pizzanoel
04.02.11,17:48
Prosim vas mam taku dilemu.... Mam živnosť ktora plati od 18.4.2010 do 11.10.2010 moja mama dala na mna uzatvorit nejaku zmluvu o sprostredkovani finančneho poradenstva kotra plati od 1.1.2010. V tej zmluve je uvedene meno priezvisko potom ze miesto podnikania uvedeny moj trvaly pobyt a rod.čislo. Nie je tam napisane ziadne ICO ani nic take...ani kopiu zivnostenkeho listu som neposkytovala...nikomu... Chcem sa spytat povazuje sa to ze to vykonavam na zmluvu alebo na zivnost....Ja to na živnost nemozem robit lebo nemam ani v zivnosti uvedene ze sprostredkovatelske sluzby mam tam len kupa tovaru a predaj konecnemu spotrebitelovi....V skutocnostii tu pracu nevykonavam ale robi ju moja mama....
Nechcem to mat ako živnost.... za co to mam prosim vas povazovat za pracu ktoru vykonavam v ramci zivnosti alebo je to len nejaka bezna pracovna zmluva nikde v tej zmluve nie je napisane ze sa uzatvara na zakde zivnosti alebo nieco take...je tam len veta miesto podnikania a uvedeny moj trvaly pobyt...
Ice dive
04.02.11,17:18
pozri sa do registra nbs, či tam nefiguruje tvoje meno...

http://regfap.nbs.sk/search.php

jedna sa o podnikanie na základe osobitného predpisu, ak si zapísaný len v jednom podregistri, tak do 3 mesiacov od zápisu musíš absolvovať finančné vzdelávanie, ak ho neabsolvuješ budeš z registra vymazaný... a mame odporúčam aby sa do registra zapísala čím skôr, nakoľko ak ju niekto natrie, že vykonáva finančné sprostredkovanie riskuje pokutu do 200 000 eur
Zita5
04.02.11,17:41
Prosim vas mam taku dilemu.... Mam živnosť ktora plati od 18.4.2010 do 11.10.2010 moja mama dala na mna uzatvorit nejaku zmluvu o sprostredkovani finančneho poradenstva kotra plati od 1.1.2010. V tej zmluve je uvedene meno priezvisko potom ze miesto podnikania uvedeny moj trvaly pobyt a rod.čislo. Nie je tam napisane ziadne ICO ani nic take...ani kopiu zivnostenkeho listu som neposkytovala...nikomu... Chcem sa spytat povazuje sa to ze to vykonavam na zmluvu alebo na zivnost....Ja to na živnost nemozem robit lebo nemam ani v zivnosti uvedene ze sprostredkovatelske sluzby mam tam len kupa tovaru a predaj konecnemu spotrebitelovi....V skutocnostii tu pracu nevykonavam ale robi ju moja mama....
Nechcem to mat ako živnost.... za co to mam prosim vas povazovat za pracu ktoru vykonavam v ramci zivnosti alebo je to len nejaka bezna pracovna zmluva nikde v tej zmluve nie je napisane ze sa uzatvara na zakde zivnosti alebo nieco take...je tam len veta miesto podnikania a uvedeny moj trvaly pobyt...

Zákon o dani z príjmov

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


Prečo sa mama nezaregistrovala na svoje meno ?Príjmy zo sprostredkovateľskej zmluvy sú považované za príjmy z podnikania , aj keď nie je živnosť .Je tam registrácia podľa osobitného predpisu , ak ovšem je .
pizzanoel
04.02.11,17:52
pozri sa do registra nbs, či tam nefiguruje tvoje meno...

http://regfap.nbs.sk/search.php

jedna sa o podnikanie na základe osobitného predpisu, ak si zapísaný len v jednom podregistri, tak do 3 mesiacov od zápisu musíš absolvovať finančné vzdelávanie, ak ho neabsolvuješ budeš z registra vymazaný... a mame odporúčam aby sa do registra zapísala čím skôr, nakoľko ak ju niekto natrie, že vykonáva finančné sprostredkovanie riskuje pokutu do 200 000 eur


ano som uvedena na tej stranke je tam nieco ze typ osoby: fyzicka osoba potom je tam dole nieco ze podregister poistenca: viazany finančny agent

čo to presne znamena??? je to mozne aby to spadalo do živnosti ked ja som nikomu nedavala ani len kopiu zivnostenskeho listu to len tak na zaklade ničoho na mna mozu urobit nejaku zmluvu...???:confused:
Zita5
04.02.11,17:53
ano som uvedena na tej stranke je tam nieco ze typ osoby: fyzicka osoba potom je tam dole nieco ze podregister poistenca: viazany finančny agent

čo to presne znamena??? je to mozne aby to spadalo do živnosti ked ja som nikomu nedavala ani len kopiu zivnostenskeho listu to len tak na zaklade ničoho na mna mozu urobit nejaku zmluvu...???:confused:

Ako sa môžete pýtať takú otázku , však uvádzate , že zmluvu na Vaše meno spravila Vaša matka .
pizzanoel
04.02.11,17:56
Zákon o dani z príjmov

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


Prečo sa mama nezaregistrovala na svoje meno ?Príjmy zo sprostredkovateľskej zmluvy sú považované za príjmy z podnikania , aj keď nie je živnosť .Je tam registrácia podľa osobitného predpisu , ak ovšem je .

mama robi pre dve banky v nejakych internych zmluvach sa pise ze nemoze vykonavat pre dve banky tuto cinnost ale len pre jednu preto napisala tamtu na mna ..... s tym ze mi slubila ze to nie je na zivnost...ale nejako sa mi to nepozdava....Nemoze sa to povazovat ze su to prijmi zo zavislej cinnosti???Ako to moze niekto robit ked nema zivnoszt? Ja ju mam pozastavenu ked spravim uctovnictvo tak to tam nemozem zauctovat napr. prijem 500 eur dna 14.3.2010 ked v tom case je zivnost pozastavena a moj uctovny rok je od 18.4.2010 do 11.10.2010....
pizzanoel
04.02.11,17:57
Ako sa môžete pýtať takú otázku , však uvádzate , že zmluvu na Vaše meno spravila Vaša matka .

ano to spravila ale to napr. ta banka si ani neoveri ci ten clovek ma zivnost??nepotrebuje k ej zmluve o sprostredkovani pripojit kopiu zivnostenksehO??
veronikasad
04.02.11,18:08
ano to spravila ale to napr. ta banka si ani neoveri ci ten clovek ma zivnost??nepotrebuje k ej zmluve o sprostredkovani pripojit kopiu zivnostenksehO??
k činnosti sprostredkovatela nepotrebuješ živnostenský list. Stačí DIČ pridelene DU. Ide o podnikanie podľa osobitných predpisov.
pizzanoel
04.02.11,18:09
k činnosti sprostredkovatela nepotrebuješ živnostenský list. Stačí DIČ pridelene DU. Ide o podnikanie podľa osobitných predpisov.
V tej zmluve nie je uvedene ziadne DIC ani ICO, preto mi je to čudne...
veronikasad
04.02.11,18:14
V tej zmluve nie je uvedene ziadne DIC ani ICO, preto mi je to čudne...
v zmluve DIČ nie je uvedené, ale ak by si ho nemala pridelené ako SZČO, musíš sa po uzatvorení zmluvy registrovať na DU.
pizzanoel
04.02.11,18:18
v zmluve DIČ nie je uvedené, ale ak by si ho nemala pridelené ako SZČO, musíš sa po uzatvorení zmluvy registrovať na DU.

čo s tym mam robit??? To si musim normalne priznat v danovom priznani ako prijem zo zivnosti? Nemozem to dat do zavislej cinnosti? Ja mam teraz pozastavenu živnost ako to mam zaučtovat v čase ked je dan nejaky prijem z tej banky a ja ju mam pozastavenu v tom termine?
Zita5
04.02.11,18:19
čo s tym mam robit??? To si musim normalne priznat v danovom priznani ako prijem zo zivnosti? Nemozem to dat do zavislej cinnosti? Ja mam teraz pozastavenu živnost ako to mam zaučtovat v čase ked je dan nejaky prijem z tej banky a ja ju mam pozastavenu v tom termine?

Aké má pomenovanie presne tá zmluva ?
pizzanoel
04.02.11,18:21
je to ,,Zmluva o obchodnom zastupeni pri sprostredkovani poistenia"
Zita5
04.02.11,18:36
je to ,,Zmluva o obchodnom zastupeni pri sprostredkovani poistenia"

Príjem z uvedenej činnosti nemôže byť podľa §5(závislá činnosť), ale podľa § 6, ako som Vám už uviedla vyššie .Okrem iného , zrejme nie je ani registrácia na DU .Nooo .......mama si asi koleduje , aby ste dostali pokuty ...len kto to bude platiť , asi potom mamka .
pizzanoel
04.02.11,18:40
Príjem z uvedenej činnosti nemôže byť podľa §5(závislá činnosť), ale podľa § 6, ako som Vám už uviedla vyššie .Okrem iného , zrejme nie je ani registrácia na DU .Nooo .......mama si asi koleduje , aby ste dostali pokuty ...len kto to bude platiť , asi potom mamka .

Hej potom jej to dam cele zaplatit .....:mad: je mi z toho zle...:mee: Kolko je ta pokuta ?
veronikasad
04.02.11,18:41
Zitka, sprostredkovanie, registrované v NBS nesúvisí so živnosťou. Aj keď má živnosť pozastavenú (DIČ má pridelené ako SZČO), túto činnosť môže vykonávať. Sú to príjmy, ktoré si citovala vyššie. Len netreba zabudnúť na oznamovaciu povinnosť v ZP - sporostredkovatelia sa považujú za SZČO a aj počas pozastavenej živnosti platia preddavky na ZP.

Ak by však sa išla registrovať počas pozastavenej živnosti na UP, treba oznámiť, že má aj podnikanie podľa osobitných predpisov. Na UP ju nezaregistrujú ako uchádzača o zamestnanie.

Mamka si pomohla, dcére skomplikovala život.
Zita5
04.02.11,18:54
Zitka, sprostredkovanie, registrované v NBS nesúvisí so živnosťou. Aj keď má živnosť pozastavenú (DIČ má pridelené ako SZČO), túto činnosť môže vykonávať. Sú to príjmy, ktoré si citovala vyššie. Len netreba zabudnúť na oznamovaciu povinnosť v ZP - sporostredkovatelia sa považujú za SZČO a aj počas pozastavenej živnosti platia preddavky na ZP.

Ak by však sa išla registrovať počas pozastavenej živnosti na UP, treba oznámiť, že má aj podnikanie podľa osobitných predpisov. Na UP ju nezaregistrujú ako uchádzača o zamestnanie.

Mamka si pomohla, dcére skomplikovala život.

Však práve preto , oznámenie nie je ani na DU .To taktiež spadá pod sankcie -nesplnenie §31 zákona o správe daní a poplatkov .
Lenže tieto informácie sú sprostredkované z jednej strany, možno by mama vniesla iné svetlo .
Zmluvu musela podpisovať dcéra , to by bol už vrchol, aby to mama za dcéru aj podpísala.Ak by podpísala aj dcéra , tak to mali riešiť od počiatku uzavretej zmluvy.
veronikasad
04.02.11,18:57
Však práve preto , oznámenie nie je ani na DU .To taktiež spadá pod sankcie -nesplnenie §31 zákona o správe daní a poplatkov .
Lenže tieto informácie sú sprostredkované z jednej strany, možno by mama vniesla iné svetlo .
Zmluvu musela podpisovať dcéra , to by bol už vrchol, aby to mama za dcéru aj podpísala.Ak by podpísala aj dcéra , tak to mali riešiť od počiatku uzavretej zmluvy.
Zitka, ale dcéra bola SZČO, DIČ má pridelené. Alebo počas pozastavenej živnosti sa DIČ vracia ? Síce aj podnikanie podľa osobitných predpisov musí nahlásiť na DU...
Zita5
04.02.11,18:59
Živnosť je síce pozastavená , ale sprostredkovateľa poistenia registrovaného podľa osobitných predpisov vykonávať môžete .To sa nevzťahuje na živnosť.

Ďalšou vecou je , ako na takúto zmluvu zareaguje NBS.....
Zita5
04.02.11,19:03
Zitka, ale dcéra bola SZČO, DIČ má pridelené. Alebo počas pozastavenej živnosti sa DIČ vracia ? Síce aj podnikanie podľa osobitných predpisov musí nahlásiť na DU...

Veronika pri pozastavení sa neodovzdávalo Osvedčenie o registrácii na
DU .
Ale teraz tieto dni sa to na Porade niekde riešilo, že musia odovzdať Osvedčenie ...(už som postrehla dva prípady)informácia od správkyne dane, že podľa"nového zákona " .Hľadala som k tomu znenie , lenže nie je nič také uvedené v Zákone o správe daní a poplatkov , len ak ukončí podnikanie .Takže ak je to tak, tak by to mali v zákone uvádzať .
Pozastavenie živnosti je určitým spôsob aj ukončením podnikania , ale nie v tom pravom zmysle slova .
Ice dive
04.02.11,19:17
- jedna vec, je že pravdepodobne nemáš nahlásený podnikateľský účet na DU, neohlásila si podnikanie podľa osobitných predpisov (DU stačí zaslať len kópiu sprostredkovateľskej zmluvy...)

- tieto príjmy ako bolo už povedané sú podľa § 6 t.j. je to príjem zo živnosti podľa osobitných predpisov... t.j. aj keď si myslíš, že tvoje podnikanie je pozastavené de facto pozastavené nie je a máš z neho príjem... predsa nie si mŕtva duša, keď tvoja mama sprostredkováva poistenie a dostáva za to províziu...
keďže máš aj príjem zo závislej činnosti, zdravotné poistenie môžeš zúčtovať v RZZP za 2010...

- čo mi je však na celej veci najdivnejšie na registráciu v NBS potrebuješ minimálne notársky overenú kópiu maturitného vysvedčenia ak nemáš VŠ diplom... a výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace... ten doklad o vzdelaní si viem predstaviť ako mama mohla ešte splašiť... ale ako by sa dostala k výpisu z RT bez toho aby si o tom vedel je mi veľmi divné... lebo tento sa dáva len osobe ktorej sa týka....

- ďalej ak si na tej stránke zapísaný len v jednom registri zo štyroch (sprostredkovanie poistenia, sprostredkovanie dôchodkového poistenia, príjímanie vkladov, sprostredkovanie úverov..) tak musíš do 1.4.2011 predložiť doklad o tom, že si absolvoval osobitné finančné vzdelávanie, ak ho nepredložíš, tak tvoje podnikanie skončí výmazom z registra NBS...

- pokuta, ktorá ti hrozí je minimálne 66 Eur a viac, od DU ak si nenahlasil účet využívaný na podnikanie no a od NBS môže tvoja mama dostať pokutu, že sprostredkúva poistenie / úvery bez povolenia NBS táto pokuta môže byť až do výšky 200 000 eur, samozrejme záleží od toho koľko tento stav trvá, či daná osoba má vzdelanie na výkon tejto funkcie, či bola jej konaním spôsobená dajaká škoda a pod...
pizzanoel
04.02.11,19:18
ako to mam uviest v DP VI.Oddiel :prijem z podnikania vykonavany podla osobitnych predpisov alebo je to prijem z činnosti sprostredkovatelov ktore nie su živnostou ? Ak som zarobila za cely cas podnikania v roku 2010: 3 794 eur a tam ten prijem z tej banky je 1 800 to sa teraz stanem povinnym platcom poistenia alebo do uvahy beru len tych 3 794 alebo je to 3794+1800 ? a tym padom by som presiahla 12 nasobok minimalnej mzdy...a budem musiet kvoli tomu si platit SP...
Katy a R
04.02.11,19:28
No v prvom rade by si si to mala hádam ujasniť z mamkou. ..:confused:;)
predpokladám, že mamka to všetko riadne ošetrila .. či?
príjem uvedieš v DP v tab 1 riadok 8.
pizzanoel
04.02.11,19:33
áno je to príjem z podnikania podľa osobitných predpisov...a musíš uviesť celý príjem t.j. 3794 + 1800... mamina bola v tvojom podnikaní šikovná:):):):)


No v prvom rade by si si to mala hádam ujasniť z mamkou. ..:confused:;)
predpokladám, že mamka to všetko riadne ošetrila .. či?
príjem uvedieš v DP v tab 1 riadok 8.

Jeden napíše tak a druhý tak......:confused::confused::confused:

Myslim, že na ujasňovanie je asi dosť neskoro...
Katy a R
04.02.11,19:39
.. máš pravdu .. nevidela som tú zmluvu - tak neviem presne:confused: ... ale pre platenie poistného na SP je jedno, či ide o riadok 3, alebo 8. Pripočíta sa ti k riadku 2.
Však mamka robí DP za seba ... spavíš podľa nej..
pizzanoel
04.02.11,19:43
.. máš pravdu .. nevidela som tú zmluvu - tak neviem presne:confused: ... ale pre platenie poistného na SP je jedno, či ide o riadok 3, alebo 8. Pripočíta sa ti k riadku 2.
Však mamka robí DP za seba ... spavíš podľa nej..

tak to bude asi lepšie aby som ho tam vobec neuvadzala....:(

Ona si DP nerobi robim jej ho ja!!! a ona pre tu inu banku to robi priamo na živnost čiže ona ma prijem zo živnosti...
Anik
04.02.11,19:56
no v každom prípade prepáč nechcem Ti siahať do svedomia, ale ja sama som mala a aj každý rok mám niekoľko telefonátov v zmysle lanária ma tam a tam čo mi odporučíš mám to skúsiť - môj názor je v drvivej väčšine že nie, lebo nato tí ľudia nemajú /bohužiaľ/ a až v čase DP sa dozviem, že ich to predsa len zlákalo vidina peňazí za 1 zmluvu a tie riešenia ako z toho von sa potom ťažko hľadajú. Hovoríš že mama zarobila 1800 eur, keď sa to rozpočíta na mesiac tak to nieje bohviečo a za tie problémy, ktoré sa tým spôsobia to už vonkoncom nestojí. Keď si prepočítaš koľko len zaplatíš na odvodoch, koľko sa zaplatilo na telefonátoch a ešte keď nedajbože ľudia prestanú platiť a bude treba vrátiť provízie, až vtedy bude problém
prajem ti aby ste to vyriešili čo najmenej bolestivo
Ice dive
04.02.11,20:02
no v každom prípade prepáč nechcem Ti siahať do svedomia, ale ja sama som mala a aj každý rok mám niekoľko telefonátov v zmysle lanária ma tam a tam čo mi odporučíš mám to skúsiť - môj názor je v drvivej väčšine že nie, lebo nato tí ľudia nemajú /bohužiaľ/ a až v čase DP sa dozviem, že ich to predsa len zlákalo vidina peňazí za 1 zmluvu a tie riešenia ako z toho von sa potom ťažko hľadajú. Hovoríš že mama zarobila 1800 eur, keď sa to rozpočíta na mesiac tak to nieje bohviečo a za tie problémy, ktoré sa tým spôsobia to už vonkoncom nestojí. Keď si prepočítaš koľko len zaplatíš na odvodoch, koľko sa zaplatilo na telefonátoch a ešte keď nedajbože ľudia prestanú platiť a bude treba vrátiť provízie, až vtedy bude problém
prajem ti aby ste to vyriešili čo najmenej bolestivo
neboj už to nebude také jednoduché ľudí registrovať v NBS nakoľko budú musieť absolvovať vzdelávanie a testy... t.j. už ich nebudú chrliť maklérske spoločnosti ako na bežiacom páse...
Katy a R
04.02.11,20:06
tak to bude asi lepšie aby som ho tam vobec neuvadzala....:(

Ona si DP nerobi robim jej ho ja!!! a ona pre tu inu banku to robi priamo na živnost čiže ona ma prijem zo živnosti...

.. čo na toto :confused::eek: neviem načo si vôbec zadávala otázku ... keď na to kašleš. .. a aj mamke zle uvádzaš príjmy do DP..

Inak Zitka5 sa tejto problematike venuje tu na porade veľmi podrobne .. len neviem, či máš záujem to čítať... :confused:
Zita5
04.02.11,20:09
Pre Ice dive
§6
(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


----------------------------------------------------------
29a)Napríklad zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 650/2004 Z. z. v znení zákona č. 747/2004 Z. z., zákon č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 310/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, zákon č. 566/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Nakoľko sa jedná http://www.porada.sk/1644688-post13.html
Katy a R
04.02.11,20:14
.. takže správne riadok 8 ...;):D
Ice dive
04.02.11,20:15
Pre Ice dive
§6
(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


----------------------------------------------------------
29a)Napríklad zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 650/2004 Z. z. v znení zákona č. 747/2004 Z. z., zákon č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 310/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, zákon č. 566/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Nakoľko sa jedná http://www.porada.sk/1644688-post13.html
tak sa ospravedlňujem a beriem späť.
Zita5
04.02.11,20:19
tak sa ospravedlňujem a beriem späť.

Ja sa ani nečudujem, že človek už ani nevie čo hľadá a podľa akého §§ zdaňuje. Raz je predmetom Sprostredkovanie poistenia , vyššie čítam , že mamina robí na živnosť a zadávateľka jej bude robiť DP, a ešte vyššie sa jednalo o dve zmluvy ......tak o čom rokujeme :);)
pizzanoel
04.02.11,20:22
Ja sa ani nečudujem, že človek už ani nevie čo hľadá a podľa akého §§ zdaňuje. Raz je predmetom Sprostredkovanie poistenia , vyššie čítam , že mamina robí na živnosť a zadávateľka jej bude robiť DP, a ešte vyššie sa jednalo o dve zmluvy ......tak o čom rokujeme :);)


ona to ma ine lebo je ich zamestnanec...a ma ine zmluvy... ja som akoze ,, externy pracovnik" aj ked nie som lebo to nerobim...
Ice dive
04.02.11,20:34
ona to ma ine lebo je ich zamestnanec...a ma ine zmluvy... ja som akoze ,, externy pracovnik" aj ked nie som lebo to nerobim...
bez tak či už interný alebo externý pracovník bez výpisu z registra trestov by ťa NBS nezapísala... a ten by si mohol vybaviť jedine ty...
Zita5
04.02.11,20:51
ano som uvedena na tej stranke je tam nieco ze typ osoby: fyzicka osoba potom je tam dole nieco ze podregister poistenca: viazany finančny agent

čo to presne znamena??? je to mozne aby to spadalo do živnosti ked ja som nikomu nedavala ani len kopiu zivnostenskeho listu to len tak na zaklade ničoho na mna mozu urobit nejaku zmluvu...???:confused:


186
ZÁKON
z 24. apríla 2009
o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve
(2) Ak v § 11 a 12 nie je ustanovené inak, na území
Slovenskej republiky môže vykonávať finančné sprostredkovanie
len finančný agent, ktorým je
a) samostatný finančný agent,
b) viazaný finančný agent,
c) podriadený finančný agent.



§ 8
Viazaný finančný agent
Viazaný finančný agent vykonáva finančné sprostredkovanie
na základe písomnej zmluvy s finančnou
inštitúciou, pričom v tom istom čase môže mať viazaný
finančný agent uzavretú písomnú zmluvu v jednom
sektore najviac s jednou finančnou inštitúciou; to neplatí
pre sektor poistenia alebo zaistenia, v ktorom
môže mať viazaný finančný agent uzavretú písomnú
zmluvu najviac s jednou poisťovňou vykonávajúcou životné
poistenie a zároveň najviac s jednou poisťovňou
vykonávajúcou neživotné poistenie.


http://www.porada.sk/1545628-post8.html
http://www.porada.sk/1546659-post10.html
pizzanoel
04.02.11,20:52
bez tak či už interný alebo externý pracovník bez výpisu z registra trestov by ťa NBS nezapísala... a ten by si mohol vybaviť jedine ty...


samozrejme ze som to bola vybavit lebo som jej chcela asi pomoct kedze to je moja mama...ja som ale nevedela ze to spada do živnosti...ale brala som to ako nejaka pracovna zmluva nieco ako je DVP
Zita5
04.02.11,20:57
samozrejme ze som to bola vybavit lebo som jej chcela asi pomoct kedze to je moja mama...ja som ale nevedela ze to spada do živnosti...ale brala som to ako nejaka pracovna zmluva nieco ako je DVP

Takže predsa to len nebola mama ......dokonca ste aj vybavovali .:)
Zita5
04.02.11,21:01
Prečo má Ice dive od Vás neužitočný bod ? Však informácie podávate postupne . Zo začiatku sa téma javila , akože mama to všetko bez Vás zariadila a pomaličky budeme mať širší uhol pohľadu na vec ,lebo pridávate novšie a novšie informácie ......a preto ten neužitočný je od Vás bezdôvodný.

Človek sa Vám tu snaží niečo okolo napísať , aby ste mali prehľad , a Vy zareagujete neužitočným.
pizzanoel
04.02.11,21:02
Takže predsa to len nebola mama ......dokonca ste aj vybavovali .:)
hej ja som vybavovala len ten vypis z registra trestov kedze je to do vlastnych ruk....
Anik
04.02.11,21:23
a to si sa vôbec s nikým neradila? že aký to bude príjem pod čo bude spadať a tak ? To musím povedať, že mám lepších - opýtajú sa aspon aj keď neberú na vedomie čo im poviem. Veď v poisťovniach majú príjem zo závislej činnosti - výplatu, len pár kmeňových zamestnancov, ktorých by si aj na dvoch rukách zrátala aj v najväčšej poisťovni
a ak si podpísala Zmluvu o obchodnom zastúpení tak si ju ani neprečítala ? myslím, že sa tam píše že si povinná ísť zaniesť túto zmluvu na DÚ a sama si tento príjem aj zdaniť. A čo sa týka nepriznania toho príjmu to by som ja osobne ani zo srandy neradila, sama si sa našla na tých stránkach myslím NBS a tam je presne napísaný dátum odkedy si tú zmluvu mala platnú. Myslíš že DÚ si to nedokáže zistiť ?
A to prepokladám, že si nebola evidovaná na UP v čase od 1.1.10 do toho 18.4 dokedy si začala podnikať, podľa mňa si mala byť nahlásená aj na ZP a vlastne aj v RZZP by si to mala zohľadniť bolo by pre teba aspoň trošku malé bezvýznamné + keby si bola vtom čase zamestnaná
Ice dive
05.02.11,06:57
a to si sa vôbec s nikým neradila? že aký to bude príjem pod čo bude spadať a tak ? To musím povedať, že mám lepších - opýtajú sa aspon aj keď neberú na vedomie čo im poviem. Veď v poisťovniach majú príjem zo závislej činnosti - výplatu, len pár kmeňových zamestnancov, ktorých by si aj na dvoch rukách zrátala aj v najväčšej poisťovni
a ak si podpísala Zmluvu o obchodnom zastúpení tak si ju ani neprečítala ? myslím, že sa tam píše že si povinná ísť zaniesť túto zmluvu na DÚ a sama si tento príjem aj zdaniť. A čo sa týka nepriznania toho príjmu to by som ja osobne ani zo srandy neradila, sama si sa našla na tých stránkach myslím NBS a tam je presne napísaný dátum odkedy si tú zmluvu mala platnú. Myslíš že DÚ si to nedokáže zistiť ?
A to prepokladám, že si nebola evidovaná na UP v čase od 1.1.10 do toho 18.4 dokedy si začala podnikať, podľa mňa si mala byť nahlásená aj na ZP a vlastne aj v RZZP by si to mala zohľadniť bolo by pre teba aspoň trošku malé bezvýznamné + keby si bola vtom čase zamestnaná
ešte keď zoberieme do úvahy, že každá poisťovňa robí audit a určite si plní "bonzovaciu povinnosť" takže sa pomaly ale isto daňový úrad dozvie komu poslali na aký účet a koľko eur...
Ice dive
05.02.11,07:10
samozrejme ze som to bola vybavit lebo som jej chcela asi pomoct kedze to je moja mama...ja som ale nevedela ze to spada do živnosti...ale brala som to ako nejaka pracovna zmluva nieco ako je DVP
no keď si vybavovala výpis z registra trestov a nespýtala si sa načo mame je... resp. aké sú podmienky zazmluvnenia resp. o akú činnosť sa jedná....
tak sa nečuduj, že je zrazu z teba biely kôň, ktorý vedie podnikanie a ešte aj vo sfére, ktorá je pod dosť prísnym dohľadom a legislatívne sa mení každých pár rokov......

dohody o vykonaní práce sú spravidla činnosti, na ktoré nepotrebuješ vzdelanie, nemáš zodpovednosť dneska ju robíš a zajtra nie... mala si radšej ísť predávať avon, LR Cosmetics, alebo nejakú inú podomovú MLM činnosť tam by ťa tak ľahko nevystopovali ako pri činnosti, kde sa provízie vyplácajú výlučne na účet.....
Zita5
05.02.11,07:45
Dnes už na sprostredkovateľov poistného , finančných agentov, samostatných finančných agentov a podobne sú zákony z roka na rok prísnejšie a prísnejšie .Účtujem klientku SFA(má aj PFA) a vidím čo sa naokolo deje .
Katy a R
05.02.11,11:09
Skrátka, aj napriek tomu, že si živnosť pozastavila .... si za celý rok 2010 SZČO .. (viazaný fin agent). A máš aj všetky povinnosti szčo.
Za nesplnenie povinností ... DU, SP, ZP .. sú aj sankcie ...
To píšem .. ak by aj iným pomohlo .. treba si zistiť dopredu - do čoho sa púšťam;)
Xanti
05.02.11,17:43
A nesmieme zabúdať na to, že SZCO si aj tento rok až kým ťa nevymažú z registra NBS, takže máš povinnosť platiť odvody do ZP nadalej a na UP ťa nezaregistrujú.
buffo7
10.02.11,09:57
Dobrý deň. Som sprostredkovateľ poistenia, mám pridelené DIČ a súčasne som aj zamestnanec. Za rok 2010 mi príjem za sprostredkovanie poistenia nepresiahol sumu 500,- Euro. Som povinná uvedený príjem uviesť do DP? Keď som bola zaniesť potvrdenie o registrácii v NBS v zdravotnej poisťovni, tak mi povedali, že nemám povinnosť platiť žiadne odvody. Ako to teda je?
Ice dive
10.02.11,10:02
no činnosť sprostredkovateľa si vykonával, t.j. príjem z tejto činnosti zdaniť musíš (nemusel by si ak by to bol tvoj jediný príjem, avšak predpokladám, že nezdaniteľnú časť 4025 si si uplatnil celú...) odvody do sociálnej poisťovne platiť nemusíš, avšak v RZZP si nejaký ten zdravotný odvod doplatíš...
nela07
15.11.12,20:24
Ahojte, chcela by som sa poradiť, ako postupovať. Kamarátka mala prerušenú živnosť počas RD. Počas prerušenia podpísala zmluvu o finančnom sprostredkovaní a má osvedčenie o tom, že je samostatný finančný agent. Išla na živnostenský a predčasne obnovila živnosť a nahlásila obnovenie živnosti aj na daňovom. Takže DIČ má. Viem, že finančné sprostredkovanie nespadá pod živnosti a preto : Otázka je, či je povinná aj oznámiť daňovému úradu, že vykonáva činnosť finančného agenta, alebo nie. Ďakujem.