jued
11.12.05,13:08
Ahojte,

viete mi poradiť ako postupovať v prípade ak k 31.12.2005 preruším živnosť napr. na 5 rokov. Firma je platcom DPH, viem že daňové priznanie nulové musím podávať počas celej doby prerušenia živnosti. Ako je to z ostávajúcimi pohľadávkami resp. záväzkami. Musím ich zohľadniť ohladne dane z príjmu už za rok 2005 , alebo budem podávať priznanie na daň z príjmu a zároveň odvádzať daň v tých rokoch, kedy príde k úhrade faktúr. Podotýkam , že sa nejedná o zrušenie živnosti ale len o prerušenie. Ďakujem Vám za Vaše názory.
STRELEC
11.12.05,12:26
..... ako postupovať v prípade ak k 31.12.2005 preruším živnosť napr. na 5 rokov. Firma je platcom DPH, viem že daňové priznanie nulové musím podávať počas celej doby prerušenia živnosti. Ako je to z ostávajúcimi pohľadávkami resp. záväzkami. Musím ich zohľadniť ohladne dane z príjmu už za rok 2005 , alebo budem podávať priznanie na daň z príjmu a zároveň odvádzať daň v tých rokoch, kedy príde k úhrade faktúr. Podotýkam , že sa nejedná o zrušenie živnosti ale len o prerušenie. Ďakujem Vám za Vaše názory.
Pri dlhodobejšom pozastavení živnosti:
a) priznanie k daniam z príjmov podávaš v riadnom termíne.
b) pri podaní priznania podľa okolností zvážiš, či využiješ "náklady percentuálne" (ak bude aktuálne zrušenie evidencie plátcu DPH=doplnené) alebo zdokladované.
c) máš nárok samozrejme na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane
d) DPH priznanie pravidelne podávaš, pokiaľ nepožiadaš DU o určenie posledného zdaniteľného obdobia. Následne, po podaní posledného priznania a prípadnej kontrole na DPH nebudeš musieť podávať priznania.
Pri prípadnej zmene legislatívy, ktorá by zrušila inštitút pozastavenia živnosti, resp. toto pozastavenie napr. časovo obmedzila, budeš musieť urobiť zmenu.
jued
11.12.05,12:37
Ďakujem za odpoveď. Chcela by som sa vrátiť k tvojmu bodu b) keď je preruším živnosť , tak v podstate asi nemôžem dávať žiadne výdavky , nakoľko v tom čase nepodnikám, nie? Môj výdavok môže byť len uhradený záväzok. Alebo sa mýlim?
ivan01
11.12.05,12:42
Pri dlhodobejšom pozastavení živnosti:
a) priznanie k daniam z príjmov podávaš v riadnom termíne. Ak nemáš iný druh príjmu, tak príjmami bude obdržaná úhrada pohľadávok, výdavkami uhradené záväzky.
b) pri podaní priznania podľa okolností zvážiš, či využiješ "náklady percentuálne" alebo zdokladované


pozor a) a b) sa navzájom vylučujú lebo keď by si chcel prejsť z preukazovania výdavkou z úctovnictva na paušál tak si povinný urobiť vysporiadanie pohľadávok a závazkou v JU
STRELEC
11.12.05,12:45
Ďakujem za odpoveď. Chcela by som sa vrátiť k tvojmu bodu b) keď je preruším živnosť , tak v podstate asi nemôžem dávať žiadne výdavky , nakoľko v tom čase nepodnikám, nie? Môj výdavok môže byť len uhradený záväzok. Alebo sa mýlim?
Niektoré druhy výdavkov máš aj počas pozastavenia živnosti. Napr. v súvislosti s ochranou a údržbou majetku evidovaného v živnosti. Počas obdobia nesmieš aktívne prevádzkovať živnosť, ale môže sa stať, že najmä tým, že Tvoje pozastavenie je dlhodobé, budeš musieť mať napr. výdavok na súdny poplatok z titulu uplatnenia nejakej pohľadávky. Môžeš mať tiež výdavky súvisiace s oobdobím po ukončení pozastavenia.
K výdavkom počas pozastavenia treba pristupovať opatrne. Ale to ostatne vždy:) . Pozastavenie nebolo myslené na účely podobné zrejme Tvojmu a tak "dlhodobosť" nie je riešená priamo riešená. Malo ísť o sezonnu záležitosť.
STRELEC
11.12.05,12:47
pozor a) a b) sa navzájom vylučujú lebo keď by si chcel prejsť z preukazovania výdavkou z úctovnictva na paušál tak si povinný urobiť vysporiadanie pohľadávok a závazkou v JU
Áno. K jednotlivým alternatívam som sa nerozpisoval. Boli by to vlastne sólo témy. Vymenoval som možnosti, ktoré vidím, aby som čo najúplnejšie zodpovedal na zadanú otázku. Čo sa mi žiaľ nie celkom podarilo. (=doplnené) Ďakujem.:)
Denda
11.12.05,13:03
Dopĺňam: paušálne (percentuálne) výdavky si nemôže uplatňovať platiteľ dane z pridanej hodnoty:)
STRELEC
11.12.05,13:06
Dopĺňam: paušálne (percentuálne) výdavky si nemôže uplatňovať platiteľ dane z pridanej hodnoty:)
V zmysle citátu sa opravujem. Vďaka.
andrej_rv
11.12.05,13:11
Dopĺňam: paušálne (percentuálne) výdavky si nemôže uplatňovať platiteľ dane z pridanej hodnoty:)
Dopĺňam: ..uvedené neplatí, ak bol platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia (§ 6 ods. 10 ZDP) :)
Denda
11.12.05,13:18
Ešte dávam do pozornosti § 17 ods.8 a 9 Zákona o dani z príjmov, kde sa hovorí o zistení a úprave základu dane daňovníka účtujúceho v JU, ktorý do lehoty na podanie daňového priznania má rozhodnutie o pozastavení alebo prerušení podnikania.:)
jued
11.12.05,14:04
Ešte dávam do pozornosti § 17 ods.8 a 9 Zákona o dani z príjmov, kde sa hovorí o zistení a úprave základu dane daňovníka účtujúceho v JU, ktorý do lehoty na podanie daňového priznania má rozhodnutie o pozastavení alebo prerušení podnikania.:)

To znamená, keď sme podali prerušenie živnosti od 01.01.2005 do roku 2007, tak všetky neuhradené záväzky dávam do výdavkov a neuhradené pohľadávky do príjmov už za daňové priznanie za rok 2005 ?
Jana Acsová
11.12.05,14:21
To znamená, keď sme podali prerušenie živnosti od 01.01.2005 do roku 2007, tak všetky neuhradené záväzky dávam do výdavkov a neuhradené pohľadávky do príjmov už za daňové priznanie za rok 2005 ? Už pri podaní daňového priznania za rok 2005 ste povinný vysporiadať si svoje daňové povinnosti ako pri skončení podnikania t.j. podľa § 17 ods. 8 písm. a). Upravujete základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, výšku záväzkov aj pohľadávok atď. Bližšie viď spomínané ustanovenie § 17.
jued
11.12.05,14:39
Ešte sa chcem spýtať prerušenie živnosti je od 01.01.2006, tzn. že podľa § 17odst.8 upravím základ dane až v daňovom priznaní za rok 2006. V zákone sa píše , že v tom zdaňovacom období v ktorom dochádza k prerušeniu živnosti, t.j. pre mňa to bude rok 2006 , nie?
V predchádzajúcom príspevku som sa pomýlila, malo tam byť od 01.01.2006.
jued
12.12.05,09:24
Je to tak ako som pisala v prispevku c. 13 ?
renča1
12.12.05,16:42
ak si sa pomýlil zdaňovacie obdobie a mal to byť r.2006 , tak úpravu základu dane budeš robiť až v daňovom priznaní za r.2006.
peton
26.03.06,09:22
[quote=STRELEC]Niektoré druhy výdavkov máš aj počas pozastavenia živnosti. Napr. v súvislosti s ochranou a údržbou majetku evidovaného v živnosti.


A čo v prípade, ak k 31.08.05 pozastavujem živnosť a po tomto dátume zaevidujem do knihy záväzkov záväzky vyplývajúce s odvodmi do fondov SZCO, s odvodmi zo mzdy, zo mzdy, preddavok na daň, vyúčtovanie telefónu. A) Sú vôbec tieto záväzky zaevidované po pozastavení živnosti záväzkami? B)A mali byť evidované ako záväzky vo VMZ?
c) Mal by som upraviť dátum vzniku záväzkov na 31.08.05?

Za odpovede moc ďakujem.
Zita5
26.03.06,12:04
A čo v prípade, ak k 31.08.05 pozastavujem živnosť a po tomto dátume zaevidujem do knihy záväzkov záväzky vyplývajúce s odvodmi do fondov SZCO, s odvodmi zo mzdy, zo mzdy, preddavok na daň, vyúčtovanie telefónu. A) Sú vôbec tieto záväzky zaevidované po pozastavení živnosti záväzkami? B)A mali byť evidované ako záväzky vo VMZ?
c) Mal by som upraviť dátum vzniku záväzkov na 31.08.05?

Za odpovede moc ďakujem.

Záväzky do fondov sa zvyčajne zapisujú do evidencie záväzkov už v júli pri zmene výšky platieb odovodov za SZČO za za pedchádzajúce daňové obdobie .To je čiste len ako poznámka .

V tvojom prípade nevidím dôvod zapísania do záväzkov odvody do fondov po 31.8.2005 , keď už pred týmto dátumom viete , že ten záväzok v skutočnosti vznikol skôr .
To isté platí aj u položky mzdy a súvisiace odvody so mzdou , ktorá vzniká ako záväzok voči zamestnancovi .Vstupujú do výkazu o MaZ .
Čiže tieto záväzky budú zapísané v evidencii záväzkov k 31.8.2005.Po tomto termíne sa už vlastne podnikateľská činnosť nevykonáva.


Vyúčtovanie telefónu - neviem posúdiť či je podnikateľský alebo súkromný a za aké obdobie .

Po uvedenem dátume 31.8.2005 nasledujúce obdobie sa považuje za obdobie nepodnikania , čiže už sa nebude účtovať ako o podnikaní .

V DP cez riadok 40 a 41 upravíte DZ o položky zvyšujúce ZD a znižujúce ZD.
peton
26.03.06,12:54
T.z., že pri záväzkoch, ktoré som do PC zaradil po 31.08.05 opravím dátum zaradenia na 31.08.05, nakoľko som už o ich výške vedel. Ok, pochopil som.
Mám totižto tak zaužívané, že napr. u odvodov podnikateľa vzniká záväzok dňom uplynutia mesiaca t.j. za júl 01.08. a splatnosť 08.08. Takže pre budúcnosť budem "vznikať" záväzky v posledný deň mesiaca.

Ale čo z telefónom za 8 mesiac, výšku fa. som nevedel a fa. došla až 07.09. (STtelekom)
peton
26.03.06,12:59
To isté platí aj u položky mzdy a súvisiace odvody so mzdou , ktorá vzniká ako záväzok voči zamestnancovi .Vstupujú do výkazu o MaZ .
Čiže tieto záväzky budú zapísané v evidencii záväzkov k 31.8.2005.

Čiže mal by mi sedieť výkaz majetku a záväzkov k 31.08.05 r. 20 (záväzky spolu) s riadkom daňového priznania 40. Je tak?

Vrele ďakujem a prajem krásny zvyšok víkendu.
Zita5
26.03.06,13:12
T.z., že pri záväzkoch, ktoré som do PC zaradil po 31.08.05 opravím dátum zaradenia na 31.08.05, nakoľko som už o ich výške vedel. Ok, pochopil som.
Mám totižto tak zaužívané, že napr. u odvodov podnikateľa vzniká záväzok dňom uplynutia mesiaca t.j. za júl 01.08. a splatnosť 08.08. Takže pre budúcnosť budem "vznikať" záväzky v posledný deň mesiaca.

Ale čo z telefónom za 8 mesiac, výšku fa. som nevedel a fa. došla až 07.09. (STtelekom)

Treba ju uviesť do záväzkov , pretrože na faktúre je uvedené obdobie , ktorého sa týka a to je v tomto prípade august .
Sponka
05.03.07,17:34
Dobry večer ,
mala by som otázku k článku, citujem:"Firma je platcom DPH, viem že daňové priznanie nulové musím podávať počas celej doby prerušenia živnosti".
Nie je mi jasné, či sa tým myslelo daňové priznanie k DPH, alebo k DzPríjmu, lebo pokiaľ by daňovník nebol plátca DPH a živnosť je pozastavená od 5.1.2004 do 31.12.2008, v súčastnosti je len zamestnancom, pri prerušení nezostali žiadne nevysporiadané pohľadávky, musí podať daňové priznanie typ "B", kde budú príjmy zo živnosti = O a uvedie len P zo závislej činnosti od zamestnávateľov?
V ďalších poradách som totiž našla radu, že pri prerušení živnosti nemusí a mne dotyčná pani tvrdí, že sa bola pýtať na daňovom úrade a povedali jej, že aj keď je živnosť prerušená, musí podať prázdne DP "B".
Teda musí alebo nemusí podať DP "B" počas pozastavenia živnosti?
Ďakujem vopred za odpoveď :))
renča1
06.03.07,17:15
Dobry večer ,
mala by som otázku k článku, citujem:"Firma je platcom DPH, viem že daňové priznanie nulové musím podávať počas celej doby prerušenia živnosti".
Nie je mi jasné, či sa tým myslelo daňové priznanie k DPH, alebo k DzPríjmu, lebo pokiaľ by daňovník nebol plátca DPH a živnosť je pozastavená od 5.1.2004 do 31.12.2008, v súčastnosti je len zamestnancom, pri prerušení nezostali žiadne nevysporiadané pohľadávky, musí podať daňové priznanie typ "B", kde budú príjmy zo živnosti = O a uvedie len P zo závislej činnosti od zamestnávateľov?
V ďalších poradách som totiž našla radu, že pri prerušení živnosti nemusí a mne dotyčná pani tvrdí, že sa bola pýtať na daňovom úrade a povedali jej, že aj keď je živnosť prerušená, musí podať prázdne DP "B".
Teda musí alebo nemusí podať DP "B" počas pozastavenia živnosti?
Ďakujem vopred za odpoveď :))

Ja to vidím asi takto. pokiaľ sa živnosť prerušila napr. ku dňu 15.10.06 a neobnovila do lehoty podania daňového priznania teda do dňa 31.3.07, tak účtov.jednotka je povinná uzavrieť peňažný denník, pomocné knihy a upraviť základ dane o pohľadávky, závazky , nespotreb.zásoby vyplývajúc z § 17 ods.8 zákona o dani z príjmu a tak podať daňové priznanie typu B FO a zaplatiť prípadne vzniknutú daňovú povinnosť za r.2006. Teda , ak ju mal prerušenú napr. od 15.10.06 do 15.10.2008 , tak szčo nie je povinný podávať daňové priznanie za daň z príjmu za rok 2007,2008, pretože nedosahoval príjmy a účtovné knihy mal uzavreté už ku dňu 15.10.06.

Daňové priznanie má daňovník podať v tom prípade, ak dosiahol zdanit.príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods.1 písm.a), ale aj taký daňovník, ktorého príjmy nepresiahli 50% z príjmu, ale vykazuje daňovú stratu. Bližšie pozri § 32 ods.1 v zákone o dani z príjmu.
Sponka
09.03.07,18:15
Dakujem pekne za radu :)
denisadam
12.03.07,21:24
nevie mi niekto poradiť ak podnikateľ preruší živnosť na pol roka môže potom predĺžiť prerušenie?
vikinka
12.03.07,21:30
Áno može,ale až po uplynutí pol roka,aspoň týždeň pred obnovením živnosti.
denisadam
12.03.07,21:35
vikinka, ďakujem za odpoveď
A) ak má podnikateľ úžitkové auto - už odpísané, môže ho počas pozastavenia živnosti používať na súkromné účely, len si nebude dávať do nákladov PHM, ZP... alebo ho musí preradiť do osobného vlastníctva(musí byť prepis na polícií?(
B) pochopila som správne, že ak je podnikateľ platiteľom DPH musí podávať nulové DP za obdobie, keď má prerušenú živnosť?
denisadam
12.03.07,21:59
a čo s mobilom musí ho previesť na súkromnú osobu alebo môže zostať na podnikateľa, len si to neúčtuje do nákladov?
Dana7
28.01.09,14:31
Zaujal ma tento príspevok, ale zaujíma ma pri prerušení živnosti napr. na obdobie 6 mesiacov, ako postupovať napr. s bankovými poplatkami. Je pre mňa neefektívne utekať do banky a na pol roka zrušiť účet a potom otvárať nový. Môžem si ich teda uplatniť, alebo nie? Ostatné náklady napr. telefónne účty a pod. si uplatňovať nebudem. Ďakujem za radu



Niektoré druhy výdavkov máš aj počas pozastavenia živnosti. Napr. v súvislosti s ochranou a údržbou majetku evidovaného v živnosti. Počas obdobia nesmieš aktívne prevádzkovať živnosť, ale môže sa stať, že najmä tým, že Tvoje pozastavenie je dlhodobé, budeš musieť mať napr. výdavok na súdny poplatok z titulu uplatnenia nejakej pohľadávky. Môžeš mať tiež výdavky súvisiace s oobdobím po ukončení pozastavenia.
K výdavkom počas pozastavenia treba pristupovať opatrne. Ale to ostatne vždy:) . Pozastavenie nebolo myslené na účely podobné zrejme Tvojmu a tak "dlhodobosť" nie je riešená priamo riešená. Malo ísť o sezonnu záležitosť.