epo
11.12.05,17:11
Dobry den, chcela by som sa opytat, aky kurz mam použit pri zauctovani konverzie jednej valuty na druhu na devizovych uctoch? Nasa firma ma vedene devizove ucty v USD, EUR a PLN. V jeden den sa zrealizuje konverzia napr. 50 tis. EUR na PLN. Ide o preuctovanie ubytku jednej meny a prirastok druhej meny cez ucet 261. Aky kurz mam pouzit, aby sa mi 261 vyrovnala?
Dakujem Jana[b]
Aknazuz
11.12.05,16:36
Dobry den, chcela by som sa opytat, aky kurz mam použit pri zauctovani konverzie jednej valuty na druhu na devizovych uctoch? Nasa firma ma vedene devizove ucty v USD, EUR a PLN. V jeden den sa zrealizuje konverzia napr. 50 tis. EUR na PLN. Ide o preuctovanie ubytku jednej meny a prirastok druhej meny cez ucet 261. Aky kurz mam pouzit, aby sa mi 261 vyrovnala?
Dakujem Jana[B]
ja by som pouzila kurz NBS zo dna zauctovania konverzia a na 261 by som zauctovala kurzovy rozdiel - je to predsa obchod - teda pohyb s menou.
epo
11.12.05,16:47
Dakujem, teda myslis, ze mozem uctovat kurzove rozdiely po kazdej uskutocnej operacii na kurzove zisky alebo straty? Teda aj v priebehu roka? Este som sa s takou operaciou nestretla, preto som mala akosi zafixovane, ze kurzove rozdiely spojene s 221 mozem uctovat az na konci roku.
Lila
12.12.05,08:14
Je to zvláštne, pretože Ing. Cenigová na svojej web. stránke, hovorí čoci iné. Neviem kedy si bola na jej školení, ale predpokladám, že to bolo ešte minulý rok.
Ja to neriešim cez kurz NBS. Keďže predávate USD povedzme za EUR-á,
Vy musíte jednoznačne vedieť Váš účtovný kurz / váž. priem.kurz/ na devízovom účte USD.
A týmto účt. kurzom banke /alebo obchodníkovi s devíz. hodnotami/ predávate USD.
Uvediem príklad:
Banke predávam 10.000 USD á 7.700 EUR t.j. krížový kurz 1,2987 Skk.

Z devíz. účtu mi odbudne 10.000 USD. Ja však viem v akom účtovnom kurze mám USD /podľa váž.priemeru/.
V mojom prípade bude kurz 30 Skk. Zaúčtujem:
261/221x 300.000 Skk /10.000 USD/
Na dev. ú EUR mi príde 7.700 EUR . Zaúčtujem:
221x/261 299.999,70 Skk / vypočítam kurz nákupný 300.000 : 7700= 38,961 SK/1 EUR/
Rozdiel 0,30 Skk zaúčtujem ako hal. vyrovnanie z fin. operácie a to takto
568x/261 . Tým sa mi aú 261 vyrovná.
Aknazuz
13.12.05,18:00
Dakujem, teda myslis, ze mozem uctovat kurzove rozdiely po kazdej uskutocnej operacii na kurzove zisky alebo straty? Teda aj v priebehu roka? Este som sa s takou operaciou nestretla, preto som mala akosi zafixovane, ze kurzove rozdiely spojene s 221 mozem uctovat az na konci roku.
pravdu ma Lila. Dnes na skoleni Ing. Cenigova povedala to, co Lila.
Zdoraznila, ze z pohybu penaznych prostriedkov KR nemozu vznikat a pri takejto konverzii sa postupuje tak, ako napisala Lila. Svoj chybny prispevok z 11.12. som radsej vymazala. A Lile dakujem za opravu.
Lila
14.12.05,07:39
Ďakujem, veľmi rada Vám v tomto kedykoľvek pomôžem.
epo
14.12.05,11:34
Ďakujem veľmi pekne za radu.
tinusa
19.12.05,20:17
pekný večer, vospolok..chcem vás poprosiť o radu, ak sa to tu už rozoberalo, tak sa ospravedlňujem, ale neviem sa k tomu dopátrať...
takže.. ako a hlavne akými kurzami mám účtovať tento prípad: z devízového účtu-vedeného v eurach vyberiem hotovosť, túto hotovosť zmením na české koruny a urobím nákup v hotovosti.. robí sa to cez nejaký zahraničný interný doklad? myslím tie prevody mien ...Ďakujem.
Aknazuz
19.12.05,20:54
si v spravnej teme, rozoberali tuto temu prispevky pred tebou. Konkretne by som to riesila dokladmi zahranicnej pokladne - ide predsa o hotovost.