crowan
05.02.11,14:24
Potreboval by som poradť ohľadom prenájmu spoločných príestorov v bytovom dome
Som člen rady a na spoločnej schôdzy vlastníkov bytov sme odsúhlasili, že spoločné priestory (kočikáreň,manglovňa, práčovňa, sušiareň), ktoré si vlastníci bytov niekedy v minulost pracne vypratali a používali ako svoje pivnice, budú používať aj naďalej, ale za úhradu na základe nájomnej zmluvy so spoločenstvom.
Nebol problém pri ich meraní, označovaní a nájomníci písomne požiadali o ich naďalej užívaní za úhradu.
Problém nastal pri bývalej sušiarni, kde majú niektorí nájomníci nejaké veci a túto sušiareň chce iba jeden nájomník užívať len pre seba. Bezproblémov ju vypratali a uvoľnili ,no našiel sa jeden nájomník z 36, ktorý chce túto miestnosť používať naďalej ako sušiareň - neviem si dobre predstaviť, v miestnosti je už 10 rokov odpojený rediátor.
Komu máme vyhovieť, môžeme ju dať do prenájmu, môže o tom rozhodnúť predseda s radou alebo musí sa to prejednať na schôdzi vlastníkov a hlasovať o tom. aj keď o to žiada len jeden nájomník. Dotyčný aj tak nikdy tam nesušil prádlo a pritom už zaberá jednu murovanú miestnosť, bývalá kočikáreň a požiadal o jej prenájom aj sme mu vyhoveli.
Nastal medzi ním a predsedom spoločenstva dosť veľký spor, ktorý vyusťuje až do osobných konfrontačných útokov. Ostaný členovia rady nevedia k tomu zaujať stanovisko, niektorý navrhujú aby všetci uvoľnili priestory, no ja sa obávam, že sa z toho stanú skladové priestory pre bordel a nepotrebné domáce veci ostatných majiteľov bytov.
sito
05.02.11,15:06
Už ste rozhodli, vlastníci. Rozhodli ste sa správne. Ak je predseda s vlastníkom v spore, je to ich vec. Sušiareň je priestor všetkých, váš. V dome sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou. Tí, ktorí nesúhlasia, majú tiež svoje právo, nech si ho uplatnia.

Iné by bolo, ak by ste im tie priestory chceli predať. To by ste chceli predať aj jeho podiel. Ale sa jedná len o prenájom. Peniaze budú príjmom do FOaÚ, budú slúžiť aj jemu.
felix1
06.02.11,07:49
Zvolajte schodzu na ktorej zaujemcovia mozu odovzdat svoje cenove ponuky za najom susiarne ( stanovte minimalnu cenu a casove obdobie na ktore sa garantuje cena najmu). Vam je jedno ci bude susiaren pouzivat jedna osoba alebo 10. Podstatne je aby pri dodrzani podmienok najmu zaplatil najomca co najviac do FO :) Urcite bude dobre upresnit si aj ucel vyuzitia. Stretol som sa aj s podnikatelskymi aktivitami kde si v kocikatni skladoval zivnostnik pred dalsim predajom vajicka, tofu alkohol a podobne drobnosti...
verkaz
06.02.11,10:06
My sme prenájom spoločných častí riešili tak, že žiadateľ si dal vopred podpísať súhlas na prenájom tých častí, o ktoré mal záujem s ponukou ceny za nájom. Keď získal súhlas viac ako polovice vlastníkov vo vchode, jeho žiadosť bola predložená na zhromaždení vlastníkov bytov. Na zhromaždení sa potom doplnili podmienky nájmu vrátane ceny.
Ak bolo viacej ponúk, prenájom bol odsúhlasený podľa toho, na čo žiadateľ chcel užívať priestory a aj podľa ponuky ceny nájmu.
Nechaj na zhromaždenie alebo schôdzu vlastníkov, nech si rozhodnú.