nikolia
04.02.11,10:45
platca dph u nás registrovaný podľa § 4 sa chce odhlásiť po roku, pretože keďže dodáva služby do ČR obrat sa mu znížil nemusí byť platcom...ale pred dodaním služby do ČR sa musí registrovať podľa §7...oplatí sa mu teda vobec žiadať o zrušenie registrácie(§4), je nejaký rozdiel medzi týmito registráciami?dík ak sa niekto vyjadrí
nikolia
04.02.11,15:11
neviete prosím...alebo som položila hlúpu otázku?
KEJKA
04.02.11,18:57
§4 klasický platiteľ, platí DPH a aj si ju odpočíta. Podáva DP DPH za každé zdaňovacie obdobie - aj nulové.

§7, u teba asi §7a-služby do EU
platiteľ DPH len pre účely dodanenia vstupov z EU bez nároku na odpočítanie DPH. Prenáša sa odvod DPH z EU do SR.
Inak funguje ako neplatiteľ DPH.

Pokiaľ významná činnosť je voči EU s nárokom na odpočítanie, je podnikateľ vo výhode s registráciou DPH -§4. DPH neplatí, ale môže si odpočítať.
nikolia
04.02.11,19:55
asi v tom mám chaos..
chápem to dobre? podľa §4-platím dph z dodaných služieb tu na SR, ale za služby dodané do EU vystavujem fa bez dph(oni samozdaňujú)čiže tu mi to nejde ani do daň.priznania, len výkaz... a podľa §7-nemám právu si odpočítať a vystavujem fa s dph ,ktrorú na SR musím odviesť?
IvoM
07.02.11,07:03
Nie, Nikolia ešte raz si prečítaj čo Ti napísla Kejka, nikde tam nie je napísané že vystavuješ faktúry s DPH keď si registrovaná podľa §7/§7a v obchodnom styku s SK firmami na Slovensku si neplatiteľ DPH.
nikolia
08.02.11,13:59
a ako vystupuje voči českému platcovi,ktorému dodáva služby,kvôli ktrorým sa registruje podľa §7a?akú dph prenáša z EU,vystavujem fa s dph? ja to teda nechápem...
KEJKA
08.02.11,14:12
a ako vystupuje voči českému platcovi platiteľovi ,ktorému dodáva služby,kvôli ktrorým sa registruje podľa §7a?akú dph prenáša z EU,vystavujem fa s dph? ja to teda nechápem...


§4 klasický platiteľ, platí DPH a aj si ju odpočíta. Podáva DP DPH za každé zdaňovacie obdobie - aj nulové.

§7, u teba asi §7a-služby do EU
platiteľ DPH len pre účely dodanenia vstupov z EU bez nároku na odpočítanie DPH. Prenáša sa odvod DPH z EU do SR.
Inak funguje ako neplatiteľ DPH.

doplním
Prenáša sa odvod DPH z EU do SR.
to je prípad, kedy by si ty nakupovala v EU - si povinná v SR dodaniť ale DPH iba odvedieš, neodpočítaš si ju, nemáš nárok / §7, §7a) /

a naopak
Prenáša sa odvod DPH zo SR do EU. Ty si sa vlastne pýtala na toto, to je tvoj prípad.
Kvôli tomu tá tvoja registrácia je nutná, že ty vystavuješ faktúru bez DPH, dáš na ňu odvolávku, že DPH platí príjemca služby a ten Čech si ju dodaní sám v Česku.
nikolia
08.02.11,14:53
to robím aj teraz,čiže keď sa odregistrujeme podľa štvorky tak sa musíme podľa sedmičky, a musíme aj podávať priznania?veď tam sa tieto služby neuvádzajú...
KEJKA
08.02.11,14:56
lenže mne sa to vidí, že je to zbytočné prejsť na §7a
ak aj nebude podávať DP DPH, bude podávať súhrnné výkazy.
nikolia
08.02.11,16:02
tak dík kejka za cenné rady, ide aj o to ,že málo učtovníčok chce robiť dph...