7Ingrid7
20.08.04,09:28
V Zakonniku prace /§ 106, 107/ je presne uvedene ako sa zisituje narok na dodatkovu dovolenku a ,ze sa nesmie preplacat.
Ale viete mi poradit, v ktorom § sa uvadza, ci sa zostatok DODATKOVEJ DOVOLENKY, ktory nebol vycerpany v danom kal. roku nemoze/moze presunut do dalsieho roka?

Dakujem za info a rady.
slavkaD
20.08.04,13:09
Presun dovolenky do dalsieho roka (podobne ako aj dalsie ustanovenia o dovolenkach - s vynimkou dovodov kratenia) je rieseny spolocne pre vsetky druhy dovolenky, t. j. plati aj pre dodatkovu. Nechce sa mi verit, ze v danom roku zamestnanec nevycerpal ziadnu dovolenku (dodatkova sa totiz musi cerpat prednostne, t. j. pred dovolenkou za kalendarny rok).
libus72
03.12.06,12:08
Opäť sa vrátim k tejto téme...
Keď zam-nec nevyčerpal dovolenku za kalendárny rok, je niekde v ZP alebo inde upravené koľko dní starej dovolenky možno presunúť do ďalšieho roka?
A čo v prípade ak zam-nec má dovolenku ešte z roku 2005, a aj 2006?môže sa mu to všetko presunúť do roku 2007?
ďakujem za vyjadrenia
Marti.ka
04.12.06,06:41
Opäť sa vrátim k tejto téme...
Keď zam-nec nevyčerpal dovolenku za kalendárny rok, je niekde v ZP alebo inde upravené koľko dní starej dovolenky možno presunúť do ďalšieho roka?
A čo v prípade ak zam-nec má dovolenku ešte z roku 2005, a aj 2006?môže sa mu to všetko presunúť do roku 2007?
ďakujem za vyjadrenia
Dovolenku za rok 2005 musí vyčerpať do konca tohto roka, inak mu prepadne. Dovolenku za rok 2006 musí vyčerpať do konca roka 2007. Pozri par. 113 ods.2.
libus72
04.12.06,08:54
Dovolenku za rok 2005 musí vyčerpať do konca tohto roka, inak mu prepadne. Dovolenku za rok 2006 musí vyčerpať do konca roka 2007. Pozri par. 113 ods.2.

Teda ak zam-covi tie dni nevyčerpanej dovolenky z roku 2005 prepadnú tak potom nemá nárok na náhradu mzdy za tie prepadnuté dni podľa §116 ods 3? alebo ako mám rozumieť tomuto odseku v ZP?
Tweety
04.12.06,08:57
Teda ak zam-covi tie dni nevyčerpanej dovolenky z roku 2005 prepadnú tak potom nemá nárok na náhradu mzdy za tie prepadnuté dni podľa §116 ods 3? alebo ako mám rozumieť tomuto odseku v ZP?
Áno, v roku 2007 už nemá nárok na preplatenie tejto dovolenky za rok 2005.
libus72
04.12.06,09:07
ďakujem pekne za odpovede, čiže len ak by zam-nec nemohol vyčerpať dovolenku napr. že mu to zam-teľ nedovolil a ak by mu vtedy prepadla tak by mal nárok na jej náhradu?
Tweety
04.12.06,09:12
ďakujem pekne za odpovede, čiže len ak by zam-nec nemohol vyčerpať dovolenku napr. že mu to zam-teľ nedovolil a ak by mu vtedy prepadla tak by mal nárok na jej náhradu?
Podľa § 116 ZP nárok na náhradu za nevyčerpanú dovolenku možno poskytnúť len ak si ju nemohol vyčerpať z dôvodu ukončenia PP.
ZuzanaP
06.12.06,10:49
A čo ak mu zamestnávateľ nedovolil čerpanie dovolenky. Našim strážnym tiež zostala nejaká dov. z roku 2005, neviem o čo sa môžem oprieť, ak budem šéfovi tvrdiť, že na ňu strácajú nárok, lebo v zákonníku práce som nenašla nikde doslovne napísané, že takáto dovolenka prepadá.

Alebo som to prehliadla? :eek: Už som § o dovolenke dvakrát prečítala a nenašla som to.
katkaj
06.12.06,10:58
A čo ak mu zamestnávateľ nedovolil čerpanie dovolenky. Našim strážnym tiež zostala nejaká dov. z roku 2005, neviem o čo sa môžem oprieť, ak budem šéfovi tvrdiť, že na ňu strácajú nárok, lebo v zákonníku práce som nenašla nikde doslovne napísané, že takáto dovolenka prepadá.

Alebo som to prehliadla? :eek: Už som § o dovolenke dvakrát prečítala a nenašla som to.

§ 113

(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca..........
ZuzanaP
06.12.06,11:08
Jaj, tak toto. Podľa mňa to, ale nie je jasne napísané, že prepadáva. Ale aj tak ďakujem!!
skala
07.12.06,12:50
Dobry den,

mam par dotazov k dodatkovej dovolenke......

- Pracujem v skolstve (ucitel) v zdraviu skodlivom prostredi.
- Poberam mesacny priplatok za pracu v zdraviu skodlivom prostredi.
- Zamestnavatel mi vsak odkedy pracujem v tomto prostredi, nepriznal dodatkovu dovolenku.

Iba nedavno sme nahodou s kolegami zistili, ze mame narok na dodatkovu dovolenku a to na zaklade toho, ze doktorand mal priznanych +5 dni dovolenky a my, pedagogovia nie.

- Kedze sa nemozeme dovolat priznania dodatkovej dovolenky na personalnom oddeleni, ako by sme mali postupovat?
- Ma zamestanec vobec ziadat o dodatkovu dovolenku?
- Je potrebne nieco dokladovat? Myslim, ze niet co, ved vsetky nalezitosti by malo mat personalne oddelenie, kedze nam vyplacaju priplatok za pracu v zdraviu skodlivom prostredi. Len doplnim, ze na inej katedre ludia maju priznanu tuto dovolenku uz davno bez akychkolvek ziadosti.

A este otazka....je mozne nejakym sposobom ziadat od zamestnavatela nejaku nahradu za nepriznanu dodatkovu dovolenku za 10 a viac rokov?

Dakujem za odpovede!