Ivka B
05.02.11,17:09
Dobrý deň,potrebujem poradiť.manžel začal minulý rok podnikať,ako mám zaúčtovať v JU náklady,ktoré platil v hotovosti,pokladňu ešte nemal.Keď si pokladňu kúpil tak cez ňu účtoval len predaj služieb a náhradných dielov.Niektoré faktúty sme mu zaplatili aj so synom z našich účtov.Čiže potrebujem dať do peňažného denníka výdaj,ale ja nemám v pokladne peniaze . Sú peniaze v hotovosti peniaze, ktoré sú v pokladni ? ak sa pýtam blbosti,tak sa dopredu ospravedlnujem,potrebujem pomôcť, ak by bola nejaká dobrá duša,ktorá to ovláda a dala na seba kontakt, bola by som veľmi šťastná.Ďakujem
7monika5
05.02.11,16:16
Dobrý deň,potrebujem poradiť.manžel začal minulý rok podnikať,ako mám zaúčtovať v JU náklady,ktoré platil v hotovosti,pokladňu ešte nemal.Keď si pokladňu kúpil tak cez ňu účtoval len predaj služieb a náhradných dielov.Niektoré faktúty sme mu zaplatili aj so synom z našich účtov.Čiže potrebujem dať do peňažného denníka výdaj,ale ja nemám v pokladne peniaze . Sú peniaze v hotovosti peniaze, ktoré sú v pokladni ? ak sa pýtam blbosti,tak sa dopredu ospravedlnujem,potrebujem pomôcť, ak by bola nejaká dobrá duša,ktorá to ovláda a dala na seba kontakt, bola by som veľmi šťastná.Ďakujem

Áno, peniaze v hotovosti = peniaze v pokladni. Treba zaúčtovať vklad vlastných prostriedkov podnikateľa do pokladne = dotácia pokladne..... a môžete účtovať výdaje. Hlavne nezabudnúť, že pokladňa nikdy nemôže mať mínusový stav!
Zita5
05.02.11,16:40
Dobrý deň,potrebujem poradiť.manžel začal minulý rok podnikať,ako mám zaúčtovať v JU náklady,ktoré platil v hotovosti,pokladňu ešte nemal.Keď si pokladňu kúpil tak cez ňu účtoval len predaj služieb a náhradných dielov.Niektoré faktúty sme mu zaplatili aj so synom z našich účtov.Čiže potrebujem dať do peňažného denníka výdaj,ale ja nemám v pokladne peniaze . Sú peniaze v hotovosti peniaze, ktoré sú v pokladni ? ak sa pýtam blbosti,tak sa dopredu ospravedlnujem,potrebujem pomôcť, ak by bola nejaká dobrá duša,ktorá to ovláda a dala na seba kontakt, bola by som veľmi šťastná.Ďakujem

Platby v súvislosti s podnikaním ktoré ste manželovi platili mu zaúčtujte cez uzávierkové operácie Interným dokladom ako nepeňažnú operáciu s príslušným členením výdavkov .K internému dokladu priložte doklady - ako FA a fotokópiu Vášho bežného účtu .Ale už to viac krát nerobte , nech si manžel platí zo svojho účtu resp. z účtu zriadenému na podnikanie .

Do budúcna :
Radšej nech na svoj účet, zriadený pre podnikateľské účely vloží peniaze a budete tento vklad účtovať na základe bankového výpisu ako príjem banka - vklad podnikateľa.

Ak by sa Vám jednalo , ako tieto peniaze vráti späť Vám a synovi , tak v prvom rade musí mať hotovosť , ak ju bude mať , tak z pokladne v hotovosti si vyberie peniaze pre osobnú potrebu , zaúčtujete tento výber ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - iný (osobná spotreba) a peniaze Vám vráti .
Ivka B
05.02.11,16:58
Veľmi pekne Vám ďakujem,čiže manžel, ak bude kupovať v hotovosti, a pokladňu má prázdnu najprv musí urobiť vklad do pokladne.
Zita5
05.02.11,17:00
Veľmi pekne Vám ďakujem,čiže manžel, ak bude kupovať v hotovosti, a pokladňu má prázdnu najprv musí urobiť vklad do pokladne.

Určite , však ak nemáte zostatok hotovosti , tak nie je možné účtovať operácie súvisiace s podnikaním .
Ivka B
05.02.11,17:26
a ten vklad do pokladne je len účtovne v peňažnom denníku, alebo sa to musí aj nahrať do pokladne ako príjem,lebo manžel mal vysoké náklady,ktoré platil peniazmi ktoré mal doma ale,neboli vložené do pokladne,nie je v pokladničných blokoch ich evidencia. pochopila som to správne?
Zita5
05.02.11,18:34
a ten vklad do pokladne je len účtovne v peňažnom denníku, alebo sa to musí aj nahrať do pokladne ako príjem,lebo manžel mal vysoké náklady,ktoré platil peniazmi ktoré mal doma ale,neboli vložené do pokladne,nie je v pokladničných blokoch ich evidencia. pochopila som to správne?

Ivka, budete musieť naštudovať aj Postupy JU - napríklad vyberám

§ 4
Peňažný denník
(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),

b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,

c) priebežné položky,

d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

(2) Pohyb peňažných prostriedkov v pokladniciach sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov. Pohyb peňažných prostriedkov na
účtoch v bankách sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov na účtoch v bankách podľa výpisov z účtov v bankách. V peňažnom denníku sa účtuje v eurách.

(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok.
Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných
prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

V tejto téme máte celé znenie Postupov v JU http://www.porada.sk/t156210-postupy-uctovania-v-ju-platne-od-1-1-2010-a.html

Ale to nie je všetko ...musíte si naštudovať Zákon o účtovníctve ,Zákon o dani z príjmu a ďalšie zákony , aby ste bola schopná spraviť manželovi účtovníctvo .Inak budete potrebovať účtovníčku .

Hrubo zvýraznené Priebežné položky používate na účtovanie medzi pokladňami t.j. keď z pokladnice vyberiete finančné prostriedky a vložíte ich do registračnej pokladne .
a_je_to
05.02.11,19:10
,pokladňu ešte nemal.Keď si pokladňu kúpil tak cez ňu účtoval len predaj služieb a náhradných dielov.Niektoré faktúty sme mu zaplatili aj so synom z našich účtov.Čiže potrebujem dať do peňažného denníka výdaj,ale ja nemám v pokladne peniaze . Sú peniaze v hotovosti peniaze, ktoré sú v pokladni ?


ak bude kupovať v hotovosti, a pokladňu má prázdnu najprv musí urobiť vklad do pokladne.


a ten vklad do pokladne je len účtovne v peňažnom denníku, alebo sa to musí aj nahrať do pokladne ako príjem,lebo manžel mal vysoké náklady,ktoré platil peniazmi ktoré mal doma ale,neboli vložené do pokladne,nie je v pokladničných blokoch ich evidencia. pochopila som to správne?

Z Tvojich citovaných otázok /modrým/ vidieť, že si firemnú pokladnicu mýliš s elektronickou registračnou pokladňou – ERP. Firemnú pokladnicu si predstav ako kovovú skrinku, do ktorej vložíš dostatok peňazí na začiatku podnikania a k tejto sume vypíšeš prvý príjmový pokladničný doklad PPD. Každý výdavok manžela platíš z týchto peňazí a z každého výdavku zapíšeš výdavkový pokladničný doklad VPD a založíš do účtovníctva. Rovnako do tejto skrinky ukladáš po skončení pracovného dňa tržby z podnikania, ktoré boli zaznamenané na ERP. K dennej uzávierke ERP urobíš tiež príjmový poklad PPD. Potom všetky PPD a VPD zapíšeš do peňažného denníka podľa poradového čísla. Ak máš viac výdavkov, ako príjmov, musíš pokladnicu doplniť o vklad do podnikania z mimopodnikateľských zdrojov - PPD. Ak naopak bude v pokladnici veľa peňazí, vyberieš ich na osobnú potrebu – VPD. ERP slúži iba na evidovanie tržieb z podnikania, nie evidovanie úhrady výdavkov. Aj keď budeš mať tri ERP, firemná pokladnica pre príjmy a výdavky bude iba jedna.
Ivka B
06.02.11,06:31
ďakujem,je to zložité pre začiatočníka.