twin
05.02.11,12:08
ahojte, poraďáci, prosím o radu. Prešli sme na účtovanie zásob sp. A a chcem si zjednodušiť prácu, nakoľko som jediná účtovníčka vo firme. Viem, že môžem účtovať obstaranie zásob priamo na účty 112 a 132, nemusím cez 111 a 131. Ako ale postupovať pri vzniku oceňovacích rozdielov (cena vo faktúre a cena zásob na príjemke sa líšia vďaka rozdielnym účtovným programom a zaokrúhľovaniu o niekoľko centov)? Neviem či mám účtovať každý rozdiel a na akých účtoch. Ďakujem
KEJKA
05.02.11,11:15
132.1-sklad..................../321
132.9-cenové rozdiely
alebo
súpis príjemok porovnáš so súpisom faktúr-rozpisom 132.1
a ak máš všetky faktúry na 132.1 a naopak, teda vieš, že ide iba o cenový rozdiel, tak zaúčtuješ 132.1/132.9
Dbaj však, aby tie rozdiely boli účtované jednostranne, lebo v opačnom prípade je problém ich rozpúšťať.
twin
05.02.11,11:59
pri prvom spôsobe 132.9 oproti 321?
asi potrebujem dovysvetliť, čo znamená účtovať cenové rozdiely jednostranne a ako sa rozpúšťajú (začínam s účtovníctvom)
ďakujem za radu a trpezlivosť
KEJKA
05.02.11,13:57
najlepšie absolvovať kurz, toto sú základy
a určite sa to na OA preberá.
twin
05.02.11,15:50
Kejka, ďakujem za radu, ale dnes to asi nevyriešim. A na OA som nechodila.
KEJKA
05.02.11,16:17
tak potom kurz, lebo naozaj sú to základy.
Tweety
05.02.11,16:21
tak potom kurz, lebo naozaj sú to základy.
Nepochopím, akým zázrakom sa môže niekto dostať k účtovníctvu, ak nemá ani školu účtovníctva, ani kurz, ani nepotrebuje čítať zákony.:eek: No zase, tiež nemusím všetko chápať.:confused:
a_je_to
05.02.11,21:33
Nepochopím, akým zázrakom sa môže niekto dostať k účtovníctvu, ak nemá ani školu účtovníctva, ani kurz, ani nepotrebuje čítať zákony.:eek: No zase, tiež nemusím všetko chápať.:confused:

Čo je na tom ... až také nepochopiteľné ? Niekto rozbieha podnikanie a potrebuje účtovníčku. K dispozícii má :
- účtovníčku s 30 ročnou praxou, ktorá pýta aspoň 700 € mesačne
- živnostníčku, ktorá chce á 1 € za doklad a treba jej všetko precízne a dochvíľne nosiť, inak sa nebude baviť a aj tak má toho veľa
- dlhonohú absolventku EU, s 2 ročným dieťaťom, ktorá po materskej chce pracovať
- sestru, neter, alebo švagrinú s gymnáziom, ktorá je dlhdobo nezamestnaná
hádaj, koho si po dlhšej úvahe a pohovore so všetkými štyrmi napokon vyberie ? Ja sa s takým výberom stretávam v 3/4 prípadov, tiež sa divím, ale je to tak.
a_je_to
05.02.11,21:55
ahojte, poraďáci, prosím o radu. Prešli sme na účtovanie zásob sp. A a chcem si zjednodušiť prácu, nakoľko som jediná účtovníčka vo firme. Viem, že môžem účtovať obstaranie zásob priamo na účty 112 a 132, nemusím cez 111 a 131. Ako ale postupovať pri vzniku oceňovacích rozdielov (cena vo faktúre a cena zásob na príjemke sa líšia vďaka rozdielnym účtovným programom a zaokrúhľovaniu o niekoľko centov)? Neviem či mám účtovať každý rozdiel a na akých účtoch. Ďakujem

Nerozumiem, ako sa dá účtovať bez účtov 111 a 131, ak účtuješ spôsobom A a robíte príjemky. Veď buď príjemku musíš účtovať ako 112/111 a faktúru 111/321 ... alebo potom nejde o spôsob A, ale B. Taktiež si nemýľ oceňovacie rozdiely /účet 414 – 416/ s cenovými rozdielmi. Ak máš cenový rozdiel medzi príjemkou a faktúrou, musí sa pri A dopočítať k jednotkovej cene na sklade, alebo na analytiku 112A a vydávať z nej spolu s výdajom materiálu. Pre časť zásob, ktorá je na sklade sa cenový rozdiel dopočíta k jednotkovej cene a pre časť zásob, ktorá je u dňu doručenia faktúry už spotrebovaná sa účtuje priamo na 501/112. Dobrý softvér /napr. SAP BO/ to umožňuje a automaticky z faktúry dopočíta k skladovej jednotkovej cene, aj cene celkom.
betka
05.02.11,22:30
ahojte, poraďáci, prosím o radu. Prešli sme na účtovanie zásob sp. A a chcem si zjednodušiť prácu, nakoľko som jediná účtovníčka vo firme. Viem, že môžem účtovať obstaranie zásob priamo na účty 112 a 132, nemusím cez 111 a 131. Ako ale postupovať pri vzniku oceňovacích rozdielov (cena vo faktúre a cena zásob na príjemke sa líšia vďaka rozdielnym účtovným programom a zaokrúhľovaniu o niekoľko centov)? Neviem či mám účtovať každý rozdiel a na akých účtoch. Ďakujem

Ano obstaranie je možné účtovať priamo na 112 a 132. Hovoria nám o tom postupy účtovania:

43/(8) Pri účtovaní zásob spôsobom A, sa môžu nákupy materiálu účtovať priamo na účte 112 - Materiál na sklade, nákupy zvierat na účte 124 - Zvieratá a nákupy tovaru na účte 132 - Tovar na sklade a v predajniach.

Účtovníctvo vediem cez software xy
Sklad vedú v spoločnosti cez software xx.

Ja účtujem 132/321, 112/321...... V obratoch strany MD a D mi vzniká rozdiel ako mi predložia zostavu skladu obratov: príjmu na sklad a výdaja zo skladu. Rozdiely často vznikajú zo zaokrúhľovania. A potom mi nesedí sklad s účtovníctvom. "Dorovnám: 112,132/501, 501/112,132.
ID vyhotovím na rozdiel skladu a účtovníctva zo zaokrúhľovania.

Nejde o oceňovacie rozdiely ako také.

OR (alebo odchýlka) mi vzniká v iných prípadoch a to v závislosti od spôsobu oceňovania. (príjem na sklad môže byť v pevnej cene (odchýlka), cene obstarania, pričom mi vznikajú vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním napr. doprava, a tie sa "rozpúšťaju-oceňovací rozdiel)

To vy určite viete.
betka
05.02.11,22:45
Ešte ma predsa niečo napadlo. Nemusia Vám vznikať žiadne oceňovacie rozdiely (v súvislosti s vedl. nákladmi obstarania) resp. odchýlky (v súvislosti s príjmom ak je v pevnej cene na sklad).

Prax:
Ak účtujete 132/321 a máte obraty zo skladu-príjem na sklad totožné napr. za mesiac 3/2010. Zaúčtujete výdaj zo skladu 501,504/112,132 podľa zostavy skladu, a následne v mesiaci 6/2010 si pýtate priebežný stav invent. skladu. A tu Vám nič nesedí. Prečo? Jednoducho, lebo skladník opravil niečo spatne, mal rozúčtovaný pohyb....., a následne nedošlo k prepočtu výdaja zo skladu metodou FIFO, alebo váženým aritmet. priemerom, a tu vznikajú rozdiely, za kt. niekedy účtovník nemôže. Skladníkovi to soft prepočítal všetko spatne a vy máte v rukách zlú zostavu.

To zachádzam do krajností...
twin
06.02.11,21:42
ďakujem za všetky odpovede. Veľmi ste mi pomohli.
ede
03.03.11,11:15
Prosim o radu....sposob vypoctu - ako potom rozpustam naklady suvisiace s obstaranim tovaru /preprava/ do nakladov ? Dfa za prepravu zauctujem na 132 AE a potom mesacne by som mala rozpustit do nakladov....ako vypocitam kolko? Dakujem
účtovník 007
03.03.11,12:03
Ospravedlňujem sa autorovi tejto tabuľky,lebo už neviem, ktorá dobrá duša ju sem prilepila, ale stiahla som si ju z Porady a používam ju na kontrolu môjho vlastného výpočtu OR. Zatiaľ mi sumy vždy sedeli:)

Tie čísla v tabuľke sú vymyslené. Doplnila som ich tam iba pre prehľadnosť.
Ja napríklad mám OR vždy mínusový, nakoľko dostávame rôzne bonusy v závislosti od nákupov a pri tom množstve tovaru a kope prevádzok neviem určiť, čo ešte na sklade máme a čo sme predali. Podľa internej smernice tieto bonusy 1x ročne rozpúšťam. Ja potom účtujem na "päťstovky" mínusom. -504/-132 xxx,
čím si vlastne znížim náklady na predaný tovar.
Viem, že viac je takých firiem, kde na konci roka náklady zvyšujú.
eevvaa
19.03.13,13:16
Všetko chápem, je to úžasné ak niekomu vyhovuje (a naozaj je to v istých prípadoch lepšie) používať metódu pevne stanovených obstarávaniach cien a následne vypočítavať a rozpúšťať odchýlky. Len to treba robiť každý mesiac, minimálne. Ako som si tu všimol, v tomto prípade ale nejde o nejaké veľké odchýlky vyplývajúce z metódy oceňovania, ale len o drobné centové max. eurové odchýlky vyplývajúce napr. zo zaokrúhlenia jednotkovej ceny pri zápise položky do príjemky. Za jeden mesiac sa, aj v mojom prípade, nazbiera rozdiel sumárne +/- 1 Euro. Je aj toto oceňovací rozdiel alebo odchýlka v ocenení (t.j. rozdiel medzi skutočnou a vopred
stanovenou cenou)? Nedalo by sa to nejako elegantnejšie spratať zo sveta, bez výpočtu % odchýlky a jej rozpúšťania. Tiež to robím tak, ale už ma to nebaví a chcem dúfať, že by sa mohlo nájsť iné riešenie.
Dokonca, ak by sa malo držať správneho postupu pri rozpúšťaní odchýlky, tá by mala byť identifikované na konkrétnu zásobu a jej konkrétny úbytok. Či nie?