Zoltán Kovács
04.02.11,12:12
Mám menší problém. Neviem či fakturovať s alebo bez DPH. Situácia:

Slovenská rekl. agentúra (platiteľ DPH v SR) prenájme reklamnú plochu (bilboard) maďarskej firme (platiteľ DPH v HU).
Slovenská rekl.agentúra nie je vlastníkom týchto bilboardov, prenajal si ich od bilboardovej spoločnosti.

Ako má prebehnúť fakturácia medzi slovenskou rekl.agentúrou a maďarským odberateľom? S alebo bez DPH? Ak som dobre pochopil znenie §16 ods 1) zákona o DPH, tak miestom plnenia je Slovensko (v prípade, ak prenájom tej rekl.plochy beriem ako prenájom nehnuteľnosti - bilboardu), teda s DPH. Môžte mi to potvrdiť, alebo vyvrátiť?

Ďakujem.
IvoM
04.02.11,12:52
Zoli, tiež by som sa asi skôr priklonil k §16.1 pokiaľ je na ich osadenie vydané stavebné povolenie tak by malo ísť o nehnuteľnosť, teda predpokladám že Ti ide o prenájom billboardu ako prázdnej plochy, teda bez reklamy.
Zoltán Kovács
04.02.11,13:00
Ďakujem za postreh. Rekl. agentúra prenájme plochu spolu s olepením reklamou odberateľovi z HU. Mení to niečo na celej situácii?

Predpokladám, že veľké bilboardové spoločnosti majú povolenia, resp. ohlásenia na stavby, a z toho vychádzam, že ide o nehnuteľnosť.
IvoM
04.02.11,13:40
Áno, aj ja z toho vychádzam skor mi ide ale o to že ak si prenajmem plochu a majiteľ plochy mi tam vylepí moju reklamu, teda plagát mnou dodaný tak by som to bral ako prenájom plochy §16.1 ak mi ale majiteľ billboardu zabezpečí aj návrh a výrobu plagátu a ten na billboard nalepí tak tu už som si nie tak istý či to je §16.1, tu by som sa snáď priklonil skôr k obsahu ako forme, teda že je to reklamná služba.
Zoltán Kovács
04.02.11,13:48
Áno, aj ja z toho vychádzam skor mi ide ale o to že ak si prenajmem plochu a majiteľ plochy mi tam vylepí moju reklamu, teda plagát mnou dodaný tak by som to bral ako prenájom plochy §16.1 ak mi ale majiteľ billboardu zabezpečí aj návrh a výrobu plagátu a ten na billboard nalepí tak tu už som si nie tak istý či to je §16.1, tu by som sa snáď priklonil skôr k obsahu ako forme, teda že je to reklamná služba.

Jasné. Asi som zle formuloval svoju otázku. Takže dodávka vlastne pozostáva z návrhu plagátu, vylepenie a prenájom samotnej plochy.
Ale myslím si, že fakturácia bude asi na prenájom rekl.plochy..... :confused:

Keby to bola len samotná poskytnutá reklamná činnosť, tak by sa mal aplikovať §15.1 a teda miestom dodania by bolo HU (sídlo odberateľa), že?
IvoM
04.02.11,14:39
Áno, rozhodujúca bude podľa mňa formulácia na faktúre ak to bude niečo ako zabezpečenie prezentácie produktu/služby alebo niečo ako reklamná kampaň či reklamná činnosť tak §15.1 ak ale dodávateľ bude trvať na prenájme plochy tak to bude treba posúdiť asi ako §16.1. Chcelo by to aby reagoval niekto z firiem čo prenajímajú tieto plochy vo veľkom /nechcem im tu robiť reklamu/, možno majú stanovisko z DR SR.
luciaNR
12.02.12,20:00
ahojte aj sa potrebujem utvrdiť k tejto téme. tak isto prenajímame reklamné plochy. Teraz prvý krát aj firme do Čiech, tak
tiež mám teraz v tom nejasno. Výrobu aj výlep plagátov zabezpečujeme my. Pochopila som to správne že teda miestom
dodania bude v tomto prípade CZ? teda fakturovať budem bez DPH? len v tom prípade, keby sme prenajali bilboard (ako taký, čiže stavbu) tak vtedy sa riadim podľa §16 ods.1? vopred moooc ďakujem!
luciaNR
13.02.12,06:46
ahojte. PROSííííM viete ma niekto uistiť v tom, že to môžem fakturovať bez DPH? (viď. otázku vyššie) moooc ďakujem
luciaNR
14.02.12,12:23
ahojte aj sa potrebujem utvrdiť k tejto téme. tak isto prenajímame reklamné plochy. Teraz prvý krát aj firme do Čiech, tak
tiež mám teraz v tom nejasno. Výrobu aj výlep plagátov zabezpečujeme my. Pochopila som to správne že teda miestom
dodania bude v tomto prípade CZ? teda fakturovať budem bez DPH? len v tom prípade, keby sme prenajali bilboard (ako taký, čiže stavbu) tak vtedy sa riadim podľa §16 ods.1? vopred moooc ďakujem!

prosím vás viete mi poradiť.. :( potrebujem to súrne a neviem čo s tým.. :( bude to bez DPH? PROSíííM !!