valéria smejová
04.02.11,17:41
Dobrý deň mám zamestnanci ktorý má príjem zo závislej činnosti a doniesol potvrdenie že mal vedľajší príjem autorský honorár. Nemám s tým skúsenosti a chce pomoc pri daňovom priznaní kam sa takýto príjem v daňovom priznaní píše. Z tohto príjmu neplatila odvody a ani nebol zdanený. Vie mi niekto pomôcť?
ego.mc
05.02.11,15:07
Daňové priznanie typu B, tabuľka č. 1 riadok 5 (príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a).
valéria smejová
07.02.11,06:11
Koľko môžem % odrátať ako výdavky. ďakujem pekne ešte som DP nerobila
Zoltán Kovács
07.02.11,07:13
40%
Dass
21.02.11,14:54
a nasledne nebude sa musiet prihlasit na DU ?
Aby dostal DIC ?
JM1968
14.03.11,07:59
Zdravím, aj ja teraz prvýkrát v živote pozerám na Potvrdenie o príjme z autorských honorárov...je tam okrem 19% dane aj nejaká daň LITA2%...to je daň, ktorú mám považovať za preddavok? Prosím skúsenejších o radu...ďakujem.
JM1968
14.03.11,08:10
Zdravím, aj ja teraz prvýkrát v živote pozerám na Potvrdenie o príjme z autorských honorárov...je tam okrem 19% dane aj nejaká daň LITA2%...to je daň, ktorú mám považovať za preddavok? Prosím skúsenejších o radu...ďakujem.
Keďže aj sama pátram, dopátrala som sa, že to LITA nie je daň, ale príspevok do literárneho fondu, takže asi si to nemám všímať, len 19% je daň, tú mu zrazili oni a pri podaní DP sa považuje za preddavkovú....
Idiotka
14.03.11,08:23
Všímala by som si tieto strhnuté 2 %, lebo sú to príspevky ...a tej osobe sa mohlo stať, že platila aj zdravotné poistenie v RZZP, takže "náklady " sú

40 % z príjmov
+ skutočne uhradené príspevky a poistné.

A do príjmov sa dávajú príjmy "brutto".
cayane
14.03.11,08:42
Dobrý deň, 2% si nemusíte všímať je to odvod do literárneho fondu. Vypĺňa sa im tlačivo B. Tento príjem im uvediete do oddielu VI. riadok 5 príjmy (suma celkom) výdavky sú 40% z tejto sumy nezabudnite pod touto tabuľkou zapísať 40%
JM1968
14.03.11,12:23
Všímala by som si tieto strhnuté 2 %, lebo sú to príspevky ...a tej osobe sa mohlo stať, že platila aj zdravotné poistenie v RZZP, takže "náklady " sú

40 % z príjmov
+ skutočne uhradené príspevky a poistné.

A do príjmov sa dávajú príjmy "brutto".
Ďakujem pekne, táto osoba je aj zamestnanec(všetky odvody idú z maxima, teda aj ZP), aj SZČO, doniesol Potvrdenia o príjme na základe dohôd, Potvrdenie o autor.honorári a ešte jeden šek, kde mu prišli peniaze, neviem za čo....Predpokladám, že keď všetko platí cez mzdu z maxima, tak v RZZP by už nemal doplácať ZP.
Ak teda dobre rozumiem, od tých brutto autor.honorárov môžem odčítať aj 40% a dať dp DPFO B, §6, riadok 5, tú daň čo mu zrazili oni, považovať za preddavkovú? Ešte raz veľmi pekne ďakujem. Sama by som si určite neporadila s takýmto aktívnym človekom...:)
JM1968
14.03.11,12:25
Dobrý deň, 2% si nemusíte všímať je to odvod do literárneho fondu. Vypĺňa sa im tlačivo B. Tento príjem im uvediete do oddielu VI. riadok 5 príjmy (suma celkom) výdavky sú 40% z tejto sumy nezabudnite pod touto tabuľkou zapísať 40%
Ďakujem veľmi pekne.
brčko
03.02.12,20:45
Nevyznám sa vôbec v autorských honorároch, tak vás poprosím o radu.
Známa dostáva peniaze na účet za články v časopisoch. Čerpá rodič.dovolenku v zamestnaní a toto je pre nu občasná záležitosť. Mala príjem cca 150-200eur za minulý rok (predpokladám tak na 5krát). Hovorí, že nemá s nimi žiadnu zmluvu ani nič podobné.
1. Potrebuje nejakú zmluvu s nimi?
2. Je toto netto príjem a ten, kto ho vypláca odviedol dan + príspevok do literárneho fondu 2%? Alebo je možné, že jej to vyplácajú len v hrubom?
3. Musí ten, kto to vyplácal jej dať potvrdenie alebo si ho musí požiadať o vystavenie potvrdenia?
4. Toto je jej príjem, predpokladám DP podávať nemusí, no je to jej vlastný príjem, tj. v manželovom roč.zúčtovní musí uviesť tento príjem. Ale berie príjem podla potvrdenia (ktoré zatial nemá) brutto??? aj s danou alebo snád brutto mínus tie 2%?
5. Nemá povinnosť voči iným úradom, napr. zdr. poistovni? (voči živnostenskému uradu nepredpokadám, ked ide o občasnú činnost)

dakujem
Mila123
03.02.12,20:58
Brčko nakukni do § 43 ods. 3 pís h ZDP....malo by to byť vysporiadané zrážkovou daňou....
katkasabka
19.03.12,12:09
Pripojím sa k tejto téme s otázkou o zmluvách. Mám daňovníka ktorý je zamestnaný a za rok 2011 má 2x Zmluvy o vytvorení audiovizuálneho diela v sume spolu 1 400,- eur. Nie sú tam uvedené informácie či je zmluva uzatvorené podľa autorského zákona alebo OZ. Nie je SZČO a je to pre neho teda iba príležitostný príjem, však? Príjem zaradím v DP do príjmu podľa §6 r. 5 alebo keďže je to príležitostný príjem, pôjde príjem podľa §8 do r. 1 - oddiel VIII. ? akú výšku výdavkov mu tu môžem uplatniť?
Ďakujem pekne za pomoc
Katka
katkasabka
19.03.12,12:47
Prezerala som si všetky príspevky ktoré som tu našla no nedopátrala som sa k výsledku a tak Vás poprosím o radu a pomoc.
Ďakujem
VieraPopluharova
19.03.12,13:08
odkaz na príklady na DP typ B: http://www.eknitra.sk/data/6c086df0.pdf

z toho vyplýva, že ak nemal zrazenú daň tak môžeš použiť 40% paušal
Mila123
19.03.12,13:12
Pripojím sa k tejto téme s otázkou o zmluvách. Mám daňovníka ktorý je zamestnaný a za rok 2011 má 2x Zmluvy o vytvorení audiovizuálneho diela v sume spolu 1 400,- eur. Nie sú tam uvedené informácie či je zmluva uzatvorené podľa autorského zákona alebo OZ. Nie je SZČO a je to pre neho teda iba príležitostný príjem, však? Príjem zaradím v DP do príjmu podľa §6 r. 5 alebo keďže je to príležitostný príjem, pôjde príjem podľa §8 do r. 1 - oddiel VIII. ? akú výšku výdavkov mu tu môžem uplatniť?
Ďakujem pekne za pomoc
Katka
ak nemá dič dáš mu to do príležitostného príjmu §8 .... a uplatníš podľa § 9 ZDp 500 € položku ako oslobodenú....
a výdavky iba na dosiahnutie príjmu.... nie na udržanie a zabezpečenie príjmu.....
t.j. žiaden paušál, iba skutočné......
katkasabka
19.03.12,13:33
Ďakujem Vám za odpovede:)
Takže jeho príjem patrí do §8 a bude mať nulový náklad. Ak by boli zmluvy napísané v súlade s Autorským zákonom, išlo by to do §6 a mohol by si uplatniť 40% výdavky, chápem to správne?
Prima73
22.03.12,08:15
2. Zdaňovanie príjmov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, pri ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZDP
S účinnosťou od 1.1.2011 v dôsledku zmien vykonaných v § 43 ods. 6 a 7 ZDP novelou ZDP zákonom č. 548/2010 Z. z., daňová povinnosť z týchto príjmov sa považuje za definitívne splnenú zrazením dane podľa § 43 ZDP. Na základe tohto sa daň zrazená z uvedených príjmov už od 1. januára 2011 nepovažuje za preddavok na daň a tieto príjmy nie je možné zahrnúť do základu dane. S účinnosťou od 1. januára 2011 (ako je už uvedené, sa daňová povinnosť z takýchto príjmov považuje za definitívne splnenú riadnym vybraním dane platiteľom dane.

Mozete mi prosim blizsie vysvetlit co to znamena?
Znamena to, ze ak zamestnanec, ktory ma prijem zo zavislej cinnosti podla paragrafu 5 a okrem toho ma aj prijem a potvrdenia o vyplatenych autorskych honoraroch podla paragrafu 43, odst.3) pisme.h) za rok 2011, kde ma vyplatene brutto, zrazenu dan po uplatnenei 40% vydavkov, tak si uz ten autorsky prijem do danoveho priznania nemusi uvadzat, staci priznat iba prijem podla paragrafu 5, alebo teda aby mu spravili rocne zuctovanie dane v zamestnani?
Dakujem za radu.
Jana Motyčková
22.03.12,08:30
Príjem z autorských honorárov, z ktorých daň bola zrazená zrážkou nejde a nemôže ísť do DP. Daň je vysporiadaná zrážkou.
Čiže v uvedenom prípade mu stačí urobiť ročné zúčtovanie, prípadne DP iba z príjmov v §5.
Prima73
22.03.12,11:31
Príjem z autorských honorárov, z ktorých daň bola zrazená zrážkou nejde a nemôže ísť do DP. Daň je vysporiadaná zrážkou.
Čiže v uvedenom prípade mu stačí urobiť ročné zúčtovanie, prípadne DP iba z príjmov v §5.

Dakujem za odpoved. Prijemny den.