Soňa Záborská
05.02.11,13:35
Dobrý deň,
mala by som hned viacero otázok - budem moc vďačná ak niekto odpovie.
Je od 01.01.2011 možné pracovať a súčasne poberať rodičovský príspevok? Mohla by som teda od 01.02.2011 pracovať na dohodu, poberať "neobmedzený" príjem z dohody a zároveň poberať rodičovský príspevok? Alebo je to ombedzené počtom hodín, príjmom alebo druhom dohody?
Od 01.09.2011 plánujem nastúpiť spúť do zamestnania, na pracovnú zmluvu. Dcérka bude v MŠ, 3 roky dovrši v 12/2011.
Budem za obdobie 09 - 12/2011 naďalej poberať rodičovský príspevok aj keď už budem mať príjem zo závislej činnosti?
A posledná otázka- ak teda nastúpim do práce 01.09.2011 a do konca roku opracujem viac ako 60 dní, má alebo nemá môj zamestnávateľ krátiť plnú výmeru dovolenky? /nárok na rok mám 25 dní, či mi to teda alikvotne prepočíta alebo mi bude priznaný plný nárok/
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede - hoc aj čiastočné.
Soňa
brčko
05.02.11,15:36
od 1.1.2011 môžeš pracovať na dohodu alebo aj na PP (je jedno s ako vysokým príjmom) a aj dieťa môže chodiť do škôlky (zabezpečíš riadnu starostlivosť právnickou osobou), nestrácaš tým nárok na RP.
Len sa treba nástupom do práce na prac.pomer odhlásiť z dôch.poistenia štátom v soc.poistovni, a to do 8dní.

Ak budeš pracovať v odb. 1.9.-31.12.2011 a v obd. 1.1.-31.8. čerpáš RD, tak za rok 2011 ti vznikne nárok na celoročnú dovolenku krátenú podla § 109 Zákonníka práce, tj. za prvých neodpracovaných100dní o 1/12tinu a za každých ďalších celých 21dní o dalšiu 1/12tinu. (Dni neodpracované rátaj pondelky až piatky v odb. 1.1.-31.8.)
Soňa Záborská
05.02.11,18:31
Ďakujem veľmi pekne za radu
LenkaDa
27.10.11,07:11
od 1.1.2011 môžeš pracovať na dohodu alebo aj na PP (je jedno s ako vysokým príjmom) a aj dieťa môže chodiť do škôlky (zabezpečíš riadnu starostlivosť právnickou osobou), nestrácaš tým nárok na RP.
Len sa treba nástupom do práce na prac.pomer odhlásiť z dôch.poistenia štátom v soc.poistovni, a to do 8dní.

Ak budeš pracovať v odb. 1.9.-31.12.2011 a v obd. 1.1.-31.8. čerpáš RD, tak za rok 2011 ti vznikne nárok na celoročnú dovolenku krátenú podla § 109 Zákonníka práce, tj. za prvých neodpracovaných100dní o 1/12tinu a za každých ďalších celých 21dní o dalšiu 1/12tinu. (Dni neodpracované rátaj pondelky až piatky v odb. 1.1.-31.8.)


Chcela by som sa opytat - ked budem poberat rodicovsky prispevok a zaroven pracovat na dohodu, tiez sa musim odhlasit z dochodk. poistenia v socialnej poistovni? Dakujem za odpoved, Lenka
brčko
27.10.11,07:56
Chcela by som sa opytat - ked budem poberat rodicovsky prispevok a zaroven pracovat na dohodu, tiez sa musim odhlasit z dochodk. poistenia v socialnej poistovni? Dakujem za odpoved, Lenka

pri práci na prac.pomer vzniká povinné dôch.poistenie zamestnanca a z toho dôvodu sa treba dohlásiť z dôch.poistenia štátom.

Pri práci na dohodu povinné dôch.poistenie nevzniká, tj. nadalej môžeš byť dôch.poistená štátom.
jenna3
21.02.12,14:16
Aj ja sa chcem opýtať. Idem pracovať na dohodu, poberám rodičovský príspevok od 12/2011. Syn má 9 mesiacov. Ako dlho budem tento príspevok dostávať a na aké ďalšie dávky mám nárok? Ďakujem za odpoveď
myara
21.02.12,14:21
Aj ja sa chcem opýtať. Idem pracovať na dohodu, poberám rodičovský príspevok od 12/2011. Syn má 9 mesiacov. Ako dlho budem tento príspevok dostávať a na aké ďalšie dávky mám nárok? Ďakujem za odpoveď

budes ho poberat takisto, ako keby si bola doma, teda do 3, resp. 6 rokov veku dietata (v pripade nepriazniveho zdravotneho stavu)
neviem, ake davky by si este chcela? na davku v hmotnej nudzi zrejme nebudes mat narok, resp. treba uviest viac informacii
ewita888
21.02.12,14:22
Aj ja sa chcem opýtať. Idem pracovať na dohodu, poberám rodičovský príspevok od 12/2011. Syn má 9 mesiacov. Ako dlho budem tento príspevok dostávať a na aké ďalšie dávky mám nárok? Ďakujem za odpoveď
RP do troch rokov dieťaťa..
vieraaaa
21.02.12,14:48
Ešte môžeš dostávať rodinné prídavky, prípadne príplatok k rodinným prídavkom, a ak bude Tvoj príjem viac ako polovica minimálnej mzdy, tak aj daňový bonus - pokiaľ tieto dávky nepoberá manžel.
Ak sa mýlim, tak ma niekto určite opraví, alebo doplní, lebo v tejto oblasti nie som celkom doma.
Pozri prípadne linky
http://www.upsvarsp.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=68
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/ii-peniaze-pre-rodicov/pridavok-na-dieta/