azeko
05.02.11,10:01
Dobrý deň,

Máme situáciu keď živnostník SZČO si založil aj s.r.o..

1. Chcel by som sa opýtať či si môže podľa §19 ods. 6. pís. g) uplatniť do nákladov výšku splateného ZI ako daňovo uznateľný výdavok na živnosti?

2. A čo v prípade zrušenia živnosti?

Prosím ak sa niekto do toho vyznáte o radu, alebo odporúčanie. Ide mi hlavne o zníženie základu dane na SZČO. :)

Ďakujem
Tweety
05.02.11,10:03
Dobrý deň,

Máme situáciu keď živnostník SZČO si založil aj s.r.o..

1. Chcel by som sa opýtať či si môže podľa §19 ods. 6. pís. g) uplatniť do nákladov výšku splateného ZI ako daňovo uznateľný výdavok na živnosti?
:confused: Nie, nie je to výdavok OZD.
2. A čo v prípade zrušenia živnosti? A čo kontrétne?

Prosím ak sa niekto do toho vyznáte o radu, alebo odporúčanie. Ide mi hlavne o zníženie základu dane na SZČO. :)

Ďakujem
V texte.
VieraPopluharova
05.02.11,10:15
1/ v pripade SZČO a ak skutočne podnika a nema to len na papieri, tak priamo z podnikania SZČO pre neho platí príjem SZČO + prijem z s.r.o -výdavky SZČO / buď skutočné, alebo 40%paušal/ - prípadne poistenie DDP, alebo životne - nezdaniteľná čiastka na daňovníka /pozor ak je uvedena v potvrdení z s.r.o. kde je aj riadnym zamestnancom len opisať z potvrdenia/ ak ma vyplatenú len odmenu tak si moze zvazit ci prekvalifikuje zrazkovu dan ak tam bola z odmien na preddavkovu, alebo ak tam bola preddavkova tak ju opäť len opisať z potvrdenia/ dostanete ZD z toho vypočítate skutočnú daňovu povinnosť a odpočítate zrazenu daň a budete daňovú povinnosť prípadne narok na vratenie preddavkov zaplatených DU.

2/ V pripade s.r.o je otazka ci v tejto s.r.o je konatel i zamestnanec, alebo ma len mandatnu zmluvu a ako postavenu, no v kazdom pripade si v s.r.o. splni povinnost a vystaví sam sebe konateľovi potvrdenie o prijme.

3/ ZI sa tyka len s.r.o. a nema nič spoločne so SZCO.

4/ a este sa mi natíska otázka či si nemýlite povinne založený ŽL a nasledne založenie s.r.o. na zaklade ŽL, ak to je takto tak v tomto pripade si ŽL vystavený za úcelom založenia s.r.o. nevšímate.
azeko
05.02.11,10:36
1/ v pripade SZČO a ak skutočne podnika a nema to len na papieri, tak priamo z podnikania SZČO pre neho platí príjem SZČO + prijem z s.r.o -výdavky SZČO / buď skutočné, alebo 40%paušal/ - prípadne poistenie DDP, alebo životne - nezdaniteľná čiastka na daňovníka /pozor ak je uvedena v potvrdení z s.r.o. kde je aj riadnym zamestnancom len opisať z potvrdenia/ ak ma vyplatenú len odmenu tak si moze zvazit ci prekvalifikuje zrazkovu dan ak tam bola z odmien na preddavkovu, alebo ak tam bola preddavkova tak ju opäť len opisať z potvrdenia/ dostanete ZD z toho vypočítate skutočnú daňovu povinnosť a odpočítate zrazenu daň a budete daňovú povinnosť prípadne narok na vratenie preddavkov zaplatených DU.

2/ V pripade s.r.o je otazka ci v tejto s.r.o je konatel i zamestnanec, alebo ma len mandatnu zmluvu a ako postavenu, no v kazdom pripade si v s.r.o. splni povinnost a vystaví sam sebe konateľovi potvrdenie o prijme.

3/ ZI sa tyka len s.r.o. a nema nič spoločne so SZCO.

4/ a este sa mi natíska otázka či si nemýlite povinne založený ŽL a nasledne založenie s.r.o. na zaklade ŽL, ak to je takto tak v tomto pripade si ŽL vystavený za úcelom založenia s.r.o. nevšímate.

Živnosť je založená už od roku 2002. S.r.o. vznikla samostatne v 7. mesiaci minulého roku.
Momentálne uzatváram jednoduché účtovníctvo a študujem §19 o výdavkoch, kde som narazil na vyššie spomenutý odstavec, v ktorom je zmienka o "obstaraní obchodného podielu na obchodnej spoločnosti". A tak ma napadlo či to nieje aj náš prípad...

Samozrejme som len začiatočník v účtovníctve a možno si mýlim ešte nejaké súvislosti ale snáď sa to časom zlepší aj s prispením Vašej pomoci ;-)
evina
05.02.11,11:03
Živnosť je založená už od roku 2002. S.r.o. vznikla samostatne v 7. mesiaci minulého roku.
Momentálne uzatváram jednoduché účtovníctvo a študujem §19 o výdavkoch, kde som narazil na vyššie spomenutý odstavec, v ktorom je zmienka o "obstaraní obchodného podielu na obchodnej spoločnosti". A tak ma napadlo či to nieje aj náš prípad...

Samozrejme som len začiatočník v účtovníctve a možno si mýlim ešte nejaké súvislosti ale snáď sa to časom zlepší aj s prispením Vašej pomoci ;-)

V prvom rade si treba uvedomiť veľký rozdiel medzi pojmami SZČO , spoločník s r.o., základné imanie a obchodný podiel - jeho prevod, predaj, kúpa...

ad. 1. S.r.o. si nezaložil ako živnostník, ale ako občan x.y. /nakoľko píšeš, že vznikla samostatne v r. 2010/ a je jej spoločníkom /jediným alebo nie, to je pre tento prípad jedno/. K tomu, aby mohol založiť s.r.o. musel ako zakladateľ - spoločník vložiť peniaze v sume predpísanej zákonom /bez toho by spoločnosť vôbec nemohla existovať/ a je to základné imanie spoločnosti - je to základný zdroj majetku spoločnosti. Nemá absolútne nič spoločné so živnosťou.

ad 2/ Obchodný podiel je niečo úplne iného ako vklad /ZI/ do spoločnosti.
Obchodný podiel predstavuje účasť spoločníka na spoločnosti a z toho plynúce práva a povinnosti. Jeho výška sa určuje podľa pomeru vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti- tento môže podľa vlastného rozhodnutia alebo rozhodnutia VZ previesť alebo predať na inú osobu, ale takýto predaj opňť nemá nič spoločné so živnosťou, má to spoločné s ním ako občanom - no a s takýmito presunmi obchodného podielu ste zatiaľ nič nerobili