovar /služba dodané, ale ak bola vopred uhradená záloha privysoká a musela by sa z nej časť vracať. V prípade, že je záloha prinízka a treba doplácať, tak niet pochybností o tom, že na doplatok treba použiť 20% DPH. Ale pri vracaní záloh sa zdá, že prečo by mal príjemca vracať viac ako dostal. Ale asi to tak bude. Čo kto na to?
Zoltán Kovács
05.02.11,18:47
A ako by ste sa postavili k tomu, keď niekto zaplatil v r.2010 zálohu na tovar / službu, príjemca platby vyhotovil faktúru na vopred prijatú platbu s 19% DPH, ale potom z dodávky tovaru / služby zišlo. T.j. treba zálohu vrátiť a vystaviť dobropis na vrátenú platbu. Vrátenie sa udeje v 2011. My sme došli k záveru, že vrátiť treba s 20% DPH (na rovnaký základ dať aktuálnu sadzbu), t.j. treba vrátiť celkove viac peňazí ako bolo prijaté.
Rovnako aj vtedy, ak by bol tovar /služba dodané, ale ak bola vopred uhradená záloha privysoká a musela by sa z nej časť vracať. V prípade, že je záloha prinízka a treba doplácať, tak niet pochybností o tom, že na doplatok treba použiť 20% DPH. Ale pri vracaní záloh sa zdá, že prečo by mal príjemca vracať viac ako dostal. Ale asi to tak bude. Čo kto na to?

Nesprávne. Dobropis vystavený v r.2011 na plnenie z r.2010 musí byť s 19% sadzbou DPH.
Zita5
05.02.11,18:54
A ako by ste sa postavili k tomu, keď niekto zaplatil v r.2010 zálohu na tovar / službu, príjemca platby vyhotovil faktúru na vopred prijatú platbu s 19% DPH, ale potom z dodávky tovaru / služby zišlo. T.j. treba zálohu vrátiť a vystaviť dobropis na vrátenú platbu. Vrátenie sa udeje v 2011. My sme došli k záveru, že vrátiť treba s 20% DPH (na rovnaký základ dať aktuálnu sadzbu), t.j. treba vrátiť celkove viac peňazí ako bolo prijaté.
Rovnako aj vtedy, ak by bol tovar /služba dodané, ale ak bola vopred uhradená záloha privysoká a musela by sa z nej časť vracať. V prípade, že je záloha prinízka a treba doplácať, tak niet pochybností o tom, že na doplatok treba použiť 20% DPH. Ale pri vracaní záloh sa zdá, že prečo by mal príjemca vracať viac ako dostal. Ale asi to tak bude. Čo kto na to?

Zákon o dani z pridanej hodnoty
§ 25
Oprava základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)
(7) Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane, ktorá bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri zdaniteľnom obchode, na ktorý sa oprava základu dane vzťahuje.

§ 27
Sadzby dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(3) Pri zmene sadzby dane sa použije pri každom vzniku daňovej povinnosti sadzba dane platná v deň vzniku daňovej povinnosti.


http://www.porada.sk/1643483-post15.html
Luba
05.02.11,21:14
Ďakujem za odkaz na pokyn drsr, ale príklad takéhoto druhu som v ňom nenašla, ak som dobre pozerala.
Lenže v tom 1. prípade, čo som uvádzala, nejde o opravu základu dane, lebo nejde o čiastočné ani úplné zrušenie dodávky. Obchod sa vôbec neuskutočnil. Ide čiste iba o vrátenie vopred prijatej platby. Žiadne dodanie nebolo. V taktomto prípade by sa mal doklad (dobropis) vystaviť s dátumom dodania, kedy bola vrátená platba,nie? T.j. mňa to ťahá skôr k tomu §27, že vtedy vznikla daňová povinnosť.
V 2.prípade tak isto nejde o opravu základu dane, ale o vyúčtovanie vopred prijatej platby pri dodávke. Ak je záloha 119 (faktúra v 2010 100+19), ale tovar stojí bez DPH 150,-, tak vyučtovacia fa bude 150 - 100 = 50 + 10 DPH = 60 = doplatiť.
Ak by však tovar stál 50,-, tak vyúčtovacia fa by mala byť: 50 - 100 = -50 -10 DPH = -60 vrátiť.
Či podľa Vás by mala byť 50 - 100 = -50 - 9.50 DPH = -59.50 vrátiť?
Veď deň dodania je deň dodania toho tovaru, či služby, keďže tp je v r.2011, tak podľa §27 aktuálnou sadzbou, nie? Či doplatiť alebo vrátiť - aký je v tom rozdiel? Deň dodania je len jeden.