Ajuška
11.12.05,18:13
Poberateľovi výsluhového dôchodku pri splnení podmienok... bude výsluhový dôchodok prekvalifikovaný na starobný dôchodok.
V prípade, že sa počas obdobia poberania výsluhového dôchodku riadne zamestná, sú zákonom stanovené odvody aj na dôchodkové poistenie, avšak tieto odvody už nemajú vplyv na výpočet jeho starobného dôchodku... potiaľto dúfam, že sa uvažujem správne.

Jednou z podmienok nároku na starobný dôchodok z II. piliera je 10 rokov odvádzania príspevkov na dôchodkové sporenie.

Podpísaním zmluvy s niektorou DSS takýto pracujúci dôchodca môže vstúpiť do II. piliera... Neovplyvní to výšku jeho starobného dôchodku, ale nasporené prostriedky na jeho osobnom účte vedenom v DSS sa po jeho smrti stávajú majetkom oprávnenej osoby, ktorú si v zmluve určí... resp. jeho právoplatných dedičov... potiaľto tiež dúfam, že uvažujem správne.

Ale tu mám nejasno... v prípade že v čase splnenia podmienok nároku na starobný dôchodok nebude splnená podmienka 10 rokov odvádzania príspevkov na dôchodkové sporenie... bude touto skutočnosťou ovplyvnené /ak áno - ako?/ priznanie mu starobného dôchodku?

Ďakujem za každé usmernenie... :rolleyes: ...
Aďa D
11.12.05,19:35
Ak nebude splnená podmienka 10 rokov môže v sporení pokračovať ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba až do splnenia podmienky inak nasporené prostriedky získajú právoplatný dediči po jeho smrti.
ajobs
12.12.05,09:11
Ak nebude splnená podmienka 10 rokov môže v sporení pokračovať ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba až do splnenia podmienky inak nasporené prostriedky získajú právoplatný dediči po jeho smrti.

Súhlasím, a dodávam, že je to značne závislé aj od veku príslušného sporiteľa, pretože ak má už niekto výsluhový dôchodok, môže uvažovať na inej báze sporenia ako je II. pilier.:)
Simonab
12.12.05,09:31
Podľa ktorého zákona a § by mal byť prekvalifikovaný výsluhový dôchodok na starobný. Ja som totižto v zákone ( 328 ) o soc. zabezpečení vojakov a policajtov čítala, že výsluhový a starobný dôchodok sa nevylučujú. A pochopila som to tak, že ak dostávam výsluhový dôchodok, môžem sa zamestnať, budem odvádzať do SP odvody minimálne 10 rokov mám nárok aj na starobný dôchodok, a teda aj na 2. pilier. Toto už vyplýva zo zákona č.461/2003 o sociálnom poistení. Možno som to pochopila zle. Alebo je to iný výsluhový dôchodok? Nemôžem si to overiť, nechce mi načítať ten zákon na inetrnete.
Ajuška prosím ťa pripoj § a zákon, v ktorom si to našla. Alebo je to tak, že ten dotyčný súčasne ako mu bol priznaný nárok na výsluhový dôchodok, dosiahol dôchodkový vek?
Ajuška
12.12.05,09:35
...
Ale tu mám nejasno... v prípade že v čase splnenia podmienok nároku na starobný dôchodok nebude splnená podmienka 10 rokov odvádzania príspevkov na dôchodkové sporenie... bude touto skutočnosťou ovplyvnené /ak áno - ako?/ priznanie mu starobného dôchodku?... :rolleyes: ...

...potrebujem sa oprieť o § v príslušnom zákone... že jeho poberanie dôchodku tým vôbec nebude narušené.
Ajuška
12.12.05,09:41
Súhlasím, a dodávam, že je to značne závislé aj od veku príslušného sporiteľa, pretože ak má už niekto výsluhový dôchodok, môže uvažovať na inej báze sporenia ako je II. pilier.:)

Zamestnaní poberatelia výsluhového dôchodku vstupujú do II. piliera s úmyslom získať časť povinných odvodov na svoj osobný účet... ak zo SP nemajú z nich nič mať...
ajobs
12.12.05,09:53
Zamestnaní poberatelia výsluhového dôchodku vstupujú do II. piliera s úmyslom získať časť povinných odvodov na svoj osobný účet... ak zo SP nemajú z nich nič mať...

Pre poberateľa výsluhového dôchodku je výhodné zhodnocovať voľné finančné prostriedky v III.pilieri, kde sa mu zhodnocuje CELÝ jeho vklad, nie iba polovica prostriedkov. Je široký diapazón finančných nástrojov, cez ktoré sa to dá realizovať (podielové fondy, kapitálové a investičné životné poistenie, účelové sporenie, pre rizikovejšie orientovaných klientov krátkodobé nástroje finančného trhu, až po veľmi bohatých klientov, ktorí si môžu zhodnocovať financie cez privátne banky, alebo privátnych bankárov). Jedinou nevýhodou je, že môže odpočítať zo základu dane iba 12.000 Sk, pri odvodoch na starobné dôchodkové sporenie je to 9 % zo sumy 47.475 Sk ( ale musí platiť aj do SP ďalších 19,75 %).
Ajuška
12.12.05,10:08
... pri odvodoch na starobné dôchodkové sporenie je to 9 % zo sumy 47.475 Sk ( ale musí platiť aj do SP ďalších 19,75 %).

Ale ak je v riadnom pracovnom pomere on sa nemôže rozhodnúť či odvody áno alebo nie. Zamestnávateľ je zo zákona povinný za neho odviesť...

Nerozoberajme teda prosím jeho dobrovoľné možnosti...
ajobs
12.12.05,15:46
Ale ak je v riadnom pracovnom pomere on sa nemôže rozhodnúť či odvody áno alebo nie. Zamestnávateľ je zo zákona povinný za neho odviesť...

Nerozoberajme teda prosím je dobrovoľné možnosti...

Isteže, v pracovnom pomere to inak nejde, ale poberateľ výsluhového dôchodku má aj iné možnosti, ktoré som naznačil. Veď prečo sa kŕčovito pridŕžať iba pracovného pomeru ?:eek: :confused: :cool:
Ajuška
12.12.05,18:10
... Veď prečo sa kŕčovito pridŕžať iba pracovného pomeru ?:eek: :confused: :cool:

...pretože som túto tému na tom založila. Pozri si prosím pozornejšie v čom potrebujem poradiť... :rolleyes: